S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Do poslední chvíle ladila smuteční projev, aby se dnes co nejdůstojněji rozloučila s disidentem Petrem Uhlem, který zemřel ve středu 1. prosince. Jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová sice nerozuměla jeho silně levicovým postojům, ale ctila jej jako nesmírně statečného člověka, který pro své přesvědčení ohledně boje za lidská práva strávil v komunistických vězeních devět let. „Petr byl výjimečně vyhraněnou osobností, která ze svých zásad nikdy neustoupila. Je symbolické, že bude pochován právě dnes, kdy je Den lidských práv. Bude mně moc chybět,“ říká pro EuroZprávy.cz Dana Němcová, která s ostatními chartisty dá Petru Uhlovi sbohem v pražském strašnickém krematoriu od 15 hodin.

Měla k němu hluboký respekt, a tak se nikdy nepohádali ohledně jeho levicových názorů. „V disentu nás pojila společná řeka myšlenek, která nám bránila v osobních půtkách. Vždy jsme hledali témata, která nás sjednocovala, ne rozdělovala. Navíc jsme se měli lidsky velmi rádi, a tak jsem neviděla jediný důvod pro nějaké rozkoly, i když jsem s Petrem pravdu často nesouhlasila,“ tvrdí Dana Němcová. Bývalí disidenti ji požádali, aby na novinářově pohřbu promluvila, a tak poslední dny trávila nad papírem. „Smuteční řeč jsem několikrát přepisovala a upravovala. Není jednoduché osud Petra Uhla vtěsnat do několika minut či řádek. Mám na něj neuvěřitelné množství vzpomínek, ale všechny je zmínit nemohu.“

I přes hrozbu vězení usilovně hájil lidská práva

Petr Uhl, který skonal necelé dva měsíce po svých osmdesátých narozeninách, sám sebe považoval za přesvědčeného „socialistu a levicového liberála zabarveného do zelena,“ jak s oblibou říkával někdejší člen Strany zelených. Byl celoživotním obhájcem lidských práv a autentickým stoupencem levicových hodnot. Pravděpodobně nejvýraznějším a nejradikálnějším, jakého kdy Charta 77 mezi sebou měla. Vždyť do roku 1991 byl členem IV. (trockistické) internacionály. Cítil se být marxistou, ale do komunistické strany nikdy nevstoupil, neboť se v otázce dodržování lidských práv s KSČ pochopitelně rozcházel. Bližší než českoslovenští aparátčíci mu byla svobodomyslná, levicově orientovaná mládež ze Západu.

Jeho ideový svět měl kotvu ve francouzské revoluci a rámovala ho láska k Francii. Dokonce se zahraničními žurnalisty v době normalizace mluvil jen francouzsky, protože odmítal hovořit anglicky, jazykem hegemona USA. „Petr měl v sobě více takových zvláštností, kterým nikdo z disentu příliš nerozuměl. Poutal nás ale svým neuvěřitelným smyslem pro spravedlnost,“ míní Dana Němcová. Lidská důstojnost pro něho byla primární a dbal na ni. „Hájil ji velmi otevřeně, a pokud byla porušována, pouštěl se s tehdejší mocí do ostrých sportů, ačkoli věděl, že skončí ve vězení. Byl jedním z nejodvážnějších mužů, které jsem během svého života poznala,“ chválí Uhla bývalá poslankyně Sněmovny národů a Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanské hnutí.

Ve vězení se bývalý porevoluční ústřední ředitel ČTK poprvé ocitl v roce 1969 jako představitel Hnutí revoluční mládeže, v němž se angažovali zejména studenti pražské filozofické fakulty. Vymezoval se totiž proti srpnové invazi z roku 1968 i režimu Gustáva Husáka. Uhl se tak stal první obětí normalizačních soudních procesů. Za podvracení republiky byl odsouzen ke čtyřem letům. V žaláři, v němž byl zavřený na Mírově i na Borech, se seznámil s Jaroslavem Šabatou, jehož ženu Annu si vzal a představovala pro něj zásadní oporu. V letech 2014 až 2020 působila jako veřejná ochránkyně práv.

V dubnu 1978 se silně angažoval v založení Výboru na nespravedlivě stíhaných (VONS). „V něm jsme od Petra dostávali velkou školu. Při psaní protestních listin pokaždé trval na přesných formulacích a právních termínech. Říkal, že pokud vše nenapíšeme přesně, budeme za hlupáky a nikdo nás nebude brát vážně. Právě ve výboru prokázal neuvěřitelnou obětavost pro druhé,“ netají se obdivem Dana Němcová, která 16. listopadu převzala Čestné občanství hlavního města Prahy za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v protikomunistickém odboji. Naopak Uhl, který za aktivity ohledně lidských práv byl v roce 1979 odsouzen na pět let, trval na tom, aby nikdy nebyl zařazen mezi účastníky třetího odboje, a to ani po jeho smrti.

Někdejší redaktor deníku Práva vydával během normalizace bulletin Infoch, který informoval o aktivitách Charty 77 a na titulu bylo vždy uvedeno jeho jméno i s adresou, neboť tvrdil, že se odmítá schovávat či ukrývat, za svými názory si stál. Byl členem česko-polské solidarity. Později na konci roku 1988 se podílel na založení Východoevropské informační agentury (VIA) s pobočkami ve Varšavě, v Budapešti a ve Vilniusu. Agentura šířila informace nezávislé na oficiálních médiích a dodávala je na Západ.

Za nepravdivou zprávu o mrtvém studentovi se omluvil

A právě zde po 17. listopadu 1989 nejvíce přispěl k pádu totalitního režimu, když francouzské agentuře AFP a Svobodné Evropě předal informaci, s výhradou o nepravdivé zaručenosti, že na Národní třídě byl zabit student matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd. Zpráva se i díky BBC, Hlasu Ameriky či Reuters dostala do éteru a 20. listopadu byl zatčen za šíření poplašné zprávy i poškozování zájmů republiky v cizině. Záhy byl však propuštěn a za vypuštěnou dezinformaci se na demonstracích na Letné omluvil. Bývalý poslanec Federálního shromáždění a někdejší náměstek místopředsedy vlády pro lidská práva sehrál v disentu zásadní roli. „Petr byl výjimečně vyhraněnou osobností, která ze svých zásad nikdy neustoupila. Je symbolické, že bude pochován právě dnes, kdy je Den lidských práv. Bude mně moc chybět,“ přiznává matka sedmi dětí, která zvolila protikomunistický odpor právě kvůli svým potomkům, aby se jim mohla podívat do očí.

Dana Němcová si moc dobře uvědomuje, jak je symbolické, že chartisté se s Petrem Uhlem loučí v Den lidských práv, kterým zasvětil celý život a před 33 lety se 10. prosince 1988 konala úřady první povolená opoziční demonstrace v období normalizace na pražském Škroupově náměstí, kde mimo jiné vystoupil Václav Havel či Marta Kubišová. „Pro poslední rozloučení s Petrem se nemohlo vybrat charakterističtější datum. Otázka lidských práv je aktuální i v současnosti. Jak moc nám na jejich dodržování záleží, se vždy odrazí podle toho, jak se v nich angažujeme. A Petrovi na lidských právech záleželo ohromně,“ říká pro EuroZprávy.cz dojatá signatářka Charty 77 a spoluzakladatelka VONS Dana Němcová.

Související

Dana Němcová

Desítky lidí se dnes rozloučily s někdejší disidentkou a psycholožkou Danou Němcovou

V zaplněném kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze se dnes odpoledne desítky lidí rozloučily s někdejší disidentkou a psycholožkou Danou Němcovou. Celoživotní bojovnice za lidská práva zemřela 11. dubna ve věku 89 let. Pietního aktu se kromě nejbližších zúčastnili její přátelé z disentu, ti, s nimiž po roce 1989 spolupracovala, i současní politici. V promluvách během mše se střídali biskup Václav Malý a kněz Ladislav Heryán, který zazpíval i písničku.
Dana Němcová Prohlédněte si galerii

Poslední rozloučení s Danou Němcovou bude příští sobotu

Poslední rozloučení s Danou Němcovou, jednou z nejvýraznějších osobností československého disentu, se uskuteční v sobotu 22. dubna od 14:00 v kostele svatého Ignáce na pražském Karlově náměstí. Rodina to oznámila v parte, které dnes ČTK zaslal předseda správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedláček. Němcová zemřela v úterý 11. dubna, bylo jí 89 let.

Více souvisejících

Dana Němcová Petr Uhl disidenti lidská práva historie Charta 77

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy