Soud opět zprostil exhokejistu Čechmánka obžaloby, kauza ještě nekončí

Zlínský krajský soud dnes už potřetí nepravomocně zprostil bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka obžaloby z podvodu se škodou přes 15 milionů korun. Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Devětačtyřicetiletý Čechmánek vinu dlouhodobě popírá, hrozí mu až deset let vězení.

Krajský soud v Čechmánkově jednání znovu neshledal úmysl a snahu o vlastní obohacení. "Podnikal jako fyzická osoba, tedy ručil veškerým majetkem. Měl celkem vysoké závazky, ovšem jak plyne ze znaleckého posudku, měl majetek, který daleko přesahoval tyto závazky. Nemáme kromě těch závazků jakékoliv jiné důkazy, které by svědčily o prokázání subjektivní stránky trestného činu. Tedy nevyváděl majetek, nepřeváděl majetek na další osoby, nesnažil se jiným způsobem umenšit svůj majetek," uvedl předseda senátu Radomír Koudela.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Petr Matoušek se na místě odvolal, navrhoval nepodmíněný trest v rozmezí šesti let a čtyř měsíců až sedmi a půl roku. Obhájce Tomáš Štípek žádal zproštění obžaloby, Čechmánek se cítí nevinný. "Nikdy jsem se nechtěl na nikom obohatit a nikdy jsem nejednal v úmyslu, že bych chtěl někoho poškodit," řekl Čechmánek, který se vzdal práva na odvolání. "Prokázalo se to, co my jsme od začátku tvrdili a jsme za to rádi. Věříme, že jednoho dne tady tato kauza skončí a budeme mít všichni klid," uvedl po vynesení rozsudku.

V minulosti krajský soud Čechmánka dvakrát obžaloby zprostil. Rozsudek vždy zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc do Zlína. Loňský zprošťující rozsudek krajského soudu zrušil vrchní soud po odvolání žalobce v celém rozsahu začátkem letošního roku. Konstatoval absolutní lhostejnost obžalovaného k jeho závazkům a žádal doplnění dokazování. Obhajoba podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které soud odmítl, neuspěla ani s ústavní stížností. Soudy argumentovaly tím, že v případu nebylo doposud pravomocně rozhodnuto.

Podle obžaloby se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože mu tíživá finanční situace nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení. Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Postup insolvenčního správce dnes Štípek znovu kritizoval, podle něj si neplnil své povinnosti a Čechmánka poškodil. Jako příklad uvedl dražbu minipivovaru. Podle obhájce měl hodnotu okolo 30 milionů korun, v dražbě, do které se přihlásil jediný zájemce, se však prodal za necelých osm milionů korun. "V případě funkčního pivovaru ve Zlíně je to divné," řekl Štípek.

Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. Nyní je asistentem trenéra v prvoligové slovenské Trnavě.

Související

Roman Čechmánek

Náhlá smrt Romana Čechmánka: Pitva vyloučila sebevraždu i cizí zavinění

Policie v případu víkendové náhlé smrti bývalého úspěšného hokejového brankáře Romana Čechmánka vyloučila sebevraždu i cizí zavinění. Hokejoví fanoušci se s olympijským vítězem a trojnásobným mistrem světa mohou rozloučit dnes na utkání mezi Vsetínem, s nímž získal pět extraligových titulů, a Sokolovem. 

Více souvisejících

Roman Čechmánek soudy Zlín život

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy