V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních koupalištích se sice kvalita vody zhoršila, ale většinou jen mírně. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Pouze výjimečně je voda na místech sledovaných hygieniky nyní nevhodná ke koupání.

Například vodu ve středočeských přírodních koupalištích zatím hygienici hodnotí stupněm jedna nebo dva z pěti, tedy jako vhodnou ke koupání. V tomto týdnu ale prováděli nové odběry vody pouze na třech menších koupalištích na Mladoboleslavsku, zbylé údaje tak vycházejí z měření z minulého týdne. Všechna koupaliště budou hygienici testovat znovu v pondělí.

Na jihu Čech má aktuálně nejlepší kvalitu voda v lipenské přehradě. U pláže v Horní Plané a v Černé v Pošumaví vykazuje podle hygieniků nejvyšší možnou jakost, tedy první stupeň z pěti. Třeba ve dvou sledovaných lokalitách v nádrži Orlík - Radavě a Podolsku - se ale již objevily sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je tam proto na stupni tři, kdy by již mohla působit zdravotní potíže citlivějším jedincům, jako jsou alergici, děti či těhotné ženy. Lidé by se měli po koupání v takové vodě osprchovat.

Rybník Hejtman i Staňkovský rybník u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku jsou už podle hygieniků na stupni čtyři, takže nemají vodu vhodnou ke koupání. "Jedná se o dlouhodobý trend," řekl ČTK Vratislav Heinige z jihočeské krajské hygienické stanice. V sousedním Plzeňském kraji mají přírodní a venkovní koupaliště velmi kvalitní vodu. Zhoršená jakost vody je jen v Košuteckém jezírku v Plzni, kde je však stále průhlednost kolem dvou metrů. Kamenný rybník je tradičně zbarvený hnědými rašelinnými látkami, ale voda tam má výbornou kvalitu.

V Karlovarském kraji je voda v koupalištích rovněž většinou kvalitní. Podle posledních odběrů zůstává čistá i v největší vodní nádrži v kraji v Jesenici, kde hygienici minulým rokem zaznamenali výskyt škodlivých cerkárií. Také v Ústeckém kraji se mohou lidé většinou koupat bez zdravotního rizika. Ojedinělý výskyt sinic a sníženou průhlednost vody zaznamenali hygienici na vodní ploše Varvažov na Ústecku a obdobně je na tom jezero Chmelař na Litoměřicku. Koupaliště Prunéřov zatím sezonu nezahájilo a neotevřelo se ještě ani koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku. Také koupaliště Křižanov zůstává i letos mimo provoz.

V Libereckém kraji má koupaliště v Chrastavě u Liberce vodu nevhodnou ke koupání. Důvodem je kolísavá kvalita přítoku, problémy s kvalitou vody jsou tam dlouholeté. Naprostá většina sledovaných přírodních koupališť v regionu má ale výbornou kvalitu vody, pro toto období podle hygieniků dokonce nejlepší za poslední roky. Pomohlo k tomu podle nich chladné jaro.

I voda v koupalištích v přírodě v Pardubickém kraji je podle posledních odběrů vzorků většinou čistá. Hygienici měli mírné připomínky jen ke kvalitě vody v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Riziko pro lidi, kteří se přijdou vykoupat, však nepředstavují.

V Moravskoslezském kraji se kvalita vody proti předchozím měřením na některých místech mírně zhoršila. Nadále ale zůstává nejhůře na třetím stupni z pěti, kdy hygienici doporučují po koupání sprchu. V Jihomoravském kraji je podle webu hygieniků voda na všech sledovaných místech na nejvyšším stupni kvality, a rekreantům tak nehrozí potíže.

Související

Ilustrační foto

Počasí bude příští víkend svádět ke koupání

Počasí bude během příštího víkendu nejteplejší z celého týdne. Zatímco v nadcházejících dnech teploty se denní maxima budou pohybovat kolem 20 stupňů či lehce nad, ke konci týdne se bude oteplovat až na 27 stupňů. 
Ilustrační fotografie.

Plovárny a koupaliště. Jak lidé dříve trávili léto u vody?

Ve vodě se naši předci v parném létě zchlazovali do nepaměti. Postupem času vznikaly pro tento účel i pro příjemné odpočinkové chvíle veřejné lázně, plovárny a koupaliště. Zrodila se tak specifická forma letní rekreace. Nejstarší plovárna ve střední Evropě byla na počátku 19. století vybudována v Praze.

Více souvisejících

Koupaliště Jezera

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy