Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

Podle deníku byly téměř tři čtvrtiny všech námořních zásilek ruské ropy v srpnu bez západního pojištění, páky používané k zajištění souladu s cenovým stropem ropy stanoveným G7 ve výši 60 dolarů za barel.

To je o 50 procent více než na jaře 2023, vyplývá z údajů analytické společnosti Kpler a pojišťoven.

Takový růst znamená, že Moskva je stále zběhlejší v obcházení limitu a umožňuje jí prodávat více své ropy za ceny blížící se cenám na mezinárodním trhu, zdůrazňuje FT.

„Kyjevská ekonomická škola (KSE) odhaduje, že trvalý růst cen ropy od července v kombinaci s úspěchem Ruska při snižování slevy na vlastní ropu znamená, že příjmy země z prodeje ropy v roce 2023 budou pravděpodobně na úrovni nejméně o 15 miliard dolarů vyšší, než by mohly být.

Doporučené články

Tato změna je dvojitou ranou pro západní snahy omezit ruské příjmy z ropy, které tvoří největší část rozpočtu Kremlu, po jeho úplné invazi na Ukrajinu,“ píše se v článku.

Nejen, že se větší podíl ruské ropy prodává mimo limit, ale rostoucí nezávislost Moskvy jako prodejce se časově shodovala se silným růstem cen ropy, které se tento týden poprvé za 13 měsíců dostaly nad 95 dolarů za barel, poznamenává FT.

„Přestože ruský ropný sektor stále čelí řadě vážných problémů, včetně tvrzení o nedostatku na domácím trhu ropných produktů a všeobecném poklesu objemu exportu, indikátory stále naznačují, že vojenská kasa Kremlu získá z prodeje více příjmů. ropy,“ zdůrazňuje deník.

"Vzhledem ke změnám ve způsobu, jakým Rusko dodává ropu, by mohlo být velmi obtížné prosadit cenový strop v budoucnu. A to je o to nešťastnější, že jsme neudělali více pro řádné prosazení stropu, když jsme měli více pák vlivu,“ připustil Ben Hilgenstock, ekonom z London School of Economics.

Rusko tento týden zakázalo vývoz nafty a dalších paliv, což je významný krok jednoho z největších světových prodejců nafty. To vyvolalo obavy, že se ruský prezident Putin snaží narušit trh s ropou, jako to udělal se zemním plynem, který způsobil loňskou energetickou krizi.

Doporučené články

"Zatímco EU a USA z velké části zakázaly dovoz ruské ropy, cenový strop stanovený G7 byl navržen tak, aby udržela ruskou ropu na světových trzích. Cílem bylo zabránit omezení dodávek a ekonomicky a politicky škodlivému cenovému skoku."

G7 stanovila cenový strop na prodej ruské ropy pod 60 dolarů za barel. Když byla tato opatření zavedena, ruská ropa se nejprve prodávala s velkou slevou pod světové ceny. Moskva se snažila přesměrovat zásilky do Asie a zároveň spoléhala na západní dopravní služby. Sankce a omezení od února 2022 vyšly Rusko na 100 miliard dolarů příjmů z vývozu ropy.

Rusko reagovalo vytvořením vlastní "temné flotily" ropných tankerů, schopných operovat bez západních služeb, což mu umožnilo dosáhnout vyšších cen za ropy na světovém trhu. Průměrná cena hlavní exportní třídy ruské ropy Ural přesáhla 60 dolarů za barel od července.

Související

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Více souvisejících

Rusko ropa Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy