KOMENTÁŘ | Rok 2023 byl pro řadu Čechů finanční úspěšný. Není tu tak zle, jak haleká opozice

Když v roce 2013 Český rozhlas uspořádal anketu o tom, jak Češi vidí rok 2023, vyšlo najevo, že výšina národa se těšila na „růžové“ časy. Jak se ale říká, člověk míní, život mění. Jedno je ale jasné ‒ právě skončený letopočet tak růžový zase nebyl, přesto je nutné říct, že nejrůznější politické plačky a fňukny, které jen kvůli laciné fašisticko-populistické kritice trousí jedno nesmyslnější hodnocení za druhým, jsou jen zbytečně laciným křikem pro „málo“. Jistě, mezi vítěze nevypsané soutěže o to, co způsobilo lidem v Evropě a tudíž i v Česku nejvíc starostí, se může s klidem postavit inflace, ale přiznejme si ‒ na to, že se nejen v Evropě vede krvavá válka, to fakt i přes stále relativně vysoká čísla zvyšování cen v tuzemsku, není vůbec špatné. 

Když jde o inflaci, Ekonomové se shodují na tom, že i přes hodně vysoká čísla v tuzemsku, které znamenají „zdražování“, meziroční inflace v Česku v roce 2023 převážně klesala. V listopadu 2023 dosáhla podle Českého statistického úřadu 7,3 procent a podle statistik Eurostatu meziroční růst spotřebitelských cen sice klesal, ale přesto dosáhl pro Česko rovných 8 procent. V porovnání s tím, jsou pak třeba ceny, o kterých tak zhusta a vášnivě, se zdáním toho, že věci opravdu rozumí (ve skutečnosti vůbec ne) česká politická opozice, tedy energií či třeba potravin, velmi zajímavé. 

Tak třeba elektřina. Její cena na komoditní burze Power Exchange Central Europe, ta je mimochodem v Praze, klesla v meziročním srovnání o téměř 55 procent. A podobně na tom je i cena zemního plynu. Pravdou sice je, že se k této číslovce v domácích poměrech ještě přidávají další složky, které v novém roce třeba posílí, ale nemusím snad říkat, že -54 % poklesu ceny je více (a rozhodně lepší výsledek) než inflace ve výši 8 procent, že ne? Nebo odborníky z řad české politické opozice k současné vládě tolik vzývané ceny potravin. Ve výsledku a v mediálním prostoru snadno dohledatelná fakta ukazují, že ceny potravin v roce 2023 spíše klesaly. I když je fakt, že ve srovnání s rokem 2022 vyznívá hodnocení o dost méně pozitivně. Jenže, nic není jako dřív a srovnávat hrušky s jablky se nemusí vyplatit.  

Jen několik statistických položek ze širokého spektra však ukazuje na něco jiného. Na neochotu politických reprezentantů, zvláště těch, co mají levicově-populistické či extremistické vnímání světa dlouhodobě pracovat pro lidi, ne pro sebe, snažit se najít opravdu rychlá, efektivní a smysluplná řešení problémů, a ne naschválů v podobě blokování a bránění změn, které by přinesly v budoucnu ono pověstné „dobro“ všem, nejen voličům jedněch nebo druhých. A taky to ukazuje na neochotu Čechů postavit se za správná, i když krátkodobé bolestivá řešení (Kdo by to dobrovolně chtěl, že jo?) a snažit se sám u sebe o nějakou změnu. Tak třeba ony drahé potraviny. 

Všichni vědí, že se nám tu, a nebudu říkat kvůli komu, rozmohl takový nešvar. Sami jako zákazníci trpíme nízkou konkurenci obchodníků, místo toho, abychom na ně vlastním spotřebitelským chováním tlačili, aby se začali chovat jinak. Čekáme s nataženýma rukama a vztekáme se na vládu, že nic nedělá. Položek v našem životě, kde to takhle funguje je víc než jen potraviny. A přiznejme si zase, že naše vlastní ochota brát se za svá práva a chtít něco smysluplně změnit, není zas tak velká. A taky nejsme moc objektivní. Třeba při posuzování úspěšnosti nebo neúspěšnosti roku 2023. 

Protože slyšíme o šílené drahotě v Česku od parlamentních fašistů a levicových populistů den co den, nebudu jistě daleko od pravdy, když řeknu, že si pomalu každý myslí, jak tu těžce žijeme a že jsme vlastně v problémech, v jakých jsme nikdy před tím nebyli. Hmm, jenže pak vyjde třeba zpráva o tom, jak skvěle hodnotí rok 2023 třeba cestovní kanceláře. Podle nich byla sezona (rok 2023, pozn. red.) velice úspěšná a v prodejích překonala i rekordní rok 2019. Opakuji, překonala! Člověka tak napadne, to je ta chudoba? Anebo nejrůznější dary a dotace, které lidé dokázali sesbírat na nejrůznější účely. Svědčí ony desítky milionů korun dobrovolně vybraných peněz o tom, že bychom ve většině, tak jak se nám to s vulgaritami a pořádným vřískotem snaží namluvit politická opozice k vládě, trpěli? 

Ve veřejném informačním prostoru se dají najít i informace sestavené z průzkumu, realizovaným poskytovatelem půjček Provident Financial mezi tisícovkou respondentů o tom, jak lidé z pohledu finanční úspěšnosti hodnotí rok 2023. A je zajímavé, že jako finančně úspěšný jej považuje přes 27 procent Čechů, což je o tři procentní body více než rok před tím. Obavy ze zvládnutí finanční situace má na přelomu roku o třetinu méně Čechů než loni. A podle realizátora průzkumu pětina lidí zvládla v roce 2023 vytvořit úspory a přes sedm procent respondentů dokonce své peníze dokázalo investovat. Správná námitka je, že to neznamená, že se máme v Česku všichni skvěle, ale ani to, jak se nás zmiňovaní populisté a fašisté snaží za každou cenu přesvědčit, že se tu máme strašně. Jestli to nechce hodnotit svět ne podle Karla, ale spíš podle reality. 

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika komentář

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy