KOMENTÁŘ | RVHP vznikla před 75 lety. Její srovnávání s EU je nepřípadné

Před 75 lety, 8. ledna 1949, skončila v Moskvě čtyřdenní konference, jejímž hlavním výsledkem bylo založení Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP). Organizaci, která představovala faktickou odpověď Sovětského svazu a jeho evropských satelitů na Marshallův plán a počínající ekonomickou integraci západního světa, zpočátku tvořilo šest zemí ovládaných komunistickými stranami, včetně Československa. Jedním z jejích hlavních úkolů bylo zbavit socialistické státy závislosti na dovozu klíčového vybavení, technologií a surovin ze Západu. Tento cíl, stejně jako mnoho dalších, se nikdy nepodařilo naplnit.

RVHP existovala více než čtyři desetiletí, než byla na troskách někdejší sovětské zájmové sféry v koncem června 1991 rozpuštěna. K zakládajícím členům – Bulharsku, Československu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Sovětskému svazu – se brzy přidala Albánie, o rok později Východní Německo a s odstupem času i tři mimoevropské socialistické státy Mongolsko, Kuba a Vietnam.  

Na papíře představovala RVHP rozsáhlý hospodářský prostor s výrazným potenciálem, který se ale v praxi nedařilo naplnit. Ostatně nejpozději ve druhé polovině padesátých let si sovětské vedení uvědomilo, že dosavadní spolupráce členských zemí není efektivní a je záhodno pokusit se proměnit její mechanismy. Výrazným impulzem byly posuny v hospodářské integraci v západní Evropě, především založení Evropského hospodářského společenství v roce 1957, jednoho z pilířů, z něhož později vznikla dnešní Evropská unie (EU).

V té souvislosti připomeňme, že v posledních letech některé tuzemské veřejně činné postavy přirovnávaly EU právě k RVHP. Tato v zásadě čistě pejorativní komparace, k níž se uchýlili i čelní politici jako Václav Klaus nebo Andrej Babiš, má zpravidla za cíl získat si sympatie euroskepticky orientované části společnosti, případně zpochybnit přínos současného evropského integračního procesu. Co může v situaci, kdy antikomunismus zůstává pro nezanedbatelnou část českého obyvatelstva silným mobilizačním tématem, delegitimizovat EU víc než její ztotožnění s neefektivním předlistopadovým mocholech?

Účelovost a zároveň nepřípadnost kladení rovnítka mezi obě organizace dobře ukazuje mimo jiné skutečnost, že enormní kontrast mezi úspěchy západoevropské integrace a stagnujícími výsledky RVHP si ve své době uvědomovali sami vrcholní komunističtí představitelé. Lapidárně řečeno, RVHP se před rokem 1989 snažila mnohokrát inspirovat fungováním západoevropských hospodářských institucí, nikoliv naopak. 

Vypovídající je v tomto směru situace z poloviny osmdesátých let. Na summitu RVHP v roce 1984 museli přítomní straničtí lídři otevřeně přiznat, že jejich země zaostávají za vyspělými západními ekonomikami jak v kvalitativních ukazatelích rozvoje, tak na poli vědy a techniky. Kritika výsledků, které přinášela tehdy více než třicetiletá spolupráce pod záštitou uvedené organizace, zesílila po nástupu Michaila Gorbačova do čela Sovětského svazu. Zdaleka nezaznívala pouze z tábora reformních komunistů – vznášeli ji i takoví dogmatici, jakými byli Wojciech Jaruzelski či Todor Živkov.

Pokusů o reformu RVHP proběhlo během její existence několik. Žádný nepřinesl výraznější úspěch. Podobně tomu bylo s velkými projekty, které se pod záštitou organizace v průběhu let realizovaly. V roce 1971 byl s velkou pompou zahájen Komplexní program dalšího prohlubování a zdokonalování spolupráce a rozvoje socialistické ekonomické integrace. To, že výrazně nezlepšil neutěšenou úroveň vzájemné kooperace ani konkurenceschopnost socialistických zemí ve vztahu k vyspělým tržním ekonomikám, musely po několika letech přiznat i samy členské státy.  

Podobným krachem skončil Komplexní program vědecko-technického rozvoje členských států RVHP do roku 2000, který byl spuštěn pár měsíců po Gorbačovově nástupu. Přestože měl do konce milénia dostat socialistické země v mnoha oblastech „na světovou špičku“, v praxi k zásadnímu posílení vědecko-technologické spolupráce a úrovně nevedl. Důvod spočíval mimo jiné v tom, že část členských zemí si uvědomovala iluzornost vytýčených cílů a raději se pragmaticky orientovala na partnerství se západními ekonomickými subjekty. Do značné míry se projevila rezignace zemí RVHP na vizi stát se v budoucnu jedním z globálních hospodářských a technologických center. Smířily se s rolí semiperiferie, kterou je ostatně bývalé členské státy hrají i dlouhé roky po zrušení organizace.

Zmíněný bulharský vůdce Todor Živkov v roce 1987 na adresu RVHP prohlásil: „Jak to…že v západních zemích je svobodný pohyb pracovní síly, kapitálu a zboží a my jsme stále ve feudálním období rozvoje? Uvědomujeme si, co to všechno znamená?“ Skutečnost, že takto hovořil ortodoxní komunista Živkov, odrážela hloubku zklamání z uvedené organizace jen několik málo let před jejím zánikem.

Stav, kdy postkomunistické evropské země zůstávají z globálního hlediska v mnoha směrech semiperiferií, nelze přičíst malé ekonomické efektivitě dnešní EU, do které před dvaceti lety s velkými očekáváními vstupovaly. Naopak, kořeny tohoto zaostávání sahají právě k letitému dědictví nepříliš výkonného hospodářského modelu, který ztělesňovala právě RVHP. Ukazuje se, že zbavit se tohoto břemena je podstatně těžší, než v době jejího rozpuštění někteří soudili. 

Autor je historik.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář Rada vzájemné hospodářské pomoci (RVHP) Sovětský svaz Československo Michail Gorbačov historie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

Hamás zvažuje izraelský protinávrh na příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí

Palestinské militantní hnutí Hamás v sobotu nad ránem prohlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohledně možného příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy