Kajínkův synovec útočil s nožem v ruce: Byl nebezpečný, ale doktoři si ho na psychiatrii nechtěli nechat, tvrdí útočníkova matka

Chrudim - Policisté vyšetřují násilný čin, ke kterému došlo v Prachovicich na Chrudimsku. Synovec Jiřího Kajínka tu útočil nožem. Kajínkova sestra Miluše popsala, že její syn měl problémy už dříve, podle ní s tím ale nikdo nic nechtěl dělat!

Policie muže zadržela nedaleko místa, kde měl útočit. Jeho matka ho pak viděla v policejním autě. Miluše ale říká, že byl zřejmě úplně mimo a ani ji nepoznal. Kromě epilepsie totiž trpí i schizofrenií. Jeho zdravotní stav se za posledních několik měsíců podle slov Miluše výrazně zhoršil.

Dokonce na tom byl tak zle, že požádal o pomoc svou matku. Ona ho proto vzala do léčebny. „Přišel ráno, bosej, polonahej. Prý ho honí čerti a ať mu pomůžu. Že mu někdo říkal, že má otevřít okno a vyskočit z druhého patra. A utíkat,“ řekla Primě matka útočníka.

On tedy otevřel okno, ale nakonec neskočil a dolů slezl po hromosvodu. „Přeběhl louku a pole a utíkal do vedlejší vesnice. Tam se zahrabal ve stodole do slámy, aby ho ti čerti nedohonili. A pak přišel ke mně, ať mu pomůžu,“ vypráví Miluše.

Muž sice skončil v léčebně, jenže byl po několika dnech propuštěn. A situace se ještě zhoršila. „Jestli mám správné informace, tak den předtím, než se to stalo, ho vlastně propustili z té nemocnice. A ona říkala, ať tam zůstane. A doktor jí říkal, že ne,“ potvrdil slova své sestry pro TV Prima Jiří Kajínek.

„Policie i doktoři sestře řekli, že dokud on něco neprovede, tak že oni nemůžou nic dělat, ale ona říká, no jo, ale on je nebezpečný sobě i všem, protože je nemocnej. On je klasický příklad toho, jak ten systém nefunguje. Svého synovce já neznám vlastně, jsem rok a něco na svobodě a za tu dobu jsem ho viděl dvakrát,“ dodal Kajínek.

„Když jsem hovořila s jeho ošetřujícím lékařem v Brodu, co pro něj můžu udělat, bylo mi řečeno, že musím počkat, až Patrik někomu ublíží. Až pak prý mohou ze zákona něco dělat. Ten systém prostě nefunguje. Někoho nebezpečného odvezou na psychiatrii a doktoři ho druhý den pustí,“ stěžuje si matka útočníka. Nešlo přitom o první případ, kdy Patrik někoho napadl. Muže, kterého teď pobodal, už v minulosti škrtil.

Soud poslal šestatřicetiletého Patrika do vazby, policie ho obvinila z pokusu o vraždu. "Muž byl v minulosti léčen pro psychické problémy, v bytě své matky začal fyzicky napadat další podnájemníky bytu včetně nezletilých dětí," uvedl mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař. Oba zranění byli v ohrožení života a museli se podrobit urgentním lékařským zákrokům. Kajínkův synovec se u výslechu odmítl k věci vyjádřit. Za napadení mu hrozí 15 až 20 let vězení případně výjimečný trest.

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek Policie ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy