Počet ukradených kol loni klesl, škody ale rostou

Škody z krádeží kol loni opět vzrostly, i když počet ukradených bicyklů klesl. Zatímco v roce 2019 byla podle policejních statistik ukradena jízdní kola a elektrokola za 108 milionů korun a v roce 2020 za 134 milionů, loni škody dosáhly 150 milionů Kč.

Policie ČR evidovala 4799 odcizených strojů, o rok dříve 5258. Do statistik se ale započítávají pouze nahlášené případy, ve skutečnosti tak může být krádeží mnohem více. Policie dokáže objasnit pětinu krádeží.

"Z policejních statistik je patrné, že většina jízdních kol či elektrokol je odcizena vloupáním. Jde tedy o krádeže ze sklepů, koláren, domů či domovních chodeb. Většinou jde o předem plánované akce, které nepřekazí ani kvalitní zámek,“ uvedl manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Průměrná škoda z krádeží kol a elektrokol loni vzrostla na 29.087 korun. V roce 2019 činila 21.151 korun, předloni už 25.637 Kč. Statistiky tak potvrzují, že si Češi pořizují stále dražší cyklistické vybavení. ERV Evropská pojišťovna, která pojištění jízdních kol a elektrokol nabízí, eviduje průměrnou škodu 50.000 korun. Zájem zlodějů se více soustřeďuje na dražší stroje, uvedla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Registruje i krádeže kol z balkonů, zejména v posledních patrech domu.

Kola patří mezi nejatraktivnější artikl, na který se zloději zaměřují, řekl ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. V tomto ohledu jsou podle něj jednoznačným trendem elektrokola, která také zvyšují vzniklou škodu a která za poslední roky zažila v Česku prodejní boom. Výjimkou nejsou ani případy, kdy za krádež elektrokol nebo elektrokola byl vyčerpán celý pojistný limit 100.000 Kč. "Setkáváme se ale spíše s tím, že lidé mají pojistné limity právě na kola uložená v nebytových prostorech nastaveny nízko. Totéž platí i o zabezpečení kol," dodal.

Nejvíce jízdních kol a elektrokol, celkem 1344, bylo loni odcizeno v Praze. Průměrná škoda u jednoho stroje zde dosáhla 39.000 korun. Co se počtu krádeží týče, následovaly Moravskoslezský, Středočeský a Jihomoravský kraj. V každém z těchto krajů bylo ukradeno více než 600 kol. Nejméně krádeží PČR eviduje na Vysočině, kde bylo ukradeno 52 kol. Paradoxně ale právě na Vysočině je průměrná výše škody z krádeží kol nejvyšší a činí 42.500 korun.

Související

Více souvisejících

krádeže krimi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy