Recenze: Brněnský Don Quijote se obešel bez hlavních postav příběhu

RECENZE - Poslední premiéra v divadle Husa na provázku má jednoznačný název: Don Quijote. Ovšem pod dílo jsou podepsáni tři autoři: Cervantes (autor známého románu) , Mikulášek (režisér inscenace) a Sládeček (dramaturg). Tak co vlastně režisér a dramaturg se známým Cervantesovým dílem udělali? Přiznávám, do hlediště jsem sedal trochu s obavami.

Dramatizací tohoto díla nebylo mnoho a snad nejznámější je muzikálové „divadlo na divadle“, Muž z La Mancha. Původní Broadwayská produkce z roku 1965 získala pět cen Tony , včetně Best Musical. Ve filmu Muž La Manchy (1972), hrál postavu Quijota Peter O'Toole, Sancha hrál James Coco, a Aldonzu zahrála Sophia Loren. Film měl fenomenální úspěch a snad právě díky kinematografii byli s příběhem seznámeni i totální nečtenáři, jakých je ve světě vlastně většina. Don Quijte sa stal všeobecně známým pojmem.

Co se vlastně dá ještě udělat s tak známým titulem? Dá se snad najít nějaký nový výklad? Dají se snad přizpůsobit ty boje s větrnými mlýny dnešku? Nic takového v novém titulu představení v Huse na provázku není. Dokonce tam nevystupují hlavní postavy příbehu. Tak o čem ta nová inscenace je..?

V hledišti sedí hosté talk show, televizního diskusního pořadu, který je snímán dvěma kamerami a vysílá se v přímém přenosu do éteru. A my, diváci, jsme pozorovatelé tohoto živého přenosu. Zkušený televizní moderátor (Dušan Hřebíček) má kolem sebe v polokruhu významné hosty, zasloužilé vědátory, kteří mají debatovat o nejvýznamnějším díle Miguela de Cervantes Saavedra. Začíná obligátní úvod, je vidět, že moderátor je profík, který hravě rozproudí debatu o Don Quijotovi. Ale ouha, už první z diskutujících neuvěřitelně plácá, vycházejí mu z úst neoriginální floskule. Je to sebestředný narcis, který poslouchá jenom sám sebe a nikoho v „diskusi“ nepřipustí ke slovu. Moderátor zprvu profesionálně kličkuje, relativizuje vystoupení, ale dost rychle zjistíme, že ten žvanil není sám. Jeden za druhým se dostávají v několika sekvencích ke slovu (které si musí vybojovat) další muži a všichni jsou svým způsobem stejní, i když každý jiný. Jeden žvaní zamyšleně, s dlouhými pauzami, druhý má jakýsi tik ve tváři a jedině nějaká paní profesorka se stále hlásí, ráda by se dostala ke slovu, ale v tom mužském obsazení debaty absolutně nemá šanci. Navíc, jedním z hostů je vzácný Španěl, odborník na Ceravntese, který energicky cosi vykládá a překladatelka sedící za ním jenom špitá překlad. Stejně mu není skoro rozumět a ani to nikoho nezajímá. Vždyť každý přednáší jenom ty své bláboly a nikdo nikoho neposlouchá. V tom talk show se i moderátor postupně ztrácí, program se zvrhává na deklamované hlouposti, které nakonec se slavným románem a jeho postavami už nemá vůbec nic společného. Ba má. Občas se objevují atributy se Cervantese. Kus brnění, letmý pohled na vytouženou Dulcineu, nějaké fotografie, hned zase meč nebo halaprtna. Některé postavy se zjevují a mizí, snad jako duchové, ale to vše ještě víc zdůrazňuje totální odklon o tématu románu. V popředí jsou totiž ty veledůležité jalové diskuse, končící nakonec krvavou řeží. To ale předbíhám…

Nutno zdůraznit, že ty drobnokresby jednotlivých diskutujících  „odborníků“ jsou výborně odpozorované z našich českých „taky rozhovorů“ se všemi atributy hloupého tlachání. Kdysi jsem jako televizní dramaturg musel za socializmu psát texty hlasatelkám a nejčastější formulka zněla, že dílo nastavuje křivé zrcadlo…“ Tak tady to sedlo. Celá tragikomedie, které jsme svědky nastavuje ono křivé zrcadlo všem těm politikům, žvanilům, sebestředným, zbytečným lidem, se kterými se v televizi veřejnoprávní i té soukromé setkáváme. To klišé v různých barvitých podáních je nádherná sranda, i když nám někde v pozadí naléhavě dochází, že to vlastně až taková sranda není. V čem to žijeme? Na jakém komunikačním smetišti se to pohybujeme..?

Režisér Jan Mikulášek se spoluautory museli vymyslet ještě něco navíc, aby se ta „sranda“ neokoukala. Příběh je přerušen dvakrát písní v profesionálním podání, je přerušen změnami mizancsény díky vtipně vyřešenému jevišti, které se může otáček dokola na kolejí. (Vtipná a jednoduchá scéna Marka Cpina). Ještě je zajímavé, jak se všichni účinkující umí chopit všeho. Dvanáct postav je většinou na jevišti. Jednou jsou to vědátoři – žvanilové, jindy muzikanti, hrající naživo, hned zase kameramani, jevištní technici a zase ti ukecaní „vědátoři“.

Celý příběh, který se hraje dvě hodiny bez přestávky má patřičnou gradaci. Ve správně volené nadsázce se vše zvrhává v grotesku. Španěl začne naživo znásilňovat vedle sedící vědátorku, která se nemohla dostat ke slovu, rozhádaní odborníci se začnou prát, ozve se pár výstřelů, z talk show je najednou skoro westernový krvák, kde se nešetří červenou barvou na bílých košilích. Všichni se navzájem mlátí, zoufalý moderátor to už opravdu nezvládá a nemůže to skončit jinak,  než alespoň jednu mrtvolou. Krásně vybudovaná groteska, které NASTAVÍ ZRCADLO naši mediální zhovadilosti.

Inscenace Don Quijote je o všem možném, ale o samotné postavě se přes tu přemíru zbytečných slov vůbec nic nedozvíme. Ještě je nutné připomenout, kdo všechno se  výbornou ale taky smutnou taškařici zasloužil. Všichni v mnoha rolích. Dámy: Ivana Hloužková, Sylvie Krupanská a Růžena Dvořáková, pánové: Dušen Hřebíček, Milan Holenda, Dalibor Buš, Tomáš Žilinský, Dominik Teleky, Ondřej Kokorský a Vladimír Hauser.

Nová inscenace divadla Husa na provázku je krásnu drobnokresbou mediálních neduhů současnosti a díky nápadité režii se ty dvě hodiny divák opravdu nenudí.

Hodnocení: 90 %

Související

Miloš Vystrčil, předseda Senátu

"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům, jeden napsal Vystrčil

Centrum experimentálního divadla v Brně dnes vyvěšením historické vlajky Běloruska zahájilo činnost "ambasády" nezávislé běloruské kultury. Cílem projektu je šíření povědomí o běloruské kultuře i protestech proti výsledku prezidentských voleb, které byly podle opozice zmanipulované. Protesty od srpna v Bělorusku tvrdě potlačuje vláda Alexandra Lukašenka, který se prohlásil za vítěze voleb.
Václav Havel, 1. prezident ČR

Třicátá lavička Václava Havla je v Brně, exprezident by dnes oslavil 83. narozeniny

V pořadí třicátá lavička Václava Havla je ode dneška součástí první kapucínské terasy pod brněnskou katedrálou Petrov. V den, kdy by Václav Havel oslavil třiaosmdesáté narozeniny, ji odhalila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) spolu s rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a Havlovým blízkým přítelem Petrem Oslzlým.

Více souvisejících

Divadlo Husa na provázku recenze Don Quijote

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 1 hodinou

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 3 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ukrajina míří do NATO a Moskva musí pochopit, že nemůže vyhrát, zdůraznil Stoltenberg v Kyjevě

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ujistil, že místo Ukrajiny je v NATO a země se nachází na cestě do aliance, řekl v Kyjevě.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy