Slovensko-český film Učitelka dobývá svět. Kritika pěje chválu, zájem má i Čína

Praha - Film Jana Hřebejka Učitelka vstoupil do americké, kanadské, argentinské, estonské a italské distribuce. V říjnu přijdou na řadu francouzská kina a zájem má i Čína. BBC zařadila snímek na první místo do výčtu deseti filmů, které je třeba v září vidět. Oscarová knihovna si vyžádala scénář filmu, aby ho zařadila do své stálé kolekce 15.000 amerických i zahraničních scénářů od roku 1910 až po současnost.

Hřebejkův snímek se Zuzanou Mauréryovou v hlavní roli vypráví příběh zdánlivě empatické a laskavě vyhlížející pedagožky, která kvůli osobnímu obohacení manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči.

"Aktuálně projevila zájem o natočení remaku Čína," uvedla mluvčí projektu Martina Chvojka Reková. Zájem z Číny producenti zaznamenali poté, co byli kontaktováni ředitelkou knihovny americké filmové akademie. Tvůrcům se tak potvrdilo, že Učitelka nemusí nutně sloužit jako obžaloba nedemokratického režimu, ale dá se vnímat jako film o osobním selhání.

Snímek Učitelka byl od loňské zahraniční premiéry uveden v evropských kinech, ale i v Izraeli nebo Austrálii. V argentinském Buenos Aires se v těchto dnech promítá v osmi kinosálech, vysokoškolský pedagog a kritik Diego Brodersen se o něm vyjádřil jako o příjemném překvapení.

Učitelka sklízí i další pozitivní ohlasy zahraniční kritiky. Kenneth Turan z Los Angeles Times oceňuje, že "obsahuje lekci o korupci v socialistické společnosti" a "krásně funguje na mnoha úrovních coby příběh o charakterech se společenským přesahem".

Ben Kenigsberg z The New York Times na filmu vyzdvihl poutavost i angažovanost. Ve scéně, kdy se rodiče proti manipulující učitelce vzbouří, vidí odkaz k filmu Dvanáct rozhněvaných mužů. "Film dokazuje, že kultura spolupráce, ať už v 80. letech v Bratislavě, nebo v jakémkoli jiném politickém či pracovním kontextu, vyžaduje aktivní účast, i když třeba podvědomou," napsal Kenigsberg.

Související

Film Učitelka

Dříve komunisté, dnes demokraté. Film Učitelka ukazuje lesk a bídu roku 89

"Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou," těmito slovy začíná píseň známého českého písničkáře Karla Kryla zklamaného z polistopadového vývoje. "Ti, kteří nás léta týrali, nás vyhazují z práce," pokračuje text svým způsobem odrážející naše nevypořádání se s komunistickou minulostí. Jak jinak je možné, že se z některých zapálených komunistů stali ti největší zastánci "pravdy a lásky"?

Více souvisejících

film Učitelka filmy Jan Hřebejk kultura Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy