Chladnokrevně zavražděn na prahu domova. Od smrti Johna Lennona uplyne 37 let

Praha - Dvě šťastné sedmičky by se v pondělí 9. října objevily na narozeninovém dortu Johna Lennona. Ale 8. prosinec 1980 rozhodl jinak. John Lennon byl před svým bydlištěm v rezidenci Dakota Forum ve 22 hodin 50 minut těžce raněn pěti výstřely z revolveru psychicky labilního M. D. Chapmana. O pár minut později po příjezdu do nemocnice zemřel.

Přesto, zkusme si nyní představit, co by asi zaznělo na pomyslné narozeninové oslavě.

John Winston Lennon, zpěvák, skladatel a kytarista, intelektuál, pacifista a všestranná umělecká osobnost, se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. O 16 let později se poprvé na koncertě Quarrymen setkal s Paulem McCartneym. (O tomto setkání byla napsána kniha Den, kdy John potkal Paula.) Protože Paul zvládal velmi dobře hru na kytaru i zpěv, Lennon mu nabídl místo ve skupině. O dva roky později se k nim přidal G. Harrison a tím bylo zformováno jádro budoucích Beatles.

Jeho život provázela notná dávka štěstí, ale i tragédie. Johnovi v osmnácti letech zemřela matka poté, co byla sražena autem řízeným opilým bývalým policistou. S touto tragédií se Lennon nikdy nedokázal úplně vyrovnat a později jí věnoval několik písní (např. Julia, My Mummy’s Dead). Lennon se 23. srpna 1962 oženil s Cynthií Powell a 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon. Popularita Beatles v té době prudce stoupala. Vůdčími osobnostmi skupiny byli Lennon a McCartney.

V únoru 1963 natočili za jediné odpoledne svou první desku Please Please Me a tímto okamžikem byla po celém světě odstartována obrovská vlna beatlemánie. Ta vyvrcholila v únoru 1964, kdy Beatles vystoupili v USA v proslulé televizní show Eda Sullivana (sledovalo je 73 miliónů diváků!). Přes nabitý program Beatles v r.oce 1964 vydal Lennon svou první knihu, sbírku povídek In His Own Write (za níž dostal prestižní Foyelovu cenu) a o rok později A Spaniard In The Work.

V roce 1965 byli Beatles za své zásluhy vyznamenání řádem britského impéria M.B.E., což zejména zasloužilým poddaným Jejího Veličenstva nebylo po chuti, takže několik válečných veteránů na protest Řád britského impéria vrátilo. Lennon na počátku roku 1966 poskytl novinářce Maureen Cleave rozhovor, který 4. března 1966 otiskl večerní Standard Evening. Kytarista skupiny tu mimo jiné prohlásil, že Beatles jsou nyní slavnější než Ježíš, což později vedlo k obrovské vlně nenávisti v USA, kde bylo Beatles a hlavně Lennonovi vyhrožováno fyzickou likvidací. Lennon je později donucen se omluvit, poslední americké turné tím bylo zásadně a negativně ovlivněno a vedlo k rozhodnutí Beatles stáhnout se z koncertních pódií.

V listopadu 1966 se Lennon potkává v Indica Gallery s japonskou avantgardní výtvarnicí Yoko Ono. O rok později vydávají Beatles přelomové album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ale krátce poté je nalezen mrtvý jejich manažer Brian Epstein a jeho smrt znamená zvětšující se rozkol ve skupině. Paul McCartney se snaží převzít vedoucí pozici, což mu Lennon umožňuje klesajícím zájmem o Beatles a stoupající přízní k Yoko. Po meditativní návštěvě Indie a pobytu v ašramu u Yogi Maharishi Maneshe se Lennon v listopadu 1968 se rozvádí se Cynthií. Ještě během rozvodového stání vychází avangardní album Johna a Yoko Unfinished Music No.1: Two Virgins, které šokovalo již svým obalem, na němž jsou oba protagonisté vyfoceni nazí, i proto je téměř všude deska zakázána a musí se prodávat v papírových sáčcích. V březnu 1969 se John a Yoko na Gibraltaru nechávají oddat a poté putují do Montrealu, kde Lennon skládá v hotelovém pokoji jednu z nejznámějších skladeb Give Peace a Chance. Zároveň Lennon oficiálně přijímá jméno John Ono Lennon.

Lennon dává vzniknout příležitostné kapele The Plastic Ono Band a vystupuje na velkém koncertě v Torontu, s Beatles po neúspěšném pokusu o živé album naposledy pracuje na LP Abbey Road. Na počátku roku 1970 po vydání desky Let It Be (zpracovaný materiál natočený ještě před LP Abbey Road) se Beatles definitivně rozpadli, ačkoliv jejich rozchod musel potvrdit soud. Lennon vydal album John Lennon/Plastic Ono a o rok později LP Imagine - tyto dvě desky jsou považovány za nejlepší v jeho sólové kariéře. V témže roce se s Ono přestěhovali do USA. Kvůli svým radikálně levicovým názorům je Lennon vlastně od počátku pronásledován Nixonovou administrativou a je považován za "nežádoucí osobu". Navíc po vydání dvojalba Some Time In New York City popudil svými texty americké orgány, takže mu úřady neprodloužily vízum a Lennon se pohyboval v Americe na zapřenou.

V dalších letech si Lennon s Ono prožili tzv. „ztracený víkend“, osmnáctiměsíční odloučení - Lennon se pohyboval v doprovodu Číňanky May Pang (jak se později ukázalo, na příkaz Yoko Ono), v lednu 1975 se Lennon k Ono vrátil s vysvětlením, že rozchod se neosvědčil. Jeho manželka otěhotněla a imigrační úřad dočasně zastavil soudní řízení o vyhoštění z tzv. „humanitárních důvodů“ - Yoko se nikdy deportace obávat nemusela, protože byla občankou USA od mládí. Dva dny před jeho 35. narozeninami dostává Lennon oficiálně povolení k pobytu v USA, tzv. "zelenou kartu" a přesně 9. 10. 1975, po třech potratech Yoko Ono, přichází na svět jeho syn Sean Ono Taro Lennon. John přenechává Yoko Ono obchodní záležitosti a sám se stahuje z veřejného života, žije v ústraní, věnuje se naplno rodině a vyhýbá se i nahrávacímu studiu. Do něj zavítá až v poslední třetině roku 1980, kdy na popud syna Seana začíná s Yoko a dalšími hudebníky pracovat na zamýšleném dvojalbu. Dočká se však pouze první poloviny, nazvané Double Fantasy - druhá část s názvem Milk And Honey už bude vydána až posmrtně...

Pokračování této gratulace se však už nedočkáme. Jak již jsme uvedli v úvodu vše končí 8. prosince 1980 v Dakotě.

Přesto mu v těchto dnech malý narozeninový dárek přinesl jeho bývalý „kolega“ Ringo Starr a to v podobě nového alba s příznačným názvem Give more Love. Album je totiž důkazem toho, jak v dnešní době začíná být stále cennější, když někdo vytváří hudbu se zaujetím a nadšením jako kdysi právě legendární kapela Beatles.

Související

Více souvisejících

Beatles John Lennon

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy