Zazpívala v Rusku, Ukrajina ji vyškrtla. Vítězka národního kola Maruv na Eurovizi nepojede

Vítězka ukrajinského národního kola písňové soutěže Eurovize Anna Korsunová na květnové finále do Tel Avivu nepojede. Ortel nad zpěvačkou, která používá umělecké jméno Maruv, dnes vynesla ukrajinská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice NSTU. Důvodem je podle kyjevských médií skutečnost, že sedmadvacetiletá interpretka občas vystupuje ve znepřáteleném Rusku.

Už před národním kolem, které se konalo o víkendu, Maruv za její ruské koncertování kritizovala řada ukrajinských politiků. Ministerstvo kultury vydalo prohlášení, podle něhož "v situaci, kdy tisíce hrdinů umírají za ukrajinskou územní celistvost", může zemi reprezentovat jen "skutečný vlastenec vědomý si své odpovědnosti".

NSTU po vítězném národním kole Maruv nabídla řešení: reprezentovat může, pokud se zřekne dalších vystoupení v Rusku. Zpěvačka dostala na rozmyšlenou 24 hodin, ale nabídku odsoudila jako absurdní a ultimativní. "Chtějí mi ukrást vítězství," stěžovala si novinářům. Podle listu Ukrajinska pravda na izraelské finále zřejmě pojede skupina Freedom Jazz, která byla v národním kole druhá.

Do těžké situace se ve víkendovém národním kole dostalo i duo dvojčat původem z Krymu, který Rusko od roku 2014 okupuje. Moderátor soutěže se sester zeptal, zda považují anektovaný poloostrov za součást Ukrajiny. "Na vaší odpovědi závisí, zda pohřbíte svou kariéru i kariéru své matky," varoval je podle agentury AP moderátor. Matka pěveckého dua je na Krymu soudkyní. Jedna ze zpěvaček v slzách odpověděla, že před kariérou dá vždy přednost rodičům.

V roce 2017 hostila finále soutěže Eurovize Ukrajina a zakázala vstup do země ruské invalidní interpretce Juliji Samojlovové, protože bez souhlasu ukrajinských úřadů zajížděla na Krym. O rok dříve vzbudila mezi Rusy pohoršení ukrajinská zpěvačka Džamala, která vyhrála s písní nazvanou "1944" o deportacích Tatarů z Krymu za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina.

Související

Více souvisejících

eurovize Maruv (zpěvačka)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy