Oblíbená vánoční pohádka Tři oříšky pro Popelku slaví 50 let

Vánoce si dnes nedokážeme představit bez ozdobeného stromečku, dárků či bramborového salátu, ale třeba také bez pohádky Tři oříšky pro Popelku. Ta vznikla přesně před 50 lety a původně nebyla štědrovečerní pohádkou. Díky své kouzelné zimní atmosféře se jí však brzy stala a dnes k Vánocům neodmyslitelně patří.  

Kde pohádka vznikala? 

Oblíbená vánoční pohádka se začala natáčet v prosinci roku 1972, kdy vznikaly záběry z plesu a také scény s Popelkou a její sovou Rozárkou. O měsíc později, v lednu 1973, se natáčelo v zasněžené krajině v okolí saského zámku Moritzburg. Ačkoliv ten je v pohádce dějištěm slavnostního bálu, ve skutečnosti v něm žádní herci netancovali. Interiér zámku je totiž zařízen spíše v tmavém stylu, což se režisérovi Václavu Vorlíčkovi pro pohádku nezdálo vhodné, a tak pro plesové scény nechal vystavět kulisy ve filmovém ateliéru. Na schodech vedoucích do německého zámku však Popelka skutečně ztratila svůj střevíček. 

Zatímco princův zámek se ve skutečnosti nachází na území Německa, statek, v němž bydlela Popelka se svou zlou macechou a nevlastní sestrou, stojí v jižních Čechách – je jím hrad Švihov. Historický objekt si filmaři upravili pro své potřeby, a tak i zde byly rozmístěny kulisy. Části budov a brána se vyrobily ze sádry. Obyvatelé městečka a přilehlých vsí se objevili ve filmu coby komparz v pohádkových kostýmech. 

Kouzelná zimní krajina nebyla záměrem 

Atmosféra zimní krajiny, díky níž mají pohádku právě o Vánocích všichni tak rádi, původně ve filmu neměla vůbec být. Tři oříšky pro Popelku se měly dle původního záměru natáčet v létě. Na podzim roku 1972 se ale režisér Vorlíček domluvil s německým štábem, v jehož spolupráci film vznikal, že natáčení bude probíhat v zimě. Důvod změny termínu byl prostý: štáb neměl na léto již volné termíny ani k dispozici herce a komparzisty. 

Zima pohádce dodala nádhernou vánoční atmosféru, filmaře i herce ovšem během natáčení velmi potrápila. Ročnímu období se musel přizpůsobit scénář. Nebyl však už čas přešívat kostýmy, ty už byly tou dobou ušité pro letní období, a tak není divu, že v nich herci trpěli zimou. 

Počasí také nebylo pro natáčení zrovna ideální. Jak v Německu, tak v Čechách, tehdy napadlo jenom velmi málo sněhu. Bylo tedy potřeba použít sníh umělý, a to v co nejlevnější variantě, protože rozpočet filmu byl omezený. Sníh se na německé straně vyráběl lacině z namletých rybích kostí z místní rybí konzervárny. Takový „sníh“ však značně zapáchal a také dlouho nevydržel. Při natáčení v Československu se využíval nadrcený polystyren a vápno. Po několika dnech začalo počasí filmařům přát a přišla bohatá sněhová nadílka. Natáčet se v zasněžené krajině ovšem mohlo jenom omezený čas, protože sníh zasypal některá místa natolik, že v nich nebylo možné vytvořit požadované scény. 

Oblíbená vánoční pohádka u nás i v zahraničí 

Dnes máme pohádku Tři oříšky pro Popelku neodmyslitelně spojenou s vánočním časem, kdy se vysílá v televizi. Původně však film nevznikl jako štědrovečerní pohádka. Premiéru měl před Vánoci, v listopadu 1973. O rok později se díky své kouzelné zimní atmosféře již objevil v programu televize o Štědrém večeru. Od té doby jsou Tři oříšky pro popelku typickým vánočním filmem. V roce 1975 se s vánočními svátky začal pojit i v zahraničí, v Německu; postupem času pak i v dalších zemích, jako je Rakousko, Švýcarsko, Španělsko, Norsko nebo třeba Filipíny. 

Související

Tajemství staré bambitky 2

Tajemství staré bambitky 2 drtivě sbíralo diváky. Ale legendární Tři oříšky pro Popelku...

Nejsledovanějším televizním pořadem byla na Štědrý den pohádka České televize Tajemství staré bambitky 2. Vidělo ji téměř 2,5 milionu diváků starších 15 let. Je to 60 procent všech lidí, kteří měli po 19:00 zapnutou televizi. Sledovanost tak byla nepatrně nižší než u loňské premiérové pohádky Jak si nevzít princeznu. Vyplývá to z dat České televize, které dnes poskytla ČTK.

Více souvisejících

Pohádka Tři oříšky pro popelku

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy