Unikátní výstava Šangri-la oslavuje Bhútánský týden

Olomouc - Jedinečná expozice Šangri-la, která láká návštěvníky na dobrodružné putování po asijských zemích, věnuje týden od 4. - do 10. listopadu zejména Bhútánu. Návštěvníci se mohou těšit na skvostné exponáty z Dračí říše nedotčené globalizací.

Bhútán bývá nazýván Dračí zemí nebo také Zemí hřmícího draka. Není tedy náhodou, že nejpočetnějším etnikem této země jsou takzvaní Drukpové, neboli Draci, jak se sami hrdě nazývají. Tato Dračí říše je zemí zastaveného času, zemí, kam ještě nestihla dorazit globalizace. Mohl to být právě skromný život a malý význam tohoto státu na světové mapě moci, který zajistil Bhútánu uchování své podoby až do dnešních dní. Související skutečností může být i to, že v Bhútánu bylo oficiálně zrušeno otroctví až v roce 1956 a první silnice tu byly zprovozněny dokonce až v roce 1962.Omezení možností turistického ruchu je také jedním z důvodů, proč Dračí země neztratila schopnost zachovat si svoji integritu. Bhútán totiž do svého království pustí jen několik tisíc cizinců ročně, přičemž individuální turistika není vůbec možná. Cizinci musí přijet v organizované skupině a předem uhradit zhruba 200 amerických dolarů na osobu. Hranice se zde pro vnější svět začaly otevírat dokonce až kolem roku 1974. Skromný a klidný venkovský život je tak často pro návštěvníky ze západní společnosti příjemnou změnou. Za národní vlastnost Bhútánu by se dala považovat tolerance, zejména ta náboženská. Bhútán je převážně buddhistický, ale je zde i početná skupina hinduistů. Další část obyvatelstva se hlásí také ke křesťanství a islámu. Cizinci si také pochvalují ochotu a zdvořilost, nevlídnost hor a drsné klima však většinou turisté ocení jen krátkodobě.Co se památek týče, nejde pouze o nějaké mrtvé stavby s otiskem slávy dob minulých. Kláštery a svatyně v Bhútánu jsou plné života, zejména díky častým slavnostem a obřadům. Pozornosti neujdou ani častá zobrazení tantrických praktik v malbách a řezbách. Zejména hinduismus přikládá kultu plození velký význam. Starost o zachování rodu je považována za stejně důležitou jako prodlužování sexuální rozkoše pomocí tantrických praktik. Možná právě Bhútán představuje onu bájnou rajskou krajinu věčného štěstí Šangri-la.Legendární putovní výstava Šangri-la poskytuje návštěvníkům opravdu jedinečnou možnost nahlédnout do tajů této nedotčené země. Výjimečná expozice nabízí návštěvníkům kromě Bhútánu také magické putování po Nepálu, Tibetu a Indii, v rámci kterého mohou navštívit buddhistický chrám, tropický les i nedostupné vrcholky Himalájí. Vše je doplněno autentickými předměty ze zmíněných zemí, mezi které patří například pestrobarevné fotografie, zvířata působící jako živá, nebo nábytek a šatstvo. Navíc exponáty lze vyzkoušet vlastním dotykem, kterému nebrání žádné skleněné ani jiné bariéry a každý se tak může otevřít svému osobnímu prožitku.Zájemci mohou navštívit tuto jedinečnou expozici v prostorách bývalého autosalonu na Sokolské ulici č. 15. Otevírací doba je úterý - neděle, 11:00 - 18:00 hodin. Více informací o výstavě můžete nalézt na www.sangri-la.cz.

Související

Výstava Šangri-la představuje putování po Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indii

Výstava Šangri-la vyvrcholí Festivalem kolem světa

Olomouc - Unikátní výstava Šangri-la, která mapuje putování po asijských zemích, právě připravuje závěrečný doprovodný program. Ve dnech 28. - 29. března se mohou návštěvníci těšit na Festival kolem světa, který bude v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci hostit řadu zajímavých cestovatelských osobností.
Indie očima muzikanta Jana Homoly

Jan Homola z Wohnoutů se podělí o své zážitky z cest po Indii

Olomouc - Již dnes 28. ledna od 19:00 hodin se mohou milovníci dobrodružných zážitků těšit na další besedu z přednáškového cyklu, který připravila výstava Šangri-la ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Tentokrát se v prostorách Konviktu podělí o své zážitky z cest po Indii zpěvák a nadšený cestovatel Jan Homola z kapely Wohnout.

Více souvisejících

Výstava Šangri-la

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bez Číny by invaze na Ukrajinu byla pro Rusko náročná, zní z USA

Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by pro Rusko bylo obtížnější pokračovat v invazi na Ukrajinu bez podpory Číny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy