ROZHOVOR | První schůzka Trumpa s Kimem proběhla před 5 lety. Američané měli upřímný zájem snížit napětí na Korejském poloostrově, míní odborník Tůma

Před pěti lety, 12. června 2018, se v Singapuru uskutečnilo historicky první setkání nejvyšších představitelů Spojených států a Severní Koreje. Vzhledem k dlouhodobému nepřátelství a silné vzájemné podezíravosti bylo jednání tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem samo o sobě úspěchem, konstatuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz seniorní spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů Miroslav Tůma. Odborník na bezpečnostní politiku a nešíření jaderných zbraní se domnívá, že oboustranné vstřícné kroky, které po jednání následovaly, naznačovaly možnost postupného řešení složité otázky jaderného a raketového programu KLDR. Nastínil také důvody, proč se tak nestalo a namísto denuklearizace vidíme opět nebezpečně se stupňující spirálu napětí.

Singapurské setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem proběhlo po předchozí dramatické eskalaci vzájemných rétorických útoků mezi nejvyššími představiteli Washingtonu a Pchjongjangu. Trump a Kim se mimo jiné chlubili tím, kdo má „větší a silnější“ jaderné tlačítko, tehdejší americký prezident předtím hrozil severokorejskému režimu „ohněm a zlobou“. Oznámení vůbec prvního americko-severokorejského summitu tak bylo ve své době vnímáno jako velmi překvapivé. Vnímáte to tak i s pětiletým odstupem?

I po pětiletém odstupu lze zmíněný první summit označit jako překvapivý a světovou veřejností velmi vítaný. Nicméně by se však v této souvislosti nemělo zapomenout na to, že summitu předcházelo velmi nadějné zlepšování mezikorejských vztahů a že významnou úlohu na zprostředkování tohoto setkání sehrál tehdejší jihokorejský prezident Mun Če-in.

Klíčovým tématem rozhovorů měla být otázka jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Ve své době se zdálo, že Trump se rozhodl nabídnout Pchjongjangu normalizaci vztahů, uvolnění sankcí, bezpečnostní garance a patrně i mírovou smlouvu, která by ukončila formálně stále trvající korejskou válku z padesátých let minulého století. KLDR měla výměnou přistoupit na naprostou a nezvratnou denuklearizaci. Myslíte si, že takto v roce 2018 skutečně zněl kalkul Bílého domu, nebo setkání na nejvyšší úrovni sledovalo i další, nepřiznané cíle?

Průběh prvního summitu a následné oboustranné vstřícné kroky, ze strany Spojených států například výrazné omezení konání americko-jihokorejských vojenských cvičení, prokazovaly podle mého názoru upřímný zájem a politickou vůli Trumpovy administrativy postupnými kroky dosáhnout snížení napětí na Korejském poloostrově. Nedomnívám se, že účel prvního summitu mohl být pro Spojené státy jiný.

Trumpova administrativa veřejně hovořila o úspěchu singapurského summitu. Kritici poukazovali na skutečnost, že Kim ve skutečnosti na schůzce neprezentoval ani nenabídl nic nového. Nepřislíbil předat jaderný inventář své země, nenavrhl časový plán nebo časové termíny, pouze vágně slíbil pracovat na celkové denuklearizaci Korejského poloostrova, což učinili bez jakýchkoliv hmatatelných výsledků i jeho předchůdci. Zpětný pohled dává těmto kritickým hlasům zdánlivě zapravdu. Přesto, vidíte vy osobně nějaký přínos singapurského summitu pro další vývoj na Korejském poloostrově, případně pro směřování americko-severokorejských vztahů?

S ohledem na dlouholeté nepřátelství mezi oběma zeměmi spojené se silnou podezřívavostí o vzájemných úmyslech, bylo již samotné setkání na nejvyšší úrovni, i když vyústilo „pouze“ v podepsání Společného prohlášení obecného charakteru, velkým úspěchem. Vzhledem ke komplexnosti a různorodosti sporných otázek se stěží dalo od singapurského summitu očekávat okamžité přijetí konkrétních opatření a způsobu jejich řešení, navíc s časovým harmonogramem. Summit nicméně prokázal, že další pozitivní vývoj je možný.

Základním předpokladem pro snížení napětí by i do budoucna měla být oboustranná snaha o kompromisní postupné řešení sporných otázek cestou ověřitelného plněn dohodnutých závazků. Podle mého názoru jen tímto způsobem, spojeným s paralelním zlepšováním mezikorejských vztahů, lze dosáhnout mírového uspořádání a denuklearizace na Korejském poloostrově.

Domníváte se, že během Trumpova prezidentství a série jeho osobních schůzek se severokorejským diktátorem existovala naděje na výrazný posun v otázce jaderného programu KLDR, nebo šlo od počátku o chybnou interpretaci ze strany šéfa Bílého domu, na co je Pchjongjang ve skutečnosti ochoten přistoupit?

Relativně nadějný vývoj, který nastal v americko-severokorejských vztazích po prvním summitu a přijímané oboustranné vstřícné kroky naznačovaly možné postupné pozitivní řešení i tak složité otázky představované jaderným a raketovým programem KLDR.

Další dvě setkání Trumpa s Kimem proběhla v roce 2019. I americká strana je však již hodnotila podstatně střízlivěji. Následovalo postupné, nicméně zřetelné zhoršení vztahů mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Vrátilo se napětí na stejnou úroveň jako před nástupem Trumpa do Bílého domu?

Obnovené nepřátelství po zrušení vstřícných kroků mezi USA a KLDR a v mezikorejských vztazích se zejména v poslední době prohloubilo a nebezpečná riziková spirála napětí se zvyšuje. Svědčí o tom mimo jiné intenzita různých severokorejských raketových zkoušek, vojenská cvičení Spojených států s Jižní Koreou a Japonskem, plánované návštěvy amerických jaderných ponorek v jihokorejských vodách, pravidelné konzultace nejvyšších představitelů Spojených států, Jižní Koreje a Japonska v rámci zefektivnění rozšířeného jaderného odstrašování a podobně.

V září 2022 KLDR schválila zákon upřesňující jadernou doktrínu. Zákon oficiálně vyhlásil Severní Koreu za stát s jadernými zbraněmi, který se nezúčastní žádných kontrolně-zbrojních jednání, a zdůraznil výhradní odpovědnost severokorejského vůdce za použití jaderných zbraní. Nevyloučil také možnost provedení prvního jaderného úderu a poprvé se zmínil o automatickém odpálení jaderných zbraní v případě účelového útoku zaměřeného na eliminaci vedoucích představitelů země.

Jak hodnotíte přístup Trumpova nástupce v prezidentském křesle Joe Bidena k severokorejské problematice? Odráží podle Vás absence výraznějších, veřejně prezentovaných kroků a gest aktuální převahu názoru, že denuklearizace KLDR je sotva realizovatelný cíl, jelikož režim v Pchjongjangu považuje atomový arzenál za hlavní pojistku svého přežití?

Bidenova administrativa zatím neprojevila vůči KLDR žádnou konkrétní vstřícnější aktivitu. Severokorejská strana občasné americké obecné výzvy k obnovení rozhovorů „bez předběžných podmínek“ odmítá. Spojené státy se v souvislosti s hlavní bezpečnostní výzvou v asijském a pacifickém regionu, představovanou Čínou, zaměřují především na prohlubování vojenských vztahů s Japonskem a Jižní Koreou. KLDR obhajuje vlastnictví jaderných zbraní jaderným odstrašením, zejména v souvislosti s vojenskými cvičeními USA s Jižní Koreou a Japonskem. K prosazení svých požadavků v oblasti bezpečnostních záruk a omezení sankčního režimu volí nátlakovou cestu demonstrováním vojenských kapacit, včetně provokačních akcí pomocí dronů vůči jižnímu sousedovi.

Během zlepšení vztahů s Trumpovou administrativou Pchjongjang vyhlásil moratorium na jaderné testy. Později jej sice zrušil, ale k nové zkoušce atomové hlavice zatím nepřistoupil, ačkoliv se o ní ve světových médiích mnohokrát spekulovalo. Z jakého důvodu podle Vás Severní Korea zatím nenavázala na svůj prozatím poslední takový test ze září 2017?

K důvodu svého postoje v této problematice se vedení KLDR zatím oficiálně nevyjádřilo. Nelze však vyloučit, že na dosavadním respektování moratoria může mít postoj Číny, jako nejbližšího severokorejského spojence. Čína zřejmě nemá zájem na dalším vyostřování napětí na Korejském poloostrově, což by bylo v souladu s čínskou snahou o prosazení se na světové scéně v úloze mírotvorce. Důvodem může rovněž být zájem severokorejského vedení na zachování posledního vstřícného opatření pro případ obnovení jednání s Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Donald Trump Kim Čong-un

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy