ROZHOVOR | Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky mohlo spolupracovat s Marokem, říká Zdechovský

V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice proti Islámskému státu. Českou republiku zastupoval ministr zahraničí Jan Lipavský, který podpořil kolektivní úsilí v boji proti terorismu. Na toto jednání navázal ve čtvrtek europoslanec Tomáš Zdechovský, který se v Maroku sešel s předsedou Sněmovny reprezentantů Marockého království Rachidem Talbihem Alamim. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, že spolu řešili otázku bezpečnosti před terorismem, ale i dopady války na Ukrajině na občany EU a Maroka nebo také lidská práva.

Jak hodnotíte jednání ministrů zahraničí, kterého se zúčastnil i šéf české diplomacie?

Myslím, že bylo velmi konstruktivní. Ministři se shodli na pokračování v boji proti ISIS. K dosažení porážky je potřeba postupovat mnoha cestami – financováním boje proti terorismu, prevencí či bojem s dezinformacemi, respektive narativy šířenými v zemích podporující ISIS. Rozhodně je nutné posílit protiteroristické kapacity například v Iráku.

Je možné zastavit Islámský stát?

Společnými silami toho můžeme dosáhnout. Islámský stát stále představuje velkou hrozbu nejen pro civilizovaný svět. Globální koalice tomu může výrazně pomoci, je nutné koordinovat kroky, které napomohou k porážce. Ruku k dílu musí ale přiložit i země Afriky a Asie, kde tato teroristická organizace působí a kde páchá teroristické útoky.

O Islámském státu se však v poslední době moc nehovoří. Ať už kvůli jiným konfliktům, tak i kvůli utlumení jeho mezinárodních aktivit. Můžete tedy specifikovat, jakou konkrétní hrozbu aktuálně představuje?

Přestože se o této teroristické organizaci na veřejnosti příliš nemluví, tak její aktivity jsou pečlivě monitorovány bezpečnostními službami. Teroristické buňky působí například v Libyi, ale aktivní jsou i v jiných malých zemích. Nedávno byla malá skupina rozprášena v Bosně a Hercegovině. Pořád je tato teroristická organizace velmi nebezpečná, protože pořád má dostatek financí na své aktivity. Útoky provádí dál v afrických a asijských zemích.

Jaký byl účel vaší cesty do Maroka?

Byla to oficiální mise, o které česká strana věděla. Jel jsem tam z důvodů dobrý vztahů s marockou stranou. Setkal jsem se v Rabatu s předsedou marockého parlamentu, abychom probrali bezpečnostní otázku v zemi a jak může Evropská unie pomoci. Je totiž důležité zmínit, že Maroko je klíčovým partnerem pro EU. Stabilita v regionu znamená bezpečnostní stability v EU.

Řešili jste kromě bezpečnostní spolupráce i další témata, například energie, ceny potravin apod.?

Pochopitelně jsme nevynechali téma války na Ukrajině a dopady s ní spojené. Tématem bylo posílení spolupráce mezi Evropskou unií a Marokem v souvislosti s nedostatkem potravin v zemích EU právě kvůli ruské invazi. Bavili jsme se také o pokračování spolupráce v oblasti lidských práv, které je pro Evropskou unii důležité. Těch společných témat je opravdu mnoho.

V loňském roce se Maroko hojně skloňovalo především s migrací, o zemi se dokonce hovořilo jako o „vstupní bráně pro migranty ze severní a západní Afriky“. Bylo i toto téma, na které přišla řeč?

Pochopitelně jsme se o tom bavili. Z pohledu Evropské unie je to klíčová otázka, která se neustále řeší pomocí diplomacie. Je důležité zmínit, že Maroko se snaží nelegální migranty nepouštět do Evropské unie. EU se zase pomáhá Maroku investicemi do různých velkých projektů. Vztahy jsou s touto zemí historicky nejlepší.

O Maroku se aktuálně hovoří jako o jednom z možných dodavatelů elektřiny do Británie, v souvislosti s masivní větrnou a solární elektrárnou. Vidíte v budoucnu nějakou možnost energetické spolupráce i s Českou republikou?

Měl jsem možnost navštívit sluneční plantáže v Maroku, kde vyrábí obrovské množství elektrické energie. Mají největší solární elektrárnu na světě, která je vystavena na úpatí Atlas. Dodává energii 24/7. Maroko disponuje spoustou plochy, kde však nejde nic pěstovat, ale kde neustále svítí slunce. A toho dobře využívají. Zajímavým projektem jsou pak tzv. přílivové elektrárny, které fungují na principu přílivu a odlivu moře. Z mého pohledu se tedy spolupráce v této oblasti nabízí.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Maroko Islámský stát (IS) Energetika Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy