ROZHOVOR | Odmítám, že jde o referendum o vládě, říká Jurečka. Výsledky lidovců zatím hodnotí pozitivně

Kolem 19. hodiny sešel Marian Jurečka o patro níž, aby pro EuroZprávy.cz ve volebním štábu koalice Spolu v Truhlářské ulici v centru Prahy zhodnotil průběžné výsledky komunálních a senátních voleb. Ministr práce a sociálních věcí je zatím hodnotí pozitivně, odmítá přitom opoziční argumentaci, že jde o referendum o vládě.

Možná je ještě brzy, ale jak zatím hodnotíte průběžné výsledky voleb? V komunálu máte ze sněmovních stran suverénně nejvíce zastupitelů a v senátních je tam jedno již zřejmé vítězství pana Fialy.

Hodnotím to pozitivně, že v komunálních volbách na 99 procent budeme ze všech parlamentních stran nejúspěšnější, což platilo i v minulosti, takže bychom tuto pozici měli udržet. Jsem za to rád, protože si myslím, že obecně lidé dlouhodobě vykazují vysokou důvěru vůči našim komunálním politikům. Není to jen na úplně malých obcích, ale máme i starosty obcí s rozšířenou působností či okresních měst.

Pokud jde o senátní volby, vypadá to, že budeme mít jednoho senátora hned v prvním kole, a to sice v obvodu Ústí nad Orlicí. Je to specifický obvod, protože od vzniku Senátu jsou zde všichni senátoři za KDU-ČSL. Zatím to poměrně dobře vypadá i pro druhé kolo, měli bychom tam mít šest kandidátů či kandidátek.

Mapa se zatím zbarvila do žluta hlavně na Moravě. Věříte v posílení pozic i v Čechách?

V Čechách jsme šli především ve městech na platformě koalice Spolu. Myslím si, že poměrně překvapivě dokážeme posílit na počet zastupitelů v Ústeckém kraji, protože jsme tam měli postaven více než dvojnásobek kandidátek oproti minulým komunálním volbám.

Čím si vysvětlujete, že se vám daří v malých obcích, ale už méně v krajských či obecně větších městech?

Je to v zásadě historická záležitost, se kterou se jako vedení strany snažíme dlouhodobě bojovat. Myslím si, že když lidé naše kandidáty znají, tak jim na těch obcích a menších městech dávají poměrně vysokou důvěru. Máme tam velmi dobré výsledky, klidně přes 20 procent. Čím jdeme výš, k větším městům, tak hrají roli i některé předsudky, které se k lidovcům vážou. Například že když někdo není věřící a nechodí do kostela, tak nemůže naši stranu volit.

Opozice označuje tyto volby za referendum o vládě. Nemyslíte si, že by účast v ní mohla lidovcům pomoci k lepšímu výsledku?

Myslím, že všechny vládní strany byly v situaci, kdy je pro nás s ohledem na to, jakou krizi a jaké problémy řešíme - covid, uprchlická či energetická krize, spíše velmi obtížné obhajovat dobré výsledky, protože lidé na nás samozřejmě pohlíží daleko více kriticky než v běžných dobách.

Já si třeba pamatuji komunální volby, které probíhaly v době, kdy jsme byli součástí vlády Bohuslava Sobotky. To byla daleko jednodušší situace. Teď si myslím, že to pro nás všechny bylo daleko složitější.

Co vůbec říkáte oblíbené argumentaci expremiéra Andreje Babiše?

Já za sebe odmítám říkat, že jsou komunální volby nějakým referendem o vládě. Myslím si, že voliči nejsou padlí na hlavu a každý ví, že když v nich jde volit, tak vystavuje účet komunálním politikům a rozhoduje o tom, jak se obec nebo město bude rozvíjet.

Jak hodnotíte volební účast?

Ona není nižší. Myslím si, že se víceméně pohybujeme dlouhodobě na této úrovni, letošní rok nijak nevybočuje. U komunálních voleb navíc platí - menší obce, vyšší volební účast.

Nepřekvapil vás vysoký počet kandidátů ANO postupujících do druhého kola senátních voleb? Nepotvrzuje to, že se opozici podařilo vyvolat referendum o vládě?

V tento okamžik je viditelnost opozice poměrně výrazná, takže mě to nepřekvapuje. Z minulosti ale vím, že první kolo vůbec nic neznamená. My máme spoustu příběhů, kdy naši kandidáti skončili v prvním kole na druhém místě s velkým odstupem, ale nakonec vyhráli, takže velmi střízlivě stojím nohama na zemi a nepřeceňuji ani výsledek kandidátů nominovaných za KDU-ČSL či koalici Spolu.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

Více souvisejících

rozhovor Marian Jurečka (KDU-ČSL) Volby KDU - ČSL Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Senát ČR Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy