Djokovič vyrovnal Nadala v počtu grandslamových titulů. Zanechal však po sobě pachuť

Mužský turnaj ve dvouhře v australském Melbourne v rámci Australian Open ovládl srbský tenista Novak Djokovič, jehož finálovým soupeřem byl v neděli Řek Stefanos Tsisipas, přemožitel Jiřího Lehečky ze čtvrtfinále. Řeckého tenistu porazil 6:3, 7:6 a 7:6 a mohl se tak radovat ze svého rekordního jubilejního desátého vítězství v Melbourne, díky čemuž se tak stal opět světovým hráčem číslo jedna. Na prvním grandslamovém turnaji však Djokovič nezanechal nejen dojem ze svého bezesporu dobrého tenisu, ale i pachuť z toho, že jeho okolí nikterak neskrývalo svou přilnavost k Rusku.

Že to nebude mít ve finále Tsisipas vůbec jednoduché, to poznal hned v prvním setu, který trval pouhých 38 minut. Právě za tak krátkou dobu ho získal na svou stranu Djokovič. To především zásluhou čtvrtého gamu, ve kterém sebral Djokovič svému soupeři servis a následně mu tak stačilo sadu doservírovat. To ve druhém setu si žádný hráč nechtěl své podání nechat uzmout, a proto došel do zkrácené hry. A to i přesto, že za stavu 5:4 měl Řek možnost setbolu. V tie-breaku to však byl nakonec opět favorit ze Srbska, který ho ovládl 7:4.

Na úvod třetí sady sice Tsisipas poprvé v zápase brejknul svého soupeře, ale využít toho nedokázal, jelikož následně ztratil i své podání. A tak i tentokrát dospěla tato sada do zkrácené hry. Až do stavu 5:0 to vypadalo, že Djokovič míří za jasným vítězstvím, jenže následně neproměnil hned dva mečboly. Skóre tak došlo do podoby 6:5 pro Srba a tehdy se už Djokovičovi mečbol proměnit podařilo. Mohla tak propuknout radost z vyrovnání počtu grandslamových titulů v porovnání se svým věčným rivalem Rafaelem Nadalem.

Djokovičovo okolí dalo najevo, komu v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou drží palce

Vedle Djokovičova nesporného tenisové umění se však letos v Melbourne řešilo jeho kontroverzní okolí. Fakt, že při finále nemohl být v hledišti přítomen Djokovičův otec Srdjan, souvisel s tím, že svou účast kvůli sílící kritice vzdal. Kritika se na něj snesla poté, co vyšly na světlo světa záběry, na kterých Srdjan Djokovič bouřlivě slaví se srbskými fanoušky a opěvují při tom ruského vůdce Vladimira Putina a ruský lid. Navíc s válečným znakem „Z“.

Svého činu nakonec Srdjan Djokovič litoval. „Jsem tu jen proto, abych podporoval svého syna. Neměl jsem v úmyslu vyvolat takové titulky a způsobit rozruch. Naše rodina hrůzy války zažila a přejeme si jen mír. Neměl jsem tušení, že se věci takhle vyvinou," uvedl.

Novak Djokovič se svého otce zastal. "Jen šel okolo, byla tam spousta srbských vlajek, myslel si, že se fotí s někým ze Srbska. Ti lidé ho zneužili, nebyla to jeho chyba, chtěl jen slavit s mými fanoušky. Celá moje rodina zažila v 90. letech několik válek. Jsme proti válce, nikdy nebudeme podporovat žádné násilí nebo válku. Víme, jak zničující to může být," sdělil.

Reakce na sebe nenechaly pochopitelně dlouho čekat. „Absolutně nechutné. Politika nepatří do sportu, říká se. Tihle lidé nemají na tenisových turnajích vůbec co dělat, včetně táty Novaka Djokoviče, pokud oslavují genocidní režim," nechal se slyšet například bývalý ukrajinský tenista Olexander Dolhopolov, který svého času hrál i čtvrtfinále Australian Open.

Běloruska hrající pod neutrálním statusem Viktoria Azarenková zase nesouhlasila se spojováním incidentu se samotným Novakem Djokoviče. „Nevím, co to má (incident Srdjana Djokoviče) společného s Novakem. Tohle se podle mě hráče nijak netýká, ale nějak se to s ním pořád dává do souvislosti. K čemu to je," nechápala.

„Hodně to bolí, protože před turnajem byla stanovena jasná pravidla, že nesmíte používat tyto vlajky a podobné symboly," řekla pro změnu ukrajinská tenistka Marta Kosťuková, která spolu s Rumunkou Elenou Ruseovou došla do semifinále letošního Australian Open ve čtyřhře, když tam nestačily na český pár Barbora Krejčíková-Kateřina Siniaková. Kosťuková připomněla, že proruští sympatizanti a zároveň fanoušci Novaka Djokoviče měli vůči její osobě nesouhlasné výlevy. Sama byla prý při pohledu ně zděšena. „Myslím, že takové věci nelze nechat bez povšimnutí, protože je jedno, kdo jste, nikdo to nesmí dělat. Je to velmi znepokojující. Nemohu vám dát odpověď na to, jak by se měli organizátoři turnaje zachovat," dodala Kosťuková.

Související

Více souvisejících

Novak Djoković Australian Open

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy