Rusové jsou v turnaji na ZOH favoritem. Medaile pro ČR není vyloučená, uvedl Záruba

Praha - Podle šéfkomentátora České televize Roberta Záruby jsou hokejisté Ruska i přes absenci hvězd z NHL a dopingové skandály favorité hokejového turnaje v jihokorejském Pchjongčchangu.

Kvůli rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru nesmí ruská hokejová reprezentace vystupovat pod ruskou vlajkou. Ruští hokejisté budou reprezentovat svou zemi pod neutrální vlajkou jako "olympijští sportovci z Ruska". Zákaz se nevztahuje pouze na hokej ale na zimní ruský sport obecně, protože Ruský olympijský výbor byl z nadcházejících zimních her vyloučen. Sportovat mohou pouze ti ruští sportovci, kteří nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi. 

"Pro Rusy je klíčové, že se bude o nich hovořit jako o Rusech," uvedl hokejový komentátor České televize Robert Záruba v rozhovoru pro Český rozhlas. "Bude zajímavé, jak bude vypadat ruská kabina. Na všech turnajích je v ní neuvěřitelná ruská výzdoba, je to takový Kreml v malém. Ale nevím, jestli jim to tentokrát povolí, protože jsou zakázány jakékoli ruské symboly," vysvětlil Záruba.

Komentátor se zmínil i o dalším faktoru, který dělá tyto hry zajímavými, protože od Olympijských her v Naganu v roce 1998 se prestižního hokejového turnaje nezúčastní hvězdy ze zámořské NHL. Tamní soutěž by se totiž musela kvůli turnaji přerušit, což majitelé klubů odmítli. "Tím ta možnost padá pro všechny hráče. Úvahy ruského hokejisty Alexandra Ovečkina, že by přeplaval oceán, aby mohl hrát, jsou romantické, ale nereálné," vzpomněl na reakci ruského hráče Záruba.

Podle hokejového experta může však absence hráčů z NHL být důvodem, proč bude turnaj atraktivní. "Hokej je kolektivní sport a předváděná hra může být na velmi vysoké úrovni. A utvrdily mě v tom už přípravné turnaje," je přesvědčený Záruba, podle něhož na absenci hráčů ze zámoří nejvíce doplatí švédský tým. "V NHL je teď velký boom švédských hokejistů. Mají neuvěřitelnou zásobu talentů a schopnost je vychovat. A velmi se jim v tom blíží Finové. Naopak nejméně to poškodí Rusy, kteří mají hráče doma pod kontrolou," míní komentátor.

Záruba také prozradil svůj názor na současnou situaci v českém hokeji a proč už reprezentace nevozí tolik medailí, jako tomu bylo dříve. "Zlatá generace zestárla, pomalu skončila a teď se hledá nová. Vždycky to přichází ve vlnách. Pravda ale je, že Český svaz ledního hokeje hodně zanedbal výchovu mládeže ve zlatých letech, tedy v době, kdy jsme si mysleli, že to děláme nejlépe na světě. Ve skutečnosti se učily ostatní státy. I od nás převzaly některé věci a jiné zase vyvinuly," je přesvědčený. 

"Teď je otázka, jestli tento tým, který je poměrně zkušený, dokáže zase tu medailovou ambici oživit. Vyloučeno to úplně není," popisuje vyhlídky českého hokejového týmu na medailový úspěch komentátor Robert Záruba.

Související

Více souvisejících

Hokej OH Robert Záruba Rusko Olympijské hry 2018 Pchjongčchang

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy