Krčmář se ve sprintu vešel do dvacátého místa. Závod ovládl vedoucí muž Fillon-Maillet

Svůj sprinterský závod v rámci Světového poháru v biatlonu ve finském Kontiolahti jeli v sobotu po ženách i muži a i v tomto závodě se vešel český závodník do TOP 20. Zatímco v ženském závodě dvacítku uzavírala Jessica Jislová, v mužích byl nejlepším Čechem Michal Krčmář, jenž skončil pro změnu devatenáctý. Z celého startovního pole se pak dařilo nejlépe vedoucímuži celého seriálu Francouzovi Fillonu-Mailletovi.

Zatímco kvůli pozitivnímu PCR testu se sprintu v Kontiolahti nezúčastnil Milan Žemlička, ovšem další tři čeští reprezentanti ano. Jak Adamu Václavíkovi, tak Mikuláši Karlíkovi se podařilo postoupit do nedělní stíhačky.

Oba však ve výsledkové listině skončili za Michalem Krčmářem. Ten se mohl pyšnit nejlepším českým umístěním v tomto závodě i přesto, že při střelbě strávil na koberci vždy více času, než by bylo zdrávo. I tak ale nakonec zaznamenal za celý závod jen jednu minelu a to při předposlední ráně při střelbě vestoje. „Vůbec mi to na střelnici nesedlo, nemohl jsem pořádně namáčknout spoušť, ale běžecky to úplně špatné nebylo. Za výsledek na hraně dvacítky můžu být rád. Stíhačka bude našlápnutá, od desátého místa mě dělí nějakých patnáct vteřin," řekl Krčmář po závodě pro Českou televizi.

Na trati se tentokrát vůbec neztratil svým výkonem Jakub Štvrtecký. Ten se i přes dvě nepřesné střely (po jednom vleže i vestoje) mohl pyšnit třináctým nejrychlejším běžeckým časem. Především díky svému závěreečnému rychlému běhu se dokázal v pořadí vyšvihnout na konečné 23. místo. Trestným kolům se nevyhnul ani Adam Václavík, který jich musel absolvovat hned tři. To ale neznamenalo, že by z tohoto závodu nakonec nezískal žádný bod.

Vidět byl i další reprezentant Karlík, jenž se díky čisté ležce pohyboval kolem patnáctého místa. Vestoje ale natropil čtyři chyby a přestože to znamenalo veliký propad v pořadí, i on se do nedělní stíhačky podívá.

Závodu se ze známých důvodů nezúčastnili Rusové a Bělorusové, na trati však nebyli k vidění ani Ukrajinci. Ve startovní listině pak chyběli i známí norští bratři Johannes Thingnes Boe a Tarjei Boe. Vedoucí muž celkového pořadí Fillon-Maillet tak měl celkem jednoduchou cestu k vítězství a poté, co dojel první s osmnáctivteřinovým náskokem na překvapivého stříbrného mladého Nora Filipa Andersena, má zase větší šanci na zisk velkého křišťálového glóbu.

Světový pohár biatlonistů - 10 km mužů v Kontiolahti (5.3.2022):

1. Fillon Maillet (Francie) 23:21,0 (0)2. Andersen (Norsko) +18,3 (0)3. Kühn (Německo) +29,7 (1)4. Bakken (Norsko) +31,2 (1)5. Samuelsson (Švédsko) +32,4 (2)6. Jacquelin (Francie) +34,3 (2)7. Nawrath (Německo) +34,8 (1)8. Hofer (Itálie) +42,5 (1)

...

19. Krčmář (ČR) +1:02,2 (1)23. Štvrtecký (ČR) +1:14,6 (3)39. Václavík (ČR) +1:46,5 (3)55. Karlík (ČR) +2:13,6 (4)

Stav SP (po 16 z 22 závodů):

1. Fillon Maillet (Francie) 6962. Jacquelin (Francie) 5393. Samuelsson (Švédsko) 5244. T. Boe (Norsko) 4865. Christiansen (Norsko) 4516. Lägreid (Norsko) 4517. J. Boe (Norsko) 4408. Desthieux(Francie) 433

...

29. Krčmář (ČR) 22170. Štvrtecký (ČR) 3473. Václavík (ČR) 32

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy