Facebook a Instagram v Evropě zavádí placené verze. Síť X představila nové tarify

Nejpopulárnější tuzemské sociální sítě postupně přicházejí s novými či aktualizovanými metodami monetizace. Ačkoliv lze Facebook, Instagram a někdejší Twitter, nyní síť X, nadále užívat zdarma, všechny tří sociální sítě také zavedly možnost předplatného. Kolik stojí a co za ně dostanete?

To, že provozovatel Faceebooku a Instagramu, společnost Meta, zavádí placenou verzi svých sociálních sítí, není novinkou. Už dříve to uvedl server Wall Street Journal s tím, že evropští mají možnost buď hradit měsíční poplatek za užívání sítí, nebo souhlasit s personalizovanými reklamami.

Meta dlouhodobě bojuje s evropským trhem kvůli přísným nařízením o ochraně soukromí. Technologický gigant v květnu letošního roku obdržel rekordní pokutu 1,3 miliardy dolarů za to, že nesprávně nakládal s daty evropských uživatelů.

Firma se od té doby snaží vyhnout přímým tahanicím s regulátory, a podle Wall Street Journal přišla s řešením, jak problémy s ochranou soukromí vyřešit. Nově proto od listopadu nabídne evropským uživatelům předplatné bez reklam, čímž jim umožní odhlásit se ze sběru jejich dat. 

Předplatné bude k dispozici osobám starším 18 let a základní cena činí 10 eur měsíčně, tedy zhruba 245 Kč, pokud si předplatné uživatel pořídí na webu. V případě předplatného skrze mobilní aplikace vyjde kvůli poplatkům Applu nebo Googlu na 13 eur měsíčně, tedy asi 320 Kč.

Předplatné se bude týkat všech účtů, které máte propojené v Centru účtů, a do konce února bude za jednotnou cenu, bez ohledu na počet účtů. Od 1. března příštího roku ale bude zmíněná cena platná pouze pro jeden účet a za každý si uživatelé připlatí 6 euro, tedy zhruba 150 Kč v případě předplatných na webu, a 8 euro, asi 200 Kč, u předplatných přes mobilní aplikaci.

Předplatné zavedla i síť X, nyní nabídku rozšiřuje

Síť X nezůstává pozadu a zveřejnila tři nové tarify, kterými chce majitel sítě Elon Musk dostat X do zisku. Tarify se dělí na Basic, Premium a Premium+, a liší se jak cenou, tak i nabízenými funkcemi.

Základní tarif Basic stojí 67 Kč měsíčně, případně 712 Kč ročně. Nabízí možnost publikovat delší příspěvky a následně je upravovat nebo zrušit, umožní také zveřejňování delších videí a jejich stahování a přehrávání médií na pozadí. Součástí předplatného jsou i různé možnosti customizace vzhledu, například možnost změnit ikonu nebo celý motiv, případně lajky a pár dalších kosmetických vychytávek. 

Předplatné Premium za 179 Kč měsíčně či 1 870 Kč ročně nabízí kromě výše uvedeného i modrou ověřovací fajfku a také přístup k analýzám, k Media Studio a X Pro. Uživatelé s tímto předplatným tak mohou na svých příspěvcích i začít vydělávat peníze. 

Nejdražší tarif Premium+ stojí 358 Kč měsíčně nebo 3 740 Kč ročně a zahrnuje všechny dosud zmíněné výhody, navíc ale bude X upřednostňovat vaše odpovědi a odstraní vám z časové osy reklamy. 

X zpoplatní i registraci

Víše zmíněná předplatná nejsou povinná a uživatelé mohou síť X zatím využívat zdarma tak jako dosud, registrace nových uživatelů se ale zpoplatní. Uvedl to už dříve server Fortune s tím, že majitel sítě Elon Musk už začal v některých státech vybírat poplatky za užívání sítě. 

X, dříve známý jako Twitter, začne novým uživatelům účtovat 1 dolar ročně za přístup ke klíčovým funkcím sítě včetně možnosti tweetovat a retweetovat příspěvky. Aktuálně probíhá test na Novém Zélandu a na Filipínách, poté se ale může rozšířit do celého světa.

"Od 17. října 2023 jsme začali testovat ‚Not A Bot‘, novou metodu předplatného pro nové uživatele ve dvou zemích," uvedla podle serveru Guardian společnost. "Tento nový test byl vyvinut, aby posílil naše již tak významné úsilí o snížení spamu, manipulace s naší platformou a aktivity botů," dodala.

Nové účty vytvořené na Novém Zélandu a na Filipínách tak budou muset nejprve ověřit své telefonní číslo a poté zaplatit roční poplatek ve výši 1 dolaru, aby bylo možné přidávat příspěvky, lajkovat, odpovídat, přeposílat či citovat příspěvky.

"Noví uživatelé, kteří se odhlásí z odběru, budou moci provádět pouze akce pouze pro čtení, jako je: číst příspěvky, sledovat videa a sledovat účty," uvedl X. Uživatelé, kteří se zaregistrují, také musí souhlasit s opakovanou platbou.

Cena pro český trh zatím stanovena nebyla, ve stávajícím kurzu by se ale jednalo o částku zhruba 23 korun ročně, pokud bude poplatek zaveden celosvětově. Musk ale už dříve navrhl, aby všichni uživatelé X platili za přístup k sociální síti. Není zatím ale jasné, jestli se poplatek bude týkat již stávajících účtů.

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě Facebook Instagram Twitter

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy