Cesty kontinentů: Srazí se Amerika s Eurasií a vytvoří nový superkontinent?

Kontinenty tak, jak je dnes známe, jsou v historii Země poměrně krátce. Tvář Země se neustále mění a tvoří se nové kontinenty. Nastane kolize Eurasie a Ameriky?

Superkontinentem se rozumí spojení většiny či všech pevninských ploch. V historii Země existovaly minimálně 3 superkontinenty. Podle vědců je nejstarším potvrzeným superkontinentem Nuna, která vznikla před přibližně 1,8 miliardou let. Další superkontinent Rodinia existovala přibližně před miliardou let. Nejznámějším superkontinentem byla Pangea, která vznikla před přibližně 300 miliony let. Právě po Pangee se proháněli dinosauři.

V obdobích mezi superkontinenty tektonické desky přesouvaly zemskou masu tak, jak se to děje dodnes. Podle Sciencemag se jedná o cykly, kdy se všechny pevniny spojí v jeden superkontinent, než se rozdělí a pak spojí znovu.

Vědci se snaží odhadnout, jak bude vypadat nový superkontinent, kde se masa spojí a jestli jeho součástí budou všechny dnešní kontinenty. Podle vědců z univerzity Yale se nejnovější superkontinent s pracovním jménem Amasia spojí na severní polokouli a vymaže z historie Arktický oceán i Karibské moře.

Nejdříve se podle nich srazí Asie s celou Amerikou. V průběhu dalších milionů let se k nim připojí Austrálie. Nejsou si jistí, jestli se Antarktida k ostatním připojí nebo jestli zůstane osamocená na jižním pólu.

Před touto existovaly ještě dvě populární teorie. Podle první se měla Amasia spojit na místě Pangey, takže její centrum by bylo tam, kde dnešní Afrika. Takto by superkontinent zrušil existenci Atlantického oceánu. Druhá teorie tvrdila, že se Amasia spojí na druhé straně Země, uprostřed Tichého oceánu.

Autor nejnovější teorie, Ross Mitchell, si však myslí, že takhle to určitě nebude, a prosazuje svoji verzi. Předchozí superkontinenty se prý posouvaly o 90 stupňů od posledního, nedávalo by proto smysl, aby byla Amasia na stejném místě jako kdysi Pangea.

Superkontinent rozhodně nevznikne v dohledné době, vědci odhadují minimum 100 milionů let. Mitchell dokonce říká, že v té době už možná lidstvo nebude existovat. Je podle něho však zábavné nad těmito možnostmi uvažovat.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země věda paleontologie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy