Středověká magie v současnosti? Na Moravě se praktikovala do roku 2001

Kouzla a magie jsou dnes vyhrazeny televizním pohádkám, popřípadě trikovým kouzelníkům s kartami, kteří pobaví společnost na firemním večírku. V tradiční společnosti neovlivněné vědeckými poznatky reprodukovanými základní školou nebyla magie jen pověrou, ale každodenní součástí života a světa. V zapadlé moravské vesnici však fenomén typický pro středověk přetrval až do 21. století.

Čarodějnictví je na Moravě nejčastěji spojováno s upalováním čarodějnic na Šumpersku v 17. století, které geniálně ztvárnil film Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice podle stejnojmeného románu Václava Kaplického. Samotné upalování, popřípadě jiná forma popravy, však bylo jen vrcholkem ledovce. Magie byla všudypřítomná, ale jak a kdo ji provozoval? Z dnešního úhlu pohledu se dá říci, že vše záviselo od “druhu” magie, jaký byl zrovna provozován.

Mágové a baby kořenářky

O magii pojednávali vzdělaní učenci, kteří vykládali svět pomocí astrologických znamení propojených s pozemským světem. Podle pozice hvězd se užívaly nerosty nebo vyrovnávaly hladiny tělních šťáv. Nešlo jen o léčitelství, ale o směřování člověka v životě, co učinit ve správný čas a jak se rozhodnout. Víme, že například Albrecht z Valdštejna svá rozhodnutí tvořil na základě takovýchto předpovědí. Na druhé straně pak mohly stát baby kořenářky, či lidoví léčitelé, zaklínači a vědmáci. Ti rovněž provozovali přírodní magii pomocí bylin sbíraných ve správný astrologický čas, stejně jako věštili a údajně mohli stát za přírodními katastrofami, které byly v centru zájmu zemědělské společnosti.

Věda, náboženství a magie

Před příchodem vědeckého pokroku magii jako zásadní přístup k poznání světa narušovalo také náboženství. Křesťanství výše uvedené považovalo za pověry v lepším případě a v horším za hřích proti Bohu, což pak zavánělo ohněm na hranici. Nutno podotknout, že komplikovaná křesťanská teologie v boji s magickými představami o světě nebyla příliš úspěšná, jelikož křesťanské rituály mezi nevzdělanými věřícími velmi rychle získaly magický obsah. Magické účinky měla oplatka a víno neboli tělo a krev Kristova, stejně tomu bylo i u svěcené vody či relikvií.

Magie v 21. století na Moravě

S křesťanstvím se prolínala i magie v obci Žítková, kde čarovaly tamější ženy nazývané bohyně a na případu poslední z nich Irmy Gabrhelové můžeme pozorovat z antropologického hlediska stejné motivy jako u středověkých “čarodějnic.” Zásadní rozdíl je v tom, že středověk nám téma nabídne jen prostřednictvím zaprášených listin a kronik zatímco žítkovská bohyně Irma přezdívaná Chupatá zemřela v roce 2001 a dodnes žijí svědkové jejich čar a kouzel. Jedním z těchto svědků je i novinář Jiří Jiljík, který o celém fenoménu sepsal knihu.

O magii, kterou Irma Gabrhelová provozovala, například uvedl, že mu po jednom z rozhovorů předpověděla svatbu v rodině, což se potvrdilo svatebním oznámením ve schránce po návratu domů. Kromě léčitelství bylo věštění nejspecifičtější magickou disciplínou těchto čarodějek, které žily až do samotného počátku 21. století na pomezí mezi Moravou a Slovenskem. Provádělo se odléváním horkého vosku do studené vody a Irma Gabrhelová tak například pomohla najít ukradené kolo, jindy mělo napomoci v získání lásky určité osoby. Podobně čarovali lidoví zaklínači a čarodějky napříč celou Evropou, jak tedy alespoň hovoří historické prameny. Horská zapadlost vesnice umožnila fenomén unikátně dochovat i v moderní době. Donedávna o něm nikdo nevěděl, což se změnilo díky populárnímu románu Žítkovské bohyně.

A jednalo se o pouhé šarlatánství nabo v magickém kraji skutečně žil někdo s nadpřirozenými schopnostmi? Exaktní odpověď neexistuje, ale moudrost poslední české čarodějnici upřít nelze. Každý studovaný lékař by ji dal za pravdu, když zmiňovanému novináří Jiljíkovi poradila: “Kedz nebudzece kurici a maso jezci, budzece duho žic.”

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie morava léčitelé křesťanství Čarodějnictví

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy