Všichni milujeme zmrzlinu: Jak poznat tu dobrou a vyhnout se nepříjemnostem?

Co je na zmrzlině tak zvláštního, že po ní tolik toužíme a tolik jí dokážeme spotřebovat? Každý má nepochybně svoji milovanou příchuť. Od ovocných přes čokoládovou po královnu všech zmrzlin - vanilkovou. Přinášíme vám několik doporučení, jak poznat tu nejlepší, a nenechat se napálit.

Ve většině z nás zmrzlina vzbuzuje různé pocity. Od vzpomínek na dětství přes touhu po čokoládě až po chuť na mlsání. Na to jak vyrobit dokonalou zmrzlina, neexistuje recept.

Základní ingrediencí na krémovou zmrzlinu má být mléčný tuk. Toho má zmrzlina obsahovat 2,5% . Pokud chceme doopravdy vyrobit tu nejlepší, smetanovou, mělo by mít až 8% tuku. Taková zmrzlina by neměla obsahovat žádný rostlinný tuk.

Ovocné zmrzliny mají obsahovat 15% ovoce. Pokud je ve zmrzlině více než 25% ovoce je to sorbet.   

Existuje šest doporučení, kterých by se měl každý správný zmrzlinář držet.

 V první řadě by měla být zmrzlina vizuální přitažlivost chuti, která vás připraví na to, co se chystáte ochutnat

Při tání v ústech by zmrzlina měla začít vonět. Tedy uvolňovat těkavé složky příchuti, kterou má mít.

Měla by mít vyváženou kyselost nebo ostrost. Ty mohou pozitivně ovlivnit ovocnou chuť nebo negativně ovlivnit nekyselou chuť, jako je vanilka nebo čokoláda.

Zmrzlinář by si měl dobře rozmyslet i příchuť. Má být zmrzlina sladká, slaná, pálivá? Proč ne? Fantasii se meze nekladou. Je libo chřestovou, bůčkovou, se zlatem? Není problém!

Důležitá je i textura zmrzliny. Hladká a krémová je například spojená s vanilkovou příchutí.  Zmrzlina může být hrubší nebo může i křupat.

Nejdůležitější, však samozřejmě teplota. Zmrzlina by měla mít konsistenci, kdy by měla jít snadno nabrat, ale na druhou stranu by se neměla roztékat.

To si však můžete dovolit jen při domácí výrobě. Balená zmrzlina musí být skladována v teplotě – 18 stupňů Celsia. Vyhněte se zmrzlinám polámaným nebo zdeformovaným.

Pozor na zmrzliny, které mají na obalu krystaly ledu. Znamená to, že zmrzlina byla vystavena teplu a možná i úplně roztála.

Dávejte si pozor i na zmrzliny točené a nabírané

Při výrobě točených zmrzlin mohou prodejci nedodržovat správný technologický postup nebo může dojít k poruše stroje a snížení teploty zmrzliny. Taková zmrzlina může být zdraví nebezpečná.

U vaničkového prodeje si především všímejte zmrzlinové lžíce. Na každou příchuť by měl mít prodejce jinou lžíci. Pokud lžíci po každém použití utírá nebo hodí do nádobky s vodou, raději si takovou zmrzlinu nedávejte. Mohlo by to mít pro vás nepříjemné následky.

Související

Zmrzlina, ilustrační fotografie.

Zmrzlina jako sváteční dezert. Dělala ji už Magdalena Dobromila Rettigová

V horkých letních dnech si vydatně dopřáváme osvěžující zmrzlinu. Tuto ledovou pochoutku si oblíbili lidé již před 200 lety. Zmrzlina byla v minulosti poměrně drahou až luxusní záležitostí, kterou si mohly dovolit jen zámožné vrstvy společnosti. Mnohé šikovné hospodyňky v 19. století začaly vyrábět zmrzlinu samy doma, a to podle osvědčených receptů Magdaleny Dobromily Rettigové coby sváteční dezert v letním období.

Více souvisejících

zmrzlina Léto potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy