Drahé kovy jsou bezcenné? Vědci přepisují učebnice, v podzemí našli něco, čemu nemohou uvěřit

Cambridge - Máte na prstýnku na ruce diamant a myslíte si o něm, že je vzácný a drahý? Donedávna tomu věřili i vědci. Nyní ale zjistili, že je to vlastně bezcenný šperk, kterého v podzemí leží neskutečně velké množství. Tak velké, že jej nespočítají ani běžné kalkulačky.

1 000 000 000 000 000 (biliarda ve dlouhé soustavě) tun diamantů. Přesně tolik se jich podle vědců nachází pod našima nohama v hloubce kolem 150 kilometrů pod povrchem. To dělá z diamantu nikoliv vzácný šperk, ale jeden z nejběžnějších kamenů na Zemi.

Tvrdí to výzkumníci, kteří svou studii publikovali v magazínu Geochemistry, Geophysics, Geosystems. Původně přitom pomocí zvukových vln pátrali po složení zemského jádra, tohle ale opravdu nečekali.

"Pod povrchem Země se nachází mnohem více diamantů, než jsme si mysleli," uvádí vedoucí výzkumník Ulrich Faul. "To dokazuje, že diamant není tak exotický, vlastně je na geologické úrovni je zcela běžný," dodal.

Vědci během výzkumu porovnali seizmologická data shromážděná v průběhu posledních desetiletí a na základě těchto údajů se rozhodli popsat vnitřek Země. 

Nalezli ale oblasti, ve kterých mají seizmologické vlny tendenci nevysvětlitelně zrychlovat. Tyto oblasti jsou nejstarší a zároveň nejnebezpečnější částí tektonických desek a sahají až 320 kilometrů do hloubky naší planety.

Podle vědců obsahují neuvěřitelné množství diamantů, mnohonásobně více, než jsme si mysleli, že jich na Zemi vůbec je. Je tu ale jeden problém.

"Nemůžeme se k nim nijak dostat," tvrdí vědec. Tak hluboko pod zemí bude zřejmě panovat obrovské vedro, což by dávalo smysl. Pro vznik diamantu je totiž zapotřebí vysokých teplot a vysokého tlaku.

Lidstvo ale nemá ani techniku na to, aby se tak hluboko provrtalo, natož tam těžilo. Nedosáhlo totiž ani deseti procent hloubky, v níž se diamanty nacházejí.

Nejhlubší vrt, o který se lidé kdy pokusily, totiž měří pouze 12 kilometrů. Říká se mu Kolský superhluboký vrt a nachází se v Murmanské oblasti v Rusku. Častěji je ale přezdíván jako Díra do pekla.

Související

Více souvisejících

Vědci Diamanty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy