Kolem Země o víkendu prolétl asteroid. Zprvu si toho nikdo nevšiml

Kolem Země prolétl nečekaně asteroid, který jí byl nejblíže za několik posledních let. Jeho průlet byl zaznamenán až poté, co naší planetu minul. Mohl vyvolat explozi stejné síly, jakou měla atomová bomba shozená na Hirošimu.

V neděli minul Zemi asteroid velikosti auta. Proletěl necelé tři tisíce kilometrů od naší planety rychlostí 44 000 kilometrů za hodinu. „Je to nejbližší průlet za celou dobu měření, pokud tedy nepočítáme těch několik, které Zemi trefily,“ uvedl ředitel Centra NASA pro blízké vesmírné objekty Paul Chodas dle webu Business Insider.

Navíc byl tento asteroid zpozorován, až když planetu Zemi minul. „Asteroid se objevil nedetekován ze směru od Slunce,“ řekl Chodas. „Neviděli jsme jej přilétat,“ doplnil. Pokud by nějaký nebezpečný asteroid proklouzl monitorovacím systémem, mohl by zabít desítky tisíc lidí.

Tento asteroid, který v neděli těsně minul Zemi, byl nazván ZTF0DxQ, ale astronomové mu nyní říkají 2020 QG. Pozorování naznačuje, že by mohl mít rozměry od dvou až do pěti a půl metru. Každopádně podle simulátoru od Purdue univerzity a Imperial College London by dokázaly pouze malé kousky takovéhoto asteroidu dosáhnout zemského povrchu.

Pokud by 2020 QG Zemi zasáhl, explodoval by v atmosféře, kde by vytvořil výbuch o síle několika desítek tun TNT. Výbuch by měl přibližně podobnou sílu jako atomové bomby shozené v roce 1945 na Japonsko. Lidé by výbuch ale moc neslyšeli, jelikož by asteroid explodoval tři až pět kilometrů nad povrchem.

K vytvoření problému ale není zapotřebí velký kámen. Například asteroid, který vybuchl bez varování v ruském Čeljabinsku v roce 2013, měl sotva dvacet metrů v průměru. Čeljabinský asteroid vytvořil superbolid a tlakovou vlnu o síle ekvivalentu pěti set TNT. Zranil tehdy kolem jeden a půl tisíce lidí.

NASA v dnešní době aktivně skenuje oblohu a podobné hrozby hledá. Jenže agentura má nařízeno hledat pouze asteroidy větší než 140 metrů v průměru. V květnu roku 2019 NASA uvedla, že našla pouze polovinu z odhadovaných 25 tisíc objektů takové velikosti, mezi které se samozřejmě čeljabinský asteroid a jemu podobné nepočítají.

Navíc objekty, které přicházejí od Slunce, jsou hůře detekovatelné. NASA má plán, jak zacelit tuto trhlinu v programu sledování asteroidů. Agentura je v rané fázi vývoje dalekohledu, který by měl komety a asteroidy přicházející od Slunce zpozorovat. Do jeho vývoje investovala 36 milionů dolarů a dokončit jej chce v roce 2025.

Související

Asteroid mířící k Zemi

Zemi o víkendu těsně mine stometrový asteroid

Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu večer. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ta zároveň uvedla, že naší planetě kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí.

Více souvisejících

asteroid vesmír, asteroidy NASA vesmir

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy