Vědec Attenborough během epidemie nezahálí, namluvil komentář k novým dokumentům BBC

Britský přírodovědec sir David Attenborough, známý především z televizních přírodovědných dokumentů, letos ani přes pandemii koronaviru nezahálel.

Čtyřiadevadesátiletý popularizátor oboru z bezpečí domova namluvil komentář k nové dokumentární sérii stanic BBC a Discovery - Perfect Planet (Dokonalá planeta), která se k divákům dostane na začátku ledna 2021, píše agentura AP.

Ani izolace legendárnímu milovníkovi přírody nezabránila, aby se kochal okolním světem. "Viděl jsem, jak život plyne skrze život v mé zahradě, a to v takových souvislostech a v takové intenzitě, jako snad nikdy předtím," řekl Attenborough. Svůj dům ve východním Londýně opustil během epidemie jenom dvakrát, a to kvůli návštěvě zubaře.

Nahrávání komentáře mimo studio si však vyžádalo určité úpravy Attenboroughovy jídelny, kde měl kvůli ozvěně na stěnách rozvěšené deky a peřiny. Čilý kontakt udržoval s producentem Alastairem Fothergillem, který mu radil ze zhruba 160 kilometrů vzdáleného Bristolu.

Těžké časy ale zažíval člen štábu, který Attenborougha nahrával ze zahrady. S příchodem zimy se sice uchýlil do jakési chýše, "v létě ale seděl na dešti a poslouchal, co říkám, a nahrával to," politoval zvukaře Attenborough.

Nová série, která by měla připomenout známé seriály Zázračná planeta a Modrá planeta, je opět oslavou Země a vysvětluje, proč je ideálním prostředím pro tolik různých druhů. Natáčela se v rozmezí čtyř let a šesti sopečných erupcí v 31 zemích a divákům ukáže například želví hnízda v písečných březích u ústí Amazonky, medvědy lovící lososy v Rusku nebo gibony pohupující se na větvích v pralesích jihovýchodní Asie.

Každá z epizod se točí kolem jednoho vlivu na pozemské ekosystémy - slunce, oceánů, sopek, počasí a samozřejmě lidí. Podobně jako předchozí série i v tomto dokumentárním cyklu Attenborough hovoří o klimatické krizi a lidem ukazuje, jak mohou pomoci či naopak s čím přestat.

"Důležité je nabídnout lidem řešení. Myslím si, že lidé jinak schovají hlavu do písku. Musíte jim říct, co můžou udělat, aby se věci obrátily k lepšímu," říká Fothergill, který s Attenboroughem dlouhodobě spolupracuje.

Perfect Planet se divákům představí na britské stanici BBC One a kanadské BBC Earth 3. ledna 2021.

Související

David Attenborough

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v potížích, řekl v prvním videu

Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil instagramový účet. Chce i tohoto komunikačního nástroje využít k šíření poselství o ochraně životního prostředí. Během pár hodin měl Attenborough, známý především z mnoha televizních přírodovědných dokumentů, na sociální síti přes milion sledujících.

Více souvisejících

David Attenborough BBC Příroda Vědci Velká Británie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy