Alžírské odbory odmítly dialog s režimem, chtějí pád prezidenta Butefliky

Třináct alžírských odborových svazů odmítlo zahájit dialog s režimem i snahy nově jmenovaného premiéra Núreddína Bedúího vytvořit úřednickou vládu, ve které by kromě představitelů režimu zasedli také zástupci mladší generace politiků a lidé z byznysu. Odbory požadují odstoupení prezidenta Abdala Azíze Butefliky. Dělníci na největším alžírském plynovém poli v neděli zorganizovali protest proti hlavě státu, o kterém dnes informovala agentura Reuters.

Zástupci oborů uvedli, že odmítli zahájit dialog s režimem, ke kterému je vyzvala vláda. "Nepovedeme jednání s režimem, patříme lidem a lidé řekli 'Ne' režimu," řekl jeden z vůdců školských odborů Búalem Amora.

Dosavadní alžírský režim z velké většiny vedou veteráni z války za nezávislost na Francii v letech 1954 až 1962 v čele s dvaaosmdesátiletým prezidentem Buteflikou, který je u moci přibližně 20 let.

Premiér Bedúí ve čtvrtek uvedl, že nejpozději začátkem příštího týdne vytvoří vládu, která vyjde vstříc požadavkům protestující mládeže, a vyzval opozici k dialogu.

Mnozí Alžířané, kteří se účastní již více než tři týdny trvajících demonstrací, odmítli dílčí ústupek Butefliky, který pod tlakem protestů odvolal své dřívější rozhodnutí znovu kandidovat do funkce prezidenta. Zároveň zrušil blížící se prezidentské volby plánované na 18. dubna do doby, než bude přijata nová ústava. To mezi demonstranty vzbudilo obavy, že u moci zůstane na neurčito.

Impressive drone footage showing the extent of the largest popular protest in #Algeria's history against #Bouteflika's clan to cling to power. pic.twitter.com/95Shv8kA04

— ReDa Amrani (@Redasbox) 17. března 2019

Původně Alžířané demonstrovali proti záměru Butefliky usilovat o další mandát. Při posledních protestech již požadovali jeho odstoupení a předání moci mladší generaci politiků, kteří dokážou vytvořit pracovní místa a vymýtit korupci.

Dělníci na největším alžírském ložisku zemního plynu Hassi R'Mel v neděli uspořádali protest proti prodloužení prezidentského mandátu. Produkce ale nebyla omezena, uvedla státní ropná a plynařská společnost Sonatrach.

Alžírsko je důležitým dodavatelem zemního plynu do Evropy, především pak do Itálie, Španělska a Francie. V zemi působí několik zahraničních firem, jako například BP, Total, Repsol. Produkce zemního plynu neustala ani v 90. letech, kdy se Alžírsko ponořilo do chaosu občanské války mezi vládou a povstaleckými islamisty.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika Odbory

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy