V libyjském městě prý našli po odchodu Haftarových vojsk těla dětí

Mezi mrtvolami objevenými v libyjském městě Tarhúna zhruba 65 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu byla nalezena i těla dětí. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval Červený půlměsíc. Tarhúna byla původně v rukou východolibyjské armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara a jeho spojenců, ale armáda bojující proti němu v zájmu vlády, jež sídlí v Tripolisu, Haftarovy lidi z místa tento měsíc vytlačila.

Tripoliská vláda národní jednoty (GNA), kterou uznává OSN, získala zpět Tarhúnu 5. června. Haftarova armáda se mezitím po více než roce neúspěšné ofenzivy musela díky protiútokům armády tripoliské vlády stáhnout z okolí hlavního města, které chtěla dobýt. Síly GNA v nemocnici v Tarhúně objevily 106 těl a místní obyvatelé našli v okolí města osm hromadných hrobů. Podle lidskoprávních organizací se na místě mohly stát válečné zločiny, OSN vyzvala k okamžitému vyšetřování.

Představitel libyjského Červeného půlměsíce Fajsal Džalvál na tiskové konferenci oznámil, že se zatím podařilo identifikovat 29 těl z nemocnice a že mezi nimi byly i ženy a děti. Kamál Síví, který stojí v čele úřadu GNA pro pohřešované osoby, uvedl, že z jednoho z hromadných hrobů bylo exhumováno asi deset těl.

Tarhúnu roky kontrolovala místní rodina Kání a její ozbrojená skupina známá jako Káníját, která v průběhu libyjské války přísahala věrnost různým stranám. Město sloužilo jako významný opěrný bod pro LNA při jejím tažení na Tripolis a milice Káníját na jižním okraji hlavního města bojovaly po boku Haftarových sil.

Představitel ministerstva spravedlnosti GNA uvedl, že v souvislosti s nálezy v Tarhúně bylo vydáno 23 zatykačů a že požádal OSN o technickou podporu. V sobotu tripoliská vláda uvedla, že v Tahrúně byly zabity celé rodiny.

LNA odmítá, že by měla na svědomí hromadné hroby v Tarhúně, a vyzvala OSN, aby vyšetřila násilnosti, které tam spáchaly síly blízké GNA.

Libye se nevymanila z konfliktu od roku 2011. Haftar hájí zájmy režimu, který ovládá východ země, a loni začal bojovat i o Tripolis. V posledních dnech byl ale nucen kvůli úspěchům armády vlády, již uznává OSN, stanoviště na severozápadě země opustit.

Související

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy