Kdo přesvědčil Trumpa k úderu na Sýrii? Odpověď mnohé překvapila

Washington – Jaké faktory vlastně ovlivnily rozhodnutí Donalda Trumpa zaútočit na syrské vojenské cíle? Zdá se, že velkou roli sehrál i jeden dlouhý telefonický rozhovor s člověkem, jež se navzdory všem předpokladům stal během posledního roku Trumpovým přítelem.

Americký prezident Trump se ještě před nedávnem netajil svým názorem, podle nějž by měly americké jednotky odejít ze Sýrie. Tvrdil to ještě před deseti dny. Podle některých zdrojů pak ale změnil názor. „Přesvědčili jsme jej,že je nezbytné, aby zůstali“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Dokázala opravdu Trumpův názor změnit francouzská hlava státu? Podle Macrona se spolu oba státníci bavili i o úderu na Sýrii. A Emmnuel Macron dokonce naznačil, že to byl on, kdo Trumpa přiměl ke konečnému rozhodnutí. Je zvláštní dočíst se, že je americká válečná politika tvořena v Paříži, píše server The Atlantic. Pokud se ale detailněji podíváme na vztah mezi Macronem a Trumpem, uvidíme, že to není tak překvapující zjištění.

Oba mají velmi odlišné názory na celou řadu věcí. Přesto mezi nimi za poslední rok vznikl vztah, jenž se mnozí pozorovatelé nebojí označit jako přátelství. Není proto divu, že po chemických útocích v Dúmě to byl právě Macron, jež s Trumpem telefonicky jednal o tom, jak by měla spojenecká reakce vypadat.

Vlastně se tím pouze potvrzují slova, jež Donald Trump pronesl během své návštěvy Paříže loni v červenci. Americký prezident tehdy řekl, že „přátelství mezi našimi dvěma národy a mezi námi osobně se zdá být nerozlučné“. „Nic nás nemůže rozdělit“ přitakával tehdy Macron.

Vztah, jež zjevně panuje mezi Trumpem a Macronem, dává vzpomenout na podobné přátelství, jež kdysi do velké míry určovalo chod mezinárodní politiky. Řeč je o vztahu mezi americkým prezidentem Georgem Bushem mladším a britským premiérem Tonym Blairem. I oni zastávali v řadě politických otázek velmi odlišné názory.

Bush je pravicový texaský republikán se silně konzervativními postoji. Tony Blair byl naopak premiérem za levicové labouristy. Přesto spolu tito dva nalezli společnou řeč. Stejně tak jako Trump a Macron teď bok po boku postupovali v otázce Sýrie. Jen pro kontext je dobré doplnit, že britská premiérka Theresa Mayová byla k jednáním přizvána až po dvou dnech.

Podobnost současných americko-francouzských vztahů s érou Bushe a Blaira vidí i bývalý mluvčí britského premiéra Alastair Campbell. Podle něj je Macron „pravým dědicem Tonyho Blaira“. Před rokem by asi málokdo čekal, že Trump, jež se zdál být skeptický k aliančním závazkům včetně amerického působení v rámci NATO, bude mít ke svým evropským spojencům tak blízko.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy