Tajemství vesmíru odhaleno? Něco zde nesedí, poukazuje fyzik

V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln, který mimo jiné pracuje s obřím urychlovačem částic CERN. V komentáři pro server CNN poukazuje, že k rozporům dochází také mezi vědeckými teoriemi, což ve světě vědy způsobuje podobná dramata, jaká se objevují v mezilidských vztazích.

Superstruny a temná energie

Skupina vědců nedávno oznámila, že identifikovala zásadní rozpor mezi dvěma hlavními teoriemi ve vědecká komunitě - superstrunami a temnou energií, uvádí Lincoln. Podotýká, že pokud mají dotyční vědci pravdu, pro jednu z teorií to znamená problém.

Teorie superstrun aspiruje na to být všeobjímající teorií, ale slovo "aspiruje" znamená, že stále není vědeckou komunitou plně přijímána, konstatuje fyzik. Nastiňuje, že teorie se pokouší vysvětlit veškeré pozorovatelné jevy ve vesmíru pomocí jediného principu, když předpovídá, že nejmenší stavební jednotkou ve vesmíru nejsou známé atomy či protony, neutrony a elektrony, ani ještě menší kvarky a leptony, nýbrž tenké vibrující struny.  

"Tyto struny mohou vibrovat různými směry - v zásadě jako odlišné tóny - a každý tón vypadá jako jedna ze známých subatomárních částic," pokračuje vědec. S poetickou nadsázkou dodává, že teorie superstrun považuje vesmír za velkou kosmickou symfonii.

Další oblíbená teorie o temné energii je velmi odlišná, uvádí expert. Připomíná, že astronomové dlouho vědí, že vesmír se rozpíná a celá desetiletí jsme si mysleli, že vlivem gravitační přitažlivosti tato expanze časem musí zpomalit, než v roce 1998 astronomové zjistili, že vesmír nejenže svou expanzi nezpomaluje, ale naopak zrychluje.    

Aby vysvětlili tento objev, přidali astronomové do Einsteinovy rovnice popisující chování gravitace další typ energie - temnou energii, píše odborník. Doplňuje, že temná energie má tvořit energetické pole prostupující celým vesmírem a aby mohl vesmír zrychlovat svou expanzi, musí být tato energie pozitivní, a to z prostého důvodu - pokud by temná energie neexistovala, případně byla negativní, rozšiřování vesmíru by zpomalovalo.

"Takže, co v těchto dvou teoriích způsobilo takový spor?" pokládá si otázku Lincoln. Odpovídá, že v jádru je těžké skloubit teorii superstrun s pozitivní energií, nebo-li temnou energií, která je nutná k zrychlování expanze vesmíru, což ovšem znamená, že pokud je jedna z teorií zcela přesná, klíčový aspekt té druhé je chybný.

V důsledku to vypadá špatně pro teorii superstrun, protože zrychlování expanze vesmíru není na rozdíl od temné energie teorií, ale faktem, vysvětluje fyzik. Dodává, že temná energie tak bude zřejmě pravdivá a teorie superstrun zůstane jen domněnkou, i když vědci se šířením této novinky zatím nespěchají.   

Na pouhé tři rozměry zapomeňte

Důvod spočívá v tom, že teorie superstrun je podstatně složitější, podotýká odborník. Vysvětluje, že mimo predikce subatomárních vibrujících strun tato teorie předvídá, že v našem vesmíru existuje vedle známých tří rozměrů ještě dalších šest, resp. deset, pokud mezi ně počítáme i čas.

"Mysleli byste si, že toto bude fatální chyba dané teorie, ale má se za to, že tyto dodatečné rozměry jsou neviditelně malé," pokračuje vědec. Naznačuje, že pokud tyto rozměry skutečně existují, jsou tak malé, že je ani naše nejlepší přístroje nedokážou zachytit, tudíž neznáme jejich tvar a vědci musí zvažovat veškeré možnosti.

Těchto možností je však mnoho, a podle Lincolna jich ve skutečnosti existuje více, než kolik by se vešlo atomů do milionu vesmírů o velikosti našeho. "Je to bláznivě velké číslo. Takže, jaký můžeme učinit závěr?" ptá se fyzik.

Při tolika možnostech by se zdálo, že teorie superstrun může předvídat zkrátka cokoliv, ale vědci, kteří poukázali na rozpor ve dvou uvedených teoriích, odvážně tvrdí, že žádná z potenciálních možností nevytváří pozitivní, konstantní energii, uvádí Lincoln. Dodává, že na základě dosud zaznamenaných dat si jsou vědci relativně jistí, že temná energie nejen existuje, ale je i pozitivní a téměř konstantní, což z ní zřejmě činí kandidáta na vítězství, pokud jen jedna z těchto teorií může být správná.

Přesto je předčasné činit jakékoliv závěry o superstrunách, varuje fyzik. Naznačuje, že vědci se mohou ohledně podstaty temné energie mýlit, a proto se pokoušejí za pomoci silných přístrojů zpřesnit svá měření. "Podtrženo sečteno, fyzici budou muset brát tuto novou myšlenku vážně. Není to sice wrestlingový zápas v kleci, ale i tak bude zajímané sledovat, která z těchto teorií zvítězí," uzavírá expert.     

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda fyzika vesmir

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy