Návrh na zrušení potratů v USA je nelidský a šokující, píše prestižní vědecký časopis

Pokud Nejvyšší soud Spojených států zruší ústavní právo na potrat, jak minulý týden naznačil uniklý návrh stanoviska, budou mít strůjci verdiktu na svědomí životy amerických žen. Na titulní stránce svého nového vydání to uvádí prestižní odborný časopis The Lancet. V redakčním komentáři označuje pracovní verzi rozhodnutí sepsanou konzervativním soudcem Samuelem Alitem za šokující, nelidskou a iracionální.

"Věc se má tak, že pokud americký nejvyšší soud potvrdí navržené rozhodnutí, budou umírat ženy," uvádí časopis publikující odborné články v oboru medicíny a zdravotnictví. Odkazuje na předběžné většinové stanovisko, které minulý týden zveřejnil web Politico a které by zneplatnilo precedenční verdikt z roku 1973 v kauze Roeová versus Wade. Toto rozhodnutí před 49 lety ustavilo pro celé USA právo žen na potrat až do přibližně 23. týdne těhotenství a jeho zneplatnění by znamenalo návrat otázky do rukou jednotlivých států, z nichž mnohé chtějí interrupce z větší části nebo úplně postavit mimo zákon.

"Soudci, kteří podpoří zrušení Roeové, nedosáhnou konce potratů, dosáhnou pouze konce bezpečných potratů. Alito a jeho zastánci budou mít na rukách krev," píše The Lancet. Přidává se tak k hlasům aktivistů a odborníků, kteří varují před dopady očekávaného verdiktu na zdraví žen v USA a před nárůstem podílu těhotenství, která končí smrtí matky. Už nyní je při tom mateřská úmrtnost v USA na poměry vyspělých zemí extrémně vysoká, obzvláště pak mezi černoškami, u nichž jsou nechtěná těhotenství a umělá přerušení těhotenství častější.

Soudce Alito, který má podle zjištění Politico podporu čtyř dalších členů konzervativní většiny na nejvyšším soudu, poukazuje na to, že v textu americké ústavy se potraty nikde nezmiňují. Právo na ukončení těhotenství podle něj není ani "implicitně chráněné" žádným ujednáním ústavy a není "hluboce zakořeněné v dějinách a tradicích této země". Verdikt z roku 1973 je proto chybný a musí být zneplatněn, napsal.

"Co je na tomto návrhu stanoviska tak šokující, nelidské a iracionální je to, že soud zakládá své rozhodnutí na dokumentu z 18. století, který nebere v potaz situaci žen v 21. století. Dějiny a tradice je možné respektovat, ale měla by to být pouze částečná vodítka," reaguje v komentáři The Lancet. Připomíná také, že průzkumy veřejného mínění dlouhodobě svědčí o většinové podpoře práva na interrupce v americké společnosti. Jeho zrušení by podle časopisu představovalo "dech beroucí krok zpět", pokud jde o zdraví a práva žen.

"Jakou zemí se USA staly, jestliže může malá skupina soudců uškodit ženám, jejich rodinám a jejich komunitám, jejichž ochranou byli pověřeni?" táže se The Lancet.

Pokud nejvyšší soud skutečně precedens z kauzy Roeová vs. Wade zruší, bylo by to vyvrcholení desetiletí trvající kampaně odpůrců práva na potrat, které v USA zůstává výbušnou otázkou i o téměř 50 let později. Uniklé většinové stanovisko však není definitivní a jeho znění se ještě může změnit, případně může někdo z jeho stoupenců změnit názor. Oficiální verdikt se očekává během června.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) potraty soudy těhotenství

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy