Číně se daří brzdit růst počtu nakažených, Indii a Filipínám nikoliv

Na Filipínách a v Indii znovu prudce roste počet nakažených covidem-19. Nejlidnatější země světa Čína ale opět hlásí za poslední den jen vyšší desítky infikovaných. S odkazem na zdravotnické úřady o tom informuje agentura Reuters.

Na Filipínách za posledních 24 hodin zaznamenali 28.707 nově nakažených covidem-19. Od začátku koronavirové pandemie je to rekordní přírůstek. V zemi, která má asi 110 milionů obyvatel, se zatím prokázalo 2,96 milionu případů nakažených, což je jedno z nejvyšších čísel v jihovýchodní Asii. S covidem-19 zemřelo 52.150 lidí, z toho 15 za poslední den, uvedlo filipínské ministerstvo zdravotnictví.

Vláda nařídila zvýšit počet nemocničních lůžek a lékařských zdrojů v hlavním městě Manile a v jeho okolí, odkud pochází téměř 60 procent nově nakažených. Na konci loňského roku bylo plně očkovaných 45 procent filipínské populace. Podle stávajících pravidel mohou neočkovaní lidé v regionu hlavního města vycházet ze svých domovů pouze na nezbytné pochůzky.

Kvůli šíření koronavirové varianty omikron prudce roste počet infikovaných v Indii a dosahuje maxim od konce května. Za poslední den tam přibylo 159.632 nemocných s covidem-19, o den dříve jich bylo 141.986.

Vlády několika indických států zavedly nová omezení. Nejbohatší indický stát Maháráštra v sobotu oznámil, že od pondělí uzavře bazény a tělocvičny. Školy a vysoké školy jsou zavřeny do 15. února poté, co počet denních případů v tomto státě přesáhl 41.000. V sousedním státě Gudžarát úřady prodloužily noční zákaz vycházení a zrušily dovolenou pro veškerý zdravotnický personál.

Od počátku pandemie v zemi s téměř 1,4 miliardou obyvatel už onemocnělo 35,52 milionu lidí. Za poslední den s covidem-19 zemřelo 327 lidí, celkový počet zemřelých tak stoupl na 483.790.

Čína, která bude v únoru hostit olympijské hry, zaznamenala za uplynulý den 156 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o šest více než den předtím.

Čínské město Tchien-ťin na severním pobřeží dnes začalo testovat svou asi 14milionovou populaci. Podle státních médií se tak rozhodlo poté, co byly zjištěny nejméně dva místní případy vysoce přenosné varianty omikron. Obyvatelé čtyř okresů budou testováni během následujících 24 hodin, zatímco ostatní okresy se otestují následující den, sdělila místní vláda. Město doporučilo obyvatelům, aby ho neopouštěli, pokud to není nezbytné. Zelený zdravotní kód požadovaný při cestách mimo Tchien-ťin dostanou lidé až poté, co obdrží negativní výsledek testu.

Pro Peking a nadcházející zimní olympijské hry představuje epidemie v Tchien-ťinu riziko, píše Reuters. Z tohoto města dojíždí za prací do metropole mnoho lidí, napsal s odkazem na nejmenovaného imunologa státní list Global Times.

Čína denně hlásí mnohem nižší přírůstky nových případů koronaviru než například Spojené státy nebo řada zemí v Evropě i jinde na světě. Od loňského roku bojuje s pandemií covidu-19 politikou takzvané nulové tolerance, což znamená, že místnímu šíření viru se pokouší zabránit v zárodku, často za pomoci drastických opatření.

Související

Více souvisejících

Čína Indie Filipíny

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 37 minutami

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy