Dopad pandemie, který světu uniká. Představitel OSN naznačil, co hrozí v Asii

NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně ovlivňuje naše životy, není zajisté přehnané, deklaruje Jeremy Douglas v komentáři pro server CNN. Představitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) upozorňuje, že jen malá pozornost je ale zatím věnována tomu, jak šíření nemoci oslabuje snahy vlád bojovat s mezinárodním organizovaným zločinem a pašeráctvím.

Praktické dopady

Situace je markantní především v Asii, kde epidemie začala, uvádí Douglas. Dodává, že virus a tvrdá opatření v boji s jeho šířením komplikují možnosti UNODC přimět asijské represivní složky a justiční aparáty ke sdílení informací a poznatků i plánování a provádění společných operací.

"Ačkoliv se pohyb lidí a zboží přes hranice zpomalil, mezinárodní a zahraniční spolupráce je důležitější než kdy předtím s ohledem na přítomnost miliardy dolarů pašujících kartelů v regionu," píše Douglas.

Mimo objektivy kamer nemoc covid-19 ovlivňuje to, jak vlády i OSN běžně fungují, a to negativním způsobem, který není zcela doceněný, poukazuje Douglas. Poukazuje, že šest jihoasijských států - Kambodža, Čína, Laos, Barma, Thajsko a Vietnam -, stejně jako UNODC musely pozastavit dlouho plánované a pečlivě připravené společné operace proti organizovanému zločinu a pašerákům drog na hranicích regionu.

Na dobu neurčitou byly odloženy také veškeré osobní schůzky zpravodajců a vzhledem k průběhu epidemie může trvat dlouhé měsíce, než budou obnoveny, obává se Douglas. Dodává, že ministři silových resortů a vysocí činitelé jsou v zásadě v karanténě a nejsou si jistí, co dělat dál.

Posílené sledování

Mnoho pohraničních jednotek a celníků je také nyní pověřeno sledováním toho, zda lidé přecházející hranice nevykazují známky nákazy koronavirem, připomíná Douglas. Za velké problém považuje to, že mnozí dostávají smíšené pokyny ohledně toho, co a jak mají dělat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Asijská paramilitární policie operující na klíčových hraničních stanovištích nebyla patřičně vyškolena jak v pandemii postupovat," pokračuje Douglas. Obává se, že přeorientování zpravidla špatně vybavených a slabě vycvičených bezpečnostních složek v regionu na boj s pandemií může narušit další priority a oslabit již tak křehkou vládu práva, stejně jako důležitou snahu bojovat s kartely.

Podle Douglese ja tak více než pravděpodobné, že pašeráci z této situace budou výrazně a hmatatelně profitovat.

Odvádění pozornosti

Skutečností zůstává, že chování organizovaného zločinu je předvídatelné a pašeráci využijí možnosti k převozu prekurzorů a výrobě a distribuci většího množství drog i dalšího nelegálního zboží, jelikož represivní složky se zaměřují a soustředí na jiné oblasti, obává se Douglas. Míní, že organizovaný zločin bude jednat rychle, aby toho využil.

"Nebudou váhat - jejich byznys je zásadně spjatý s využíváním dysfunkcí a slabosti vlád," píše Douglas. Pandemii koronaviru proto označuje za katastrofu pro nepřipravené represivní složky - které se nyní potýkají s odpovědí - a naopak příležitost pro organizovaný zločin v Asii.

Koronavirus odhaluje fatální nedostatky v zajišťování veřejné bezpečnosti a jejich schopnosti reagovat, přičemž negativní dopady region zřetelně pocítí, domnívá se Douglas. Očekává, že v momentě, kdy se situace uklidní a epidemie se dostane pod kontrolu, země jihovýchodní Asie a OSN budou muset rychle reagovat a restartovat snahy o spolupráci, oprášit odložené plány a opět spustit operace.

Pokud se tak nestane, hrozí, že mezinárodní organizovaný zločin a pašeráci získají půdu pod nohama, což si region nemůže dovolit, deklaruje závěrem Douglas.

Související

Peníze, zlato

NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers

Po zveřejnění tzv. Panama Papers před pěti lety se jisté byznysové kruhy snažily líčit pochybnou firmu Mossack Fonseca, která stála v jádru celé kauzy, jako vyvrhele, zkažené jablko v prosperujícím sadu skvělých profesionálů usnadňujících světový obchod a pomáhajících korporacím platit spravedlivé, byť minimální daně, připomíná Drew Sullivan v komentáři pro server Washington Post. Protikorupční aktivista a spoluzakladatel Projektu pro hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) dodává, že odhalení tzv. Pandora Papers toto tvrzení vyvrací.
Olivera Lakičová

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici má na svědomí kriminální organizace. V metropoli Černé Hory to dnes oznámili vedoucí představitelé policie. Média nezaznamenala, že by se vyjádřili k motivu útoku či k případnému objednavateli.

Více souvisejících

organizovaný zločin Pašeráctví Drogy OSN Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy