Který stát zůstane uchráněn před koronavirem nejdéle? Epidemiolog naznačil

Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ nákazy koronavirem. Ostrovnímu státečku, který patří k nejméně navštěvovaným místům světa, nepochybně v tomto ohledu prospívá jeho izolovanost, přijal však také přísná preventivní opatření. Právě Tichomoří zůstane zřejmě před nákazou uchráněno nejdéle, říkají epidemiologové a demografové, které cituje BBC News.

Nauru je druhým nejmenším státem OSN podle rozlohy (po Monaku) a se zhruba 10.000 obyvateli je také druhým nejmenším státem, co se týče populace (po Tuvalu). Turistů přijede do Nauru ročně jen asi 160, uvádí BBC s odvoláním na vyjádření jedné z cestovních kanceláří. Nejbližší velké město s přímými lety do Nauru je australské Brisbane vzdálené od ostrova více než 4000 kilometrů.

Zdálo by se, že tak izolované území žádná preventivní opatření proti šíření koronaviru zavádět nemusí. Místní vláda ale říká, že země, která má jedinou nemocnici, nedostatek zdravotních sester a žádné plicní ventilátory, nemůže riskovat.

Nauru už 2. března zakázalo vstup cestujícím z Číny, Jižní Koreje a Itálie. Po pěti dnech přibyl na seznam Írán. V polovině března Nauru Airlines pozastavily lety na Fidži a Kiribati. Jediná další linka této letecké společnosti do Brisbane byla omezena ze tří letů týdně na jeden za 14 dní.

Nauru následně oznámilo, že všichni lidé přilétající na ostrov z Austrálie (převážně vracející se místní obyvatelé) musí do dvoutýdenní karantény v místních hotelech. "Nechceme dopustit, aby virus překročil naše hranice," řekl prezident země Lionel Aingimea.

Nauru ale není jedinou malou tichomořskou zemí, která, ač nemá žádné nakažené, vyhlásila stav nouze - Kiribati, Tonga, Vanuatu a další učinily totéž.

Doktor Colin Tukuitonga z pacifického státečku Niue, který dříve pracoval ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) a nyní působí na univerzitě v novozélandském Aucklandu, souhlasí, že je to správná politika.

"Tyto státy nemají rozvinutý zdravotní systém, mnohé nemají žádné plicní ventilátory. Kdyby se tam infekce rozšířila, zdecimovalo by to populaci," říká. Obyvatelé mnoha pacifických ostrovů navíc trpí spoustou dalších zdravotních problémů. "Na řadě těchto míst mají vysoké procento lidí trpících cukrovkou, srdečními chorobami a dýchacími problémy," upozorňuje.

Pokud by propukla v jakémkoli malém pacifickém státě epidemie, museli by být pacienti posláni k léčbě do zahraničí. To by ale v současné době, kdy země uzavírají své hranice, bylo velmi komplikované. Nejlepší je tak vsadit na to, že se nulový výskyt viru podaří udržet co nejdéle, říká Tukuitonga.

Udržet koronavirus za svými hranicemi se doposud dařilo i několika zemím, které mají pozemní hranice s jinými státy. Osmnáctimilionové Malawi, ležící ve východní Africe, ohlásilo své první případy tento týden ve čtvrtek. Země vyhlásila stav katastrofy, zavřela školy a zrušila platnost víz vydaných před 20. březnem.

Který stát tedy má šanci zůstat uchráněn před koronavirem nejdéle? "Je pravděpodobné, že to bude některý z oněch vzdálených ostrovů v jižním Pacifiku," míní demograf a epidemiolog Andrew Tatem z britské Southamptonské univerzity. Uzavření hranic, které nyní uplatňuje Nauru, ale podle něj nemůže trvat věčně, například kvůli nutnosti dovozu potravin a dalšího zboží. "V našem globalizovaném světě tak koronavirus pravděpodobně nakonec pronikne do každé země," dodává.

Související

Více souvisejících

Tichomoří Nauru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 20 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy