Jako rakovina: Co způsobuje, že je al-Káida i po 17 letech stále silná a aktivní?

Před více, než 17 lety 11. září 2001 provedla al-Káida jeden z největších teroristických útoků v historii lidstva, který změnil svět, jak jej známe. Tragédie se pak následně stala také důvodem americké invaze do Afghánistánu. Boj s terorismem však navzdory 17leté práci nepřinesl očekávané ovoce. Informoval o tom server Theconversation.com.

Ihned po oné nešťastné události zareagovaly Spojené státy za všestranné mezinárodní podpory, včetně Ruska, vojenským útokem na Tálibán, který poskytoval zázemí teroristům z al-Káidy. Rok následující bezprostředně po útocích 11. září 2001 se podařilo zlikvidovat celou třetinu vedení al-Káidy, která díky ztrátám svých afghánských buněk přišla o většinu své dosud dobře propracované struktury.

Její přeživší se momentálně nachází na útěku, případně žijí v anonymitě. Ačkoliv to trvalo celých 10 let, podařilo se nakonec Spojeným státům dopadnout vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládina. Od roku 2014 se však Al-Káida znovu ozvala. Tentokrát v Iráku, pod názvem Islámský stát. Jinými slovy al-Káida přežila celých 17 let od 11. září 2001. Jak je něco takového vůbec možné? 

Pouta, která svazují

Jestli se al-Káida ukázala, jako něčeho schopná, tak to rozhodně v oblasti udržování svých základen, a to i navzdory mezinárodnímu tlaku a činnosti zpravodajských služeb. Ani odborná veřejnost nedokáže spolehlivě vysvětlit, v čem přesně tkví schopnost organizací, jakými jsou al-Káida a Islámský stát tak spolehlivě spolupracovat. Porozumět mentalitě teroristů je obtížné. Kdo z nás je schopný myslet, jako oni? Boj proti nim je přibližně stejně efektivní jako léčba rakoviny. Můžete zničit všechny rakovinotvorné buňky a stejně se za pár let znovu objeví. I když dokázaly Spojené státy islámským radikálům udělat nejednu vrásku na čele, lze spolehlivě konstatovat, že boj s nimi selhal.  

Na úvod je třeba říci, že to byli právě někteří američtí spojenci na Blízkém východě, kdo uvolnil al-Káidě cestu po 11. září. Nejednalo se o podporu jejich politických představitelů, nýbrž jejich vlastních radikálů. Afghánský Tálibán jí hájil a odmítal vydat Usáma bin Ládina do Spojených států, což se pak následně stalo důvodem pro americkou operaci v Afghánistánu. Bezprostředně po ní se al-Kádia obrátila na své pákistánské rekruty, kteří ukryli své afghánské příslušníky, a kteří se pak postavili proti pákistánskou vládu za její podporu Spojeným státům. Tálibán totiž neoperuje pouze na afghánském, nýbrž i na pákistánském území. 

Čili tím, co způsobilo přežití al-Káidy a jejího pokračování v terorismu, byla dobrá spolupráce napříč všemi místními organizacemi na Blízkém východě. Důkazem triumfu nad Spojenými státy se stal například bombový útok na noční klub, na indonéském ostrově Bali, který si vyžádal více, než 200 lidských životů. Naplánován byl provokativně na 1. výročí 11. září 2001. Jeho cílem bylo ponížit Spojené státy v jejich boji s terorismem.

První a notoricky známou novou buňkou al-Káidy byla její irácká pobočka, založená v roce 2004 jordánským džihádistou Abu Musabem al-Zargawim. Díky své pozici, kterou si získal díky svému angažmá při povstání v Iráku, dokázal v roce 2006 vytvořit přímo unikátní teroristickou buňku v oblasti Mašreku, kde se nachází Libanon, Sýrie, Irák a Jordánsko.

Po roce 2009 rozšířila al-Káida své pole působnosti i na Arabský poloostrov, konkrétně na Saúdskou Arábii a Jemen. Vzhledem k tomu, že během docela krátké doby vznikla celá síť teroristických buněk na Blízkém východě, ztratily Spojené státy svou schopnost jim čelit. Jak už zde byla uvedená ta paralela s rakovinou. Nejednalo se už o problém jedné země, nýbrž celého světového regionu.

V čem se ještě al-Káida stihla do roku 2010 změnit?

Al-Káida kromě rozšiřování sítě svých teroristických buněk začala vytvářet aliance i s jinými organizacemi podobného typu. Jednou z nich je Aš-Šabáb v Somálsku. Aby se tomu však nedostalo mezinárodní pozornosti, požádala Aš-Šabáb, aby vystupovala pod krycím jménem. Usáma bin Ládin viděl v tomhle anonymním spojenectví dobrou taktiku, jak čelit protiteroritickému odboji, včetně možné ztráty finanční podpory na Arabském poloostrově. Patrně zaznamenal, že do boje s teroristy se začíná zapojovat, čím dál víc muslimských zemí.

Související

Více souvisejících

11. září 2001 Teroristické útoky v Iráku Usáma bin Ládin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy