Devět poučení z irácké války. Expert prozradil, proč musel padnout Saddám Husajn

NÁZOR - "Největším pokladem člověka je poklad jeho chyb, které se hromadí kámen po kamínku tisíce let," cituje španělského filozofa Jose Ortegu y Gasseta expert na mezinárodní politiku Robert Kaplan působící v konzultační společnosti Eurasia Group. V komentáři pro server National Interest dodává, že podle Ortegy nás právě vnímání minulosti ve vší její ožehavé složitosti odlišuje od opic.

Z této logiky by měla irácká válka, která začala před 17 lety, představovat "korunní klenot" znalostí a pohledu v kruzích americké zahraniční politiky, konstatuje Kaplan. Sám si ze své původní podpory této válce vzal devět ponaučení.  

Kaplan zaprvé konstatuje, že věci se vždy mohou vyvinout k horšímu. V 80. letech sám podával zprávy z Iráku a irácké úřady mu na 10 dní zadržely pas. Tehdy si nedokázal představit děsivější režim než ten Saddáma Husajna, za jehož vlády vnímal Irák jako jedno velké vězení, krvavější a represivnější než tehdejší sousední Sýrii Hafíze Asada.

"Emotivně jsem se příliš upnul ke svému výkladu," přiznává Kaplan. Dodává, že teprve ve chvíli, kdy podával zprávy z Iráku během americké vojenské okupace, na vlastní kůži zažil, že anarchie je horší než tyranie - jak tvrdil už středověký perský filozof Al-Ghazálí - a že Irák po roce 2003 byl děsivější než za Saddámovy vlády.  

Druhé poučení tak podle Kaplana zní, že žádný řád, ať je sebevíc represivní, není samozřejmý. Pokud neexistuje ucelený plán na nastolení nového, lepšího režimu, není dobré "hrát si na boha" a ničit existující zřízení, konstatuje odborník. Odkazuje na tezi francouzského filozofa Alberta Camuse, že rebel je morálně vázán povinností mít připravený lepší systém, než je ten, který chce svrhnout, jinak je jeho rebelie morálně zvrácená. "Řád musí předcházet svobodě, protože bez ústřední moci, není nikdo svobodný," píše Kaplan.

Třetím poučení je podle Kaplana nadřazenost znalosti lokální situace nad širší analýzou. Spojené státy v Iráku neuspěly, protože vysoce postavení politici neměli o zemi znalosti, jako například novináři, kteří zde působili, tvrdí expert. Uvádí, že v 80. letech Irák dobře poznal, ale výraznější sektářské rozdělení a oslabení irácké společnosti zažil až o dekádu později v souvislosti se sankčním režimem, který zemi učinil zranitelnou vůči íránské subverzi.  

Za čtvrté ponaučení odborník považuje to, že malá znalost by měla vést k pokoře vůči tomu, čeho lze v konkrétním místě dosáhnout, přičemž tato pokora by měla vést k očekávání nejhoršího scénáře. Pozorování na místě je vždy cennější než iluze a vyvozování závěrů na dálku, deklaruje Kaplan. Dodává, že pouze kalkulace s nejhorší situací umožňuje úspěch intervence - už jen z důvodu, že pouze ty nejtemnější části světa si takovou intervenci žádají -, navíc invaze znamená vládnout a vládnutí si žádá zevrubné předběžné plánování.

Páté poučení ale podle Kaplana zní, že pokora nesmí být přehnaná, jelikož běžnou chybou bývá přehnaná kompenzace předchozích chyb. Jako příklad odborník uvádí pocit viny za debakl v podobě první světové války, a z něj vyplývající strach z další války, který byl klíčovou motivací britské vládnoucí garnitury k appeasementu vůči nacistickému Německu.

"Je to vždy o vyváženosti," pokračuje Kaplan. Podotýká, že stejně jako opakované volání po morální intervenci nezajistí podporu veřejnosti, novodobý izolacionismus se nehodí pro stále těsnější a propojenější svět, kde se krize běžně a snadno přelévají z jednoho regionu do druhého - jako například koronavirus - a svět je natolik propletený, že před ním nelze uniknout.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za šesté poučení označue expert nepřeceňovat roli armády, pokud nejde o totální válku. Irácký konflikt totální válkou nebyl a středně velké konflikty vedené omezenými prostředky, kdy je v první linii armáda a lidé zůstávají doma, velké demokracie příliš nezvládají, konstatuje Kaplan. Takové války podle něj vyžadují pečlivost, důraz na diplomacii, zpravodajské operace a občanskou správu v osvobozených oblastech. Irácká lekce by tak měla Spojené státy odradit od přehnané militarizace sporu s Čínou, protože takový přístup by mohl pouze znepřátelit liberální kruhy ve USA i v Evropě, dodává odborník

Sedmým poučením je podle Kaplana nutnost vidět za aktuální mediální cyklus. Rozhodnutí o invazi do Iráku se připravovalo mnoho měsíců, ale podnítil jej - stejně jako schválení mučení vězňů - dopad 11. září 2001, kdy se na mnoho týdnů veřejnost a elity spojily a doslova bažily po krvi, připomíná expert. Soudí, že politici nedokázali vyhodnotit, že tato jednota a zapálenost nevydrží, objeví se nové myšlenky, dojde k obratu a veřejné nálady se budou odvíjet od zcela jiného standardu.

Osmé poučení dle Kaplana zní, že zahraniční politika je žebříčkem potřeb, kde chladné vyhodnocení zájmů stojí výše než hodnoty a pokud jsou tyto zájmy vyhodnoceny správně, hodnoty je budou následovat.

"K humanitárním intervencím jako v Bosně a Kosovu došlo po skončení studené války, ale před 11. zářím a vzestupem čínského námořnictva. Takové mezifáze jsou vzácné," píše odborník. Zdůrazňuje, že Saddám byl mnohem vražednější než srbský vládce Slobodan Milosević, ale jelikož se nenašly irácké zbraně hromadného ničení, jeho odstranění se jeví z pohledu národního zájmu USA jako nepřesvědčivé.

Za deváté poučení označuje expert nutnost zařazovat zahraničněpolitická rozhodnutí do dlouhodobého historického uvažování, protože rizika a náklady se zpravidla posuzují tím, co je v daný moment příhodné. Mnoho lidí, kteří podporovali iráckou válku, skutečně chtěli humánnější a liberálnější Blízký východ, tvrdí Kaplan. Dodává, že Saddám nebyl pouhým diktátorem, ale krvelačným totalitářem vymykajícím se dalším regionálním tyranům, tudíž se jeho svržení zdálo oprávněné a skutečně velkolepé.     

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák USA (Spojené státy americké) Saddám Husajn

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy