Zemřel 24letý syn exprezidenta Mursího, údajně dostal infarkt za volantem

Nejmladší syn někdejšího egyptského prezidenta Muhammada Mursího Abdalláh zemřel ve středu večer po srdeční příhodě v jedné z káhirských nemocnic. S odkazem na nemocniční zdroje o tom dnes informoval zpravodajský web Al-Džazíra a později potvrdil právník rodiny.

Exprezidentův syn dostal infarkt za volantem svého vozu v Káhiře. "Jednomu z přátel, který s ním byl v autě, se podařilo zastavit a odvézt ho do nemocnice," uvedl právník.

O smrti Mursího syna informovalo několik místních médií, podle kterých nepanuje žádné podezření, že by jeho smrt nebyla přirozená. V minulosti se prý o své zdraví několikrát obával a byl zarmoucen nedávnou smrtí svého otce.

Abdalláh byl podle Al-Džazíry z Mursího pěti dětí nejhlasitějším kritikem egyptské vlády. Nejvíce také podporoval otce při jeho soudním procesu, který považoval za vykonstruovaný. Sám byl v posledních letech několikrát souzen a vězněn, například za užívání drog či šíření falešných zpráv. Abdalláh všechna obvinění odmítal.

Po otcově smrti Abdalláh označil několik vysokých činitelů, včetně současného a bývalého ministra vnitra, za spolupachatele při "vraždě mučedníka, prezidenta Mursího".

Exprezident Mursí zkolaboval 17. června v soudní síni, kde se hájil proti obvinění ze špionáže a spiknutí. Zemřel dříve, než stihl být převezen do nemocnice. Vysoce postavený představitel Muslimského bratrstva, za které byl Mursí zvolen hlavou státu, následně označil exprezidentovu smrt za úkladnou vraždu. Mursí měl podle něj zakázané návštěvy a nedostával léky.

Mursí byl zvolen egyptským prezidentem v roce 2012 v prvních demokratických volbách od pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Od roku 2013, kdy ho po masivních protestech svrhla armáda, byl ve vězení.

Nynější prezident Abdal Fattáh Sísí, který byl v době převratu ministrem obrany, od roku 2013 nelítostně zasahuje proti opozici, zejména proti Muslimskému bratrstvu. Egyptská justice po Mursího svržení prohlásila Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci a zakázala jeho činnost. V Egyptě jsou za mřížemi tisíce jeho členů.

Další z Mursího synů, Usáma, byl odsouzen v roce 2016 za podněcování nenávisti. Od té doby je ve vězení.

Související

Abd Fattáh Sísí

Padne Sísí? Egypťané se bouří proti prezidentovi, rozlítila je série videonahrávek

Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na protest proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, jehož obviňují z korupce. Jednalo se o jednu z prvních protestních akcí od nástupu Sísího do funkce v roce 2014, uvedla agentura Reuters. Policie několik demonstrantů zatkla, sdělili svědci. Podle posledních informací nebyl nikdo zraněn.
Egypt

Útok hackerů: Na webu egyptského listu se objevila fotka Mursího, je pod ní výhrůžka

Neznámí hackeři nahráli na úvodní stránku zpravodajského serveru státního listu Al-Ahrám fotku nedávno zesnulého bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Šéf webu z činu obvinil podporovatele Muslimského bratrstva, podle serveru BBC však fotka nijak nenaznačuje, kdo ji na server nahrál. Mursí v pondělí zemřel, podle vlády na infarkt. Muslimské bratrstvo jeho smrt záhy označilo za vraždu. Stránky jsou nyní již v původním stavu.

Více souvisejících

Muhammad Mursí Abdalláh Mursí Egypt uprchlíci

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 47 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy