Rána pro Evropu. Co čekat od výsledků voleb v Itálii?

Řím – Italští voliči rozdali karty. Nový parlament budou tvořit převážně euroskeptické a antisystémové strany, což ukazuje, že se setkáváme s novou změnou v dosavadním směřování evropské politiky. Proč vlastně dali Italové zelenou populistům? A lze skutečně s jistotou říci, že právě oni dokáží vyřešit problémy, které současnou Itálii trápí (nezaměstnanost, stagnující ekonomika, migrace,..)?

Jak se zdá, tak se základy EU začínají opět bortit jako domeček z karet. Prvním vychýlením z její dosavadní cesty byl brexit a druhým většinové zastoupení euroskeptických stran v Itálii, která jí společně s Francií, Beneluxem a Německem založila.

Z povolební analýzy britského deníku The Guardian vyplývá, že Itálii čekají v dohledné době problémy se sestavením funkční a stabilní vlády s důvěrou obou komor parlamentu, jak požaduje ústava.

Ekonomičtí experti nejsou s touto situací vůbec spokojeni a sdílejí obavy, že politická nestabilita jenom prohloubí stávající stagnaci, na jejíž základech si vybudovaly přízeň právě ony antisystémové a populistické strany. Ty však podle ekonomů nebudou schopné si s ní poradit.

"Já osobně nevidím možnost, jak by tom mohla nová italská vláda zabránit," řekl pro INFO.CZ Christopher Dembik, francouzský ekonom společnosti Saxa Bank Jaké varianty vládní koalice přichází v úvahu?

Středopravice reprezentovaná stranami Forza Italia Silvia Berlusconniho, Ligy Severu a Bratry Itálie, která je favoritem voleb, si sice získala přízeň pouze 37 % Italů, ale společně s Hnutím pěti hvězd má parlamentní většinu.

Demokratická strana Mattea Renziho, kterou volilo méně, než 20 % voličů, se momentálně chystá odejít do opozice, což takřka vylučuje vznik možné koalice středolevice s Hnutím pěti hvězd nebo se středopravicí, jak se očekávalo před volbami. Odchodem do opozice a nízkým volebním výsledkem tak nyní zaráží další hřebík do rakve tradičně levicových stran, které propadly ve všech evropských volbách. 

Dosavadní směřování politiky čtvrté nejsilnější Evropské unie nyní může obrátit o 360 stupňů. Nejedná se však o zaječí úmysly v podobě Italexitu, odchodu z jednotného trhu, nebo návratu k původní měně. Spíš hrozí, že bude vůči politice Bruselu víc vyděračská.

Předvolební nejistota, povolební nejistota

Z důsledků italských voleb vyplývá daleko víc otázek, než odpovědí. Nicméně jak už bylo uvedeno, Italové neusilují ani o italexit, ani o opuštění eurozóny, ačkoliv volili euroskeptiky. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu fakt, že si je získaly strany, které dříve usilovaly o vypsání celostátního referenda o euru, jehož zavedení se neobešlo bez komplikací.

Přestože tedy nejsou natolik euroskeptičtí, aby chtěli následovat Velkou Británii, je zde znát poptávka po změně, což potvrdil například i lídr krajně pravicové Ligy Severu Matteo Salvini, který řekl, že pokud Brusel neobrátí, pak skutečně k italexitu dojde.

Nejpalčivějším problémem, který trápí současné Italy, zejména ty, co žijí na jihu, a na Sicílii, je migrace. Ostatně už před vypuknutím migrační krize byla Sicílie přímo oblíbeným místem utečenců z afrického kontinentu.

V momentě, kdy německá kancléřka Angela Merkelová zahájila svojí politiku otevřených hranic, musela se Itálie smířit s tím, že skrz ni budou projíždět skupiny běženců hledajících azyl v Německu.

Právě na těchto tématech si založila svojí kampaň středopravicová koalice bývalého premiéra Silvia Berlusconniho, který slibuje nulovou toleranci k nelegálním přistěhovalcům. Jeho koaliční partner a lídr Ligy Severu Matteo Salvini zašel v tomto ještě dál a slíbil, že bude aktivně bojovat s šířením radikálního islámu, a že se postará o masovou deportaci všech ilegálních imigrantů.

Italy zřejmě mnohem víc zajímalo, jak si konkrétní strana poradí s migrací, než tradičně levicový program. Navíc jak středopravice, tak i Hnutí pěti hvězd otevřely téma všeobecného základního příjmu, který je na zdejším politickém trhu z důvodu přebujelého státního aparátu a vysoké nezaměstnanosti, zejména na jihu země, hojně poptáván.

Salvini, který je znám svými otevřeně rasistickými výroky, dokonce popřel nutnost vytvořit vládu, která se bude moci opřít o parlamentní většinu. Podle jeho názoru získali mandát už tím, že jsou vítězi voleb, což je samozřejmě sporné. To, že zastávají první místo, nic nemění na faktu, že volby skončily patem, a že nelze s jistotou určit, kdo sestaví příští italskou vládu. 

„Své slovo dodržím a můj návrh je vláda středopravicových stran, které vyhrály volby, a které mají právo sestavit vládu,“ řekl Salvini v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Zároveň také vyloučil referendum o opuštění eura a vládní koalici s antisystémovým Hnutím pěti hvězd, ačkoliv by s ním středopravicová koalice měla mít nejvíc průniků.

Vzhledem k tomu, že středolevice odchází do opozice, středopravice inklinuje k solitérství a odmítá vládu s Hnutím pěti hvězd, lze za současných indicií předpokládat vznik nestabilní vlády, nebo dokonce problematického sestavování vlády, což není vzhledem k politicko-ekonomické významnosti Itálie dobré.

Nicméně je třeba poznamenat, že se politika mění jako počasí, a že zítra bude jinak, než dnes. Ostatně SPD také po volebním neúspěchu v německých parlamentních volbách nejprve vylučovala opětovný vznik velké koalice s CDU/CSU.

Související

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) volby v Itálii

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy