Jsou potravinové banky i pro uprchlíky? Do vyhrocené debaty vstoupila Merkelová

Berlín - V Německu se už dva týdny bouřlivě diskutuje o rozhodnutí potravinové banky v Essenu na západě země nepřijímat za nové klienty cizince. O nešťastném rozhodnutí hovořil i šéf celé organizace Tafel Jochen Brühl. Neznámí lidé na vůz essenské potravinové banky dokonce nastříkali nápis "nacisté".

Potravinová banka v Essenu je jednou ze zhruba 930 poboček organizace Tafel, která rozdává potřebným potraviny, jež by jinak skončily z různých důvodů v odpadu. V polovině ledna se banka rozhodla, že neumožní registraci dalším cizincům. Za důvod označila i to, že mladí muži z řad migrantů tvoří stále větší podíl příjemců její pomoci a kvůli nim se potravinovou banku bojí navštěvovat důchodci a ženy samoživitelky.

"Myslím, že by se taková kategorizace činit neměla. To není dobré, ale také to ukazuje ten tlak, který existuje," řekla kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Proti ní se prakticky vzápětí postavil šéf poslanců sesterské CSU Alexander Dobrindt, který naopak rozhodnutí potravinové banky podpořil. "Je správné postarat se o to, aby v potravinové bance nedocházelo k vytlačování (části lidí)," poznamenal.

Pochopení pro banku dává najevo německá veřejnost. Průzkum veřejného mínění pro deník Bild ukázal, že 52,5 procenta Němců nechápe kritiku kancléřky Merkelové vůči potravinové bance. Stejný názor jako šéfka vlády má 37,3 procenta dotázaných.

K problematice se v úterý v Berlíně vyjádřili také zástupci více než 30 sociálních organizací, podle nichž by bylo dobré najít jiné řešení problému. Potraviny by se měly rozdělovat lidem podle toho, kdo je skutečně nejvíce potřebuje, nikoliv podle toho, jaký mají pas.

Politici by se podle nich měli ptát především na to, proč v době hospodářského růstu a rekordní zaměstnanosti musí pomoci potravinových bank využívat kolem 1,5 milionu lidí. Proč počet poboček organizace Tafel jen mezi lety 1998 a 2008 stoupl ze 155 na 790, anebo jak je možné, že se mezi jinými zvyšuje počet žen ohrožených chudobou a nyní jich je už kolem 18 procent. A také jak se mohlo stát, že má 40 procent Němců nižší reálný příjem než před 20 lety. "Očekáváme od spolkové vlády, že chudobu a boje o přerozdělování nebude komentovat, ale řešit," řekl šéf organizace Pro Asyl Günter Burkhardt.

Související

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Nezištná pomoc i v těžkých dobách. Češi zakoupili ve sbírce potravin rekordních 624 tun zboží

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se vybralo ve 2 051 prodejnách 562 tun potravin, z nichž lze připravit až 1 124 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 62 tunami základní drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Navíc až do 21. listopadu mohou lidé darovat potraviny a drogerii rovněž prostřednictvím on-line nákupů. Očekáváme, že celkově překročí objem darů 700 tun, což je absolutní rekord v historii pořádání Sbírky potravin. 
Ilustrační fotografie.

Potravinové banky jsou téměř prázdné, pomoc potřebuje i střední třída

Sklady potravinových bank jsou před jarním kolem celorepublikové sbírky potravin téměř prázdné. Na sněmovním sociálním výboru to řekl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Uvedl, že potravinové banky denně dostávají dotazy na výdej potravin a současná ekonomická situace zasáhla i střední třídu. Potravinové banky loni podpořily 300.000 lidí. Shromáždily 11.300 tun potraviny, což je zhruba 22 milionů porcí jídla v hodnotě 680 milionů Kč.

Více souvisejících

Potravinová banka Německo uprchlíci chudoba

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy