Mayová se nevzdává. Stále tlačí na poslance, aby schválili brexitovou dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová dnes pokračuje v přesvědčování svých kolegů v parlamentu, aby schválili její brexitovou dohodu s Bruselem. Zatímco její mluvčí uvedl, že se Mayová schází se zástupci své Konzervativní strany i s představiteli severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), unionisté tvrdí, že dnes žádná jednání nechystají. Dolní sněmovna má debatu o brexitu na programu v pátek, podle médií však není jisté, zda a o čem budou poslanci vlastně hlasovat.

Podle svého mluvčího se Mayová stále domnívá, že její dohoda je tou nejlepší možnou. Menšinová konzervativní vláda se v dolní komoře parlamentu opírá právě o podporu poslanců DUP. Šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová dnes ale zopakovala, že budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou.

Poslanci DUP podle ní rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a tak vládě vyjít alespoň částečně vstříc. Mluvčí strany dnes navíc uvedl, že premiérkou avizovaná jednání o možné podpoře dohody vůbec neprobíhají ani nejsou v plánu.

Vláda udělá vše pro to, aby se o dohodě mohlo hlasovat ještě tento pátek, řekla dnes podle médií Andrea Leadsomová, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu. Podle ní je však zásadní, aby bylo hlasování v souladu s podmínkou předsedy sněmovny Johna Bercowa. Ten s odvoláním na pravidlo ze 17. století prohlásil, že nepřipustí k opakovanému hlasování smlouvu, pokud nedozná podstatných změn.

Reportér televize ITV dnes v této souvislosti na twitteru uvedl, že Bercow generálnímu prokurátorovi Geoffreyi Coxovi sdělil, že existuje způsob, jakým předložit smlouvu k hlasování v pátek. Cox nyní údajně tuto cestu řeší se zástupci kabinetu.

NEW I’m told the Speaker has indicated to the Attorney General that there is a way to bring back the Meaningful Vote tomorrow and Geoffrey Cox is relaying that to Number 10.The numbers, of course, are a different matter.

— Carl Dinnen (@carldinnen) 28. března 2019

Britská média na základě informací svých vládních zdrojů spekulují o tom, že premiérka v pátek nechá poslance hlasovat pouze o výstupní dohodě a nikoli o související politické deklaraci.

Účelem hlasování má být podle nepotvrzených informací naplnit podmínku Bruselu, podle něhož musí Londýn do 29. března schválit dohodu, aby se odchod z EU posunul na 22. května. Toto datum má Británii umožnit přijmout zákony související s vystoupením z unie, na něž kvůli nejasnému dalšímu vývoji zatím nedošlo.

Někteří poslanci z různých politických stran však okamžitě tuto variantu odmítli s tím, že oddělovat smlouvu od deklarace není možné.

Vládní návrh rozvodového ujednání se zbytkem Evropské unie, který britští poslanci již dvakrát výraznou většinou odmítli, stále nemá jistou podporu většiny zákonodárců, hlasovat proti němu se podle stínového ministra pro brexit Keira Starmera chystají i labouristé. Mayová přislíbila, že po případném schválení dohody by opustila post ministerské předsedkyně.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Brexit Arlene Foster (DUP) John Bercow

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy