Antirouškaři obtěžovali a uráželi německé poslance, do parlamentu je vpustila AfD

Německý Spolkový sněm dnes začal vyšetřovat, jak se do jeho sídla dostali ve středu lidé, kteří obtěžovali poslance před hlasováním o novele zákona o potírání infekčních chorob. Podle některých informací se odpůrci předpisu, který má pomoci v boji proti koronaviru, dostali do Říšského sněmu díky nejsilnější opoziční straně Alternativa pro Německo (AfD). Informovala o tom agentura DPA.

Spolkový sněm ve středu hlasoval o novele zákona, která reaguje na pandemii covidu-19. Její součástí je i možnost nařídit dodržování odstupu, nošení roušek či uzavřít obchody. Nesouhlas s ní přišlo do centra Berlína vyjádřit nejméně 10.000 lidí, podle kterých předpis omezuje osobní práva a porušuje ústavu. Spolkový sněm i druhá parlamentní komora, Spolková rada, novelu ale navzdory protestům schválily.

Několik odpůrců novely se ale ve středu dostalo i do Říšského sněmu, jedné z budov, v nichž Spolkový sněm sídlí. Podle agentury DPA před klíčovým hlasováním obtěžovali několik poslanců.

Jedním z nich byl podle videa zveřejněného na twitteru i ministr hospodářství Peter Altmaier. Žena, která si jej natáčí na mobilní telefon, tvrdí, že politik "nemá svědomí". Altmaier se s ní pokouší diskutovat, následně ale odjíždí výtahem. Žena za ním volá, že je "nadutý, malý rádoby král". Urážkou jej častuje i autor zveřejněného videa.

Im #Reichstag beleidigen und bedrängen von der #AfD eingeschleuste #Querdenken-Aktivisten weiter Politiker.#b1811 pic.twitter.com/3osCWZySas

— Nicola Sacco (@SchwarzePalmen) November 18, 2020

Jak se protestující dostali do historické budovy, v níž je sněmovní sál, budou dnes na svém zasedání zjišťovat zástupci takzvané rady starších. V tomto koordinačním grémiu zasedají zástupci všech parlamentních stran.

Podle některých informací umožnili vstup odpůrců novely do budovy poslanci AfD, která se proti opatření německé vlády v boji proti koronaviru dlouhodobě vyhrazuje. Zástupci AfD odmítli, že by do parlamentu úmyslně vpašovali lidi, o kterých věděli, že budou poslance obtěžovat. Nevyloučili ale, že hosté některého z jejich poslanců mohli porušit parlamentní pravidla.

Agentura DPA připomněla, že německé zákony znají trestný čin nátlaku na prezidenta a ústavní činitele. Hrozí za něj od tří měsíců do pěti let vězení. Ve zvlášť závažných případech může odsouzený strávit až deset let za mřížemi.

Související

Více souvisejících

Německo Peter Altmaier (CDU) Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

Dohoda, nebo útok na Rafah. Izrael dal Hamásu poslední šanci

Dnes do Izraele dorazila egyptská delegace s cílem znovu rozběhnout jednání o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy a propuštění zbývajících izraelských rukojmí, kteří jsou drženi palestinským hnutím Hamás od října loňského roku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy