Co se děje v Polsku? Historička promluvila o protestech a posunu ve společnosti

NÁZOR - Katolická církev požívala v Polsku dlouho téměř posvátného statusu, do značné míry kvůli roli, kterou sehrála v antikomunistické opozici, konstatuje Magdalena Moskalewiczová v komentáři pro server Washington Post. Historička umění z chicagského School of the Art Institute dodává, že stávající vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ale s církví sblížila mnohem víc, než bývalo zvykem.

Odcizení od církve roste

Moskalewiczová popisuje video zachycující mladou ženu křičící do tváře kněze, který vyšel ze svého kostela, aby vyzval k rozchodu protestující lidi, mezi které žena náležela. "Nikdy jsem na kněze nekřičela, ale video je pro mě působivé, podivně přesvědčivé," píše autorka komentáře. Dodává, že podobný obsah jí servírují sociální sítě od chvíle, kdy polský ústavní soud minulý týden rozhodl, že interrupce z důvodu vrozeného poškození plodu není ústavní.  

Rozhodnutí v praxi omezilo poslední naději na volbu, kterou mají polské ženy v zemi s extrémně přísnými potratovými zákony, deklaruje kunsthistorička. Podotýká, že polské vlády po roce 1989 pracovaly na udržení přátelských vztahů s církevními představiteli, přičemž kněží dlouho požívali mimořádné autority a respektu ve společnosti.  

Rozhodnutí ústavního soudu ovšem vyneslo na povrch rostoucí odcizení Poláků od církve, míní Moskalewiczová. Připomíná, že demonstrace z minulého týdne byly rekordní a mnoho z protestujících se vymezovalo přímo proti kléru - obří dav obklopil i katedrálu v Poznani, rodném městě autorky komentáře, a páteční protesty byly největší v nedávné historii země.

"Když protesty před týdnem vypukly, policie rychle začala chránit domy vysoce postaveného kléru i Jarosława Kaczyńského, lídra strany PiS a faktického vůdce země," nastiňuje Moskalewiczová. Dodává, že v neděli se aktivistům podařilo proniknout do kostelů a protestovat různými způsoby, například nošením kostýmů žen, které jsou ve sci-fi sérii Příběh služebnice nuceny proti své vůli rodit děti, či vhazováním protestních vzkazů namísto peněz do církevních pokladnic.

Jistá žena ve Varšavě vystoupila před kněze u oltáře nesoucí transparent "Modleme se za právo na potrat", v Krakově se demonstranti shromáždili i arcibiskupského paláce, posvátného místa, kde papež Jan Pavel II. žehnal davům během návštěvy vlasti, aby vulgárně nadávali kléru, připomíná kunsthistorička. Zdůrazňuje, že to bylo do nedávna v Polsku nemyslitelné.

Spolu s tím, jak sílí politické a ekonomické pouto mezi vládou a církví, slábne spojení církve s lidem, domnívá se Moskalewiczová. Vzpomíná, že sama byla svou matkou brána na nedělní bohoslužby a následně nabádána k účasti na náboženských poutích, aby jí matka nedávno sdělila, že doufá, že svou vlastní dceru nenechá pokřtít.

PiS zneužívá náboženské cítění

Tento posun není ojedinělý a mnoho Poláků odmítá účast na katolických obřadech jako jediné řešení dominance kléru v polském politickém a kulturním životě, tvrdí historička umění. Upozorňuje, že v posledních letech rapidně roste počet lidí, kteří se od církve odvracejí, a množství polských deníků dokonce v uplynulých dnech otisklo návod pro ty, kteří chtějí z církve oficiálně vystoupit.

Mnohé znechutil také přístup církve k vlastním sexuálním skandálům, jelikož v posledních letech se naplno ukázal šokující rozsah pedofilie mezi kněžími, uvádí autorka komentáře. Konstatuje, že miliony Poláků shlédly dokument Tomasze a Marka Sekielských, který odhalil, jak církev spolu se státem zakrývala opakované případy zneužívání dětí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"PiS se mezitím snaží využít náboženské cítění ve vlastní prospěch," píše Moskalewiczová. Připomíná, že strana výrazně spoléhá na šíření strachu z muslimů a nedávno začala podněcovat podobnou nenávist proti komunitě sexuálních menšin, v čemž ji církev vydatně pomáhá, když kněží ochotně kážou proti "duhovému moru".   

Kaczyński nejprve označil protesty za "nihilismus" a vyzval své stoupence k "obraně polských kostelů za každou cenu", což mnozí vnímali jako vyhlášení války, soudí kunsthistorička. Vyzdvihuje, že nacionalističtí příznivci PiS nyní útočí na protestující ženy v ulicích ve jménu obrany katolické církve.

Moskalewiczová vzpomíná, že jako šestiletá dívka obdivovala mladého kněze, který se v roce 1990 objevil na její farnosti. Od té doby kněz hraje důležitou roli ve všech větších akcích ve městě, ať už jde o náboženské či sekulární, protože jejich hranice se často slévají. "Nemyslím, že bych se opovážila křičet mu do tváře, ačkoliv mám tolik toho, co bych chtěla říci. Ten hluboce zafixovaný pocit autority církve je těžké překonat," přiznává autorka komentáře. Děkuje proto mladým Polkám, které jsou ochotné v dnešní době křičet.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko římskokatolická církev potraty Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

Hamás zvažuje izraelský protinávrh na příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí

Palestinské militantní hnutí Hamás v sobotu nad ránem prohlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohledně možného příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy