Faktický zákaz potratů uškodil polské vládě. Popularita Kaczyńského i Dudy padá

Popularita polského prezidenta Andrzeje Dudy, premiéra Mateusze Morawieckého a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského mezi Poláky klesla. Naznačuje to průzkum veřejného mínění společnosti IBRiS, jehož výsledky dnes zveřejnil list Rzeczpospolita.

Do průzkumu se podle deníku odrazil postoj politiků během protestů, které zachvátily zemi kvůli rozhodnutí ústavního soudu de facto zakázat interrupce, a také pandemie způsobená koronavirem.

Nejhůře v průzkumu dopadl šéf PiS a vicepremiér Kaczyński, upozorňuje polská tisková agentura PAP. Jen 14,3 procenta dotázaných vnímá jeho jednání v poslední době pozitivně. Naopak 64,4 procenta účastníků průzkumu ho zhodnotilo negativně. Průzkum také zjistil, že 71,5 procenta respondentů se domnívá, že by měl Kaczyński z vedení strany odstoupit.

Rzeczpospolita připomíná, že Kaczyński zvolil v době demonstrací proti zpřísnění zákonu o potratech nekompromisní a tvrdý postoj. V mediálních vystoupeních přijal strategii "neustoupíme ani o krok" a vyzval k obraně kostelů. Ty ovšem nebyly v posledních dnech terčem útoků, ale naopak krajní pravice několikrát zaútočila na poklidné protesty, píše list na svém webu.

Kroky premiéra Morawieckého ohodnotilo negativně 44 procent dotázaných, pozitivně ho vnímalo 32,2 procenta dotázaných. Prezident Duda vyšel z průzkumu s výsledkem, kdy ho pozitivně ohodnotilo 32 procent respondentů a negativně 34,3 procenta účastníků sondáže.

"Pokles v pozitivních názorech na prezidenta a premiéra naznačuje, že jejich reakce (na rozhodnutí ústavního soudu ohledně potratů) možná přišla moc pozdě. Přispěly také obavy Poláků kvůli pandemii způsobené koronavirem," podotýká list a dodává, že valně nedopadli ani další politici včetně opozice.

Polsko se v poslední době potýká s prudkým nárůstem počtu případů koronaviru a vláda 24. října znovu výrazně zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Navzdory epidemické situaci minulý týden neutichaly obrovské protesty proti zpřísnění zákona o potratech. Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných stranou PiS, nedávno označil za protiústavní část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy v katolickém Polsku v minulých letech podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Prezident Duda později řekl, že navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu zákona, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodilo mrtvé nebo zemřelo krátce po porodu.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Jaroslaw Kaczyński Andrzej Duda potraty Právo a spravedlnost (PiS) Mateusz Morawiecki průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy