Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se bouří

Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest proti plánovanému zavedení nových restrikcí, jejichž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Místní úřady rozhodly o uvalení karantény na některé čtvrtě a předměstí hlavního města, uzávěry se mají dotknout asi 850.000 lidí.

Protestující tvrdí, že je úřady diskriminují, a žádají lepší zdravotní péči, napsala agentura Reuters.

Nová opatření, jež mají vstoupit v platnost v pondělí, se týkají z velké části nízkopříjmových čtvrtí, kde žije hodně přistěhovalců. Pokojné protesty přitom propukly ve 12 ze 37 dotčených oblastí.

Madrid se ha levantado.pic.twitter.com/P7imDFz2wn

— Agrupacion De Izquierda (@AgIzquierda) September 20, 2020

Asi 600 lidí se vydalo do ulic ve čtvrti Vallecas na jihu metropole, kde je nejvyšší počet nakažených na počet obyvatel v celém Madridu - asi šestkrát větší než v Chamberi, bohaté čtvrti na severu města. Vedení metropole uvedlo, že se restrikce budou týkat všech oblastí, kde se objeví více než 1000 nakažených na 100.000 obyvatel.

"Je nelogické, že můžete jít dělat věci v bohatších oblastech, ale nemůžete dělat to samé ve Vallecas. Je tu stejné riziko nákazy. Diskriminují nás," řekl Reuters jeden z demonstrantů, kteří mimo jiné požadují rezignaci vůdkyně madridského regionu Isabely Díazové Ayusové. Na tu se tento týden snesla kritika za její výrok, že rozšíření viru v některých oblastech je částečně způsobeno životním stylem přistěhovalců.

Starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida prohlásil, že plánované restrikce nejsou diskriminační vůči chudým. "Nejsou žádní prvořadí a druhořadí občané. V tuto chvíli musíme držet spolu," napsal na twitteru.

Madrid somos uno. TODOS tenemos que dar lo mejor de nosotros mismos para salir de esta pesadilla.TODOS sin distinción estamos en la misma lucha. Somos uno. pic.twitter.com/77zaQ2RJzf

— José Luis Martínez-Almeida (@AlmeidaPP_) September 18, 2020

Podle nových nařízení se v dotčených čtvrtích omezí přístup do parků a veřejných prostor, sejít se bude moci maximálně šest lidí a podniky budou muset zavírat v deset večer. Policie ustaví 60 kontrolních stanovišť, aby nové restrikce vymáhala, první den však zatím nebude udělovat pokuty.

Regionální ministr spravedlnosti Enrique López dnes demonstrace odsoudil. "Jasně uvádíme, že jsou to oblasti s největším výskytem infekce. Svolat protesty teď, když se tomu chceme vyhnout, se mi zdá naprosto nezodpovědné," prohlásil.

Místní zdravotnické úřady však varovaly, že není vyloučena ani plošná karanténa pro celou oblast metropole. "Pokud bude nutné Madrid uzavřít, tak to uděláme," řekl regionální šéf zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero.

Španělsko eviduje nejvíce nakažených koronavirem v západní Evropě, premiér Pedro Sánchez však v sobotu v televizi vyloučil, že by vláda vyhlásila celostátní karanténu jako letos na jaře.

Přítomnost koronaviru se ve Španělsku podle pátečních údajů prokázala dosud u více než 640.000 lidí. Od začátku pandemie tam s covidem-19 zemřelo téměř 30.500 osob.

Související

Více souvisejících

Madrid Demonstrace ve Španělsku Pedro Sánchez Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 48 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy