Nová brexitová smlouva? Johnson bude poprvé jako premiér jednat s Junckerem

Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.

"Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu," prohlásil premiér Boris Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření "rozvodové" dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.

V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem "pracovního oběda" má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil dnes úřad britské vlády.

"Uvidíme, kam se dostaneme," řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. "Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října," zopakoval. Nedávno přijatý britský zákon nicméně odchod z EU bez dohody v podzimním termínu prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl "značného pokroku".

Irský premiér Leo Varadkar dnes zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení "rozvodové" dohody Británie s EU. "Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu," řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je "ještě těžší". Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno "bavit se o alternativních ujednáních".

Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.

V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na "technické úrovni" byla na programu i dnes. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o "rozvodové" dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.

Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.

Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. "Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují," řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. "Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace," dodal.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Jean-Claude Juncker Velká Británie EU (Evropská unie) Leo Varadkar irsko Simon Coveney (irský ministr) Michel Barnier Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

Dohoda, nebo útok na Rafah. Izrael dal Hamásu poslední šanci

Dnes do Izraele dorazila egyptská delegace s cílem znovu rozběhnout jednání o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy a propuštění zbývajících izraelských rukojmí, kteří jsou drženi palestinským hnutím Hamás od října loňského roku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy