Francouzům dochází trpělivost. Stupňující se požadavky homosexuálů je vytáčejí

Před 6 lety zaplavily pařížské ulice masy odpůrců zákona, který umožnil homosexuálním párům uzavírání sňatků a adopce děti. Jednalo se o jedny z největších demonstrací v moderní francouzské historii. Navzdory tomu všemu se požadavkům LGBT lobbistů ustoupilo. Nyní své požadavky stupňují a lidem dochází trpělivost. Informoval o tom deník Thelocal.fr.

První protesty se uskutečnily v říjnu. Aktivisté hnutí La Manif Pour Tous (Manifest za všechny), kterému se v roce 2013 podařilo shromáždit sta tisíce Francouzů napříč všemi sociálními skupinami, vyjádřili nesouhlas s vládním návrhem zákona zpřístupňujícím asistovanou reprodukci lesbickým párům a osamělým ženám. Paříží se nesly červené a zelené vlajky. Samotného průvodu se podle francouzských médií zúčastnilo 74 500 lidí.

"Svoboda, rovnost, otcovství," v tomto duchu se nesl francouzský průvod za tradiční rodinu, který pozměnil motto moderní Francouzské republiky "Svoboda, rovnost, bratrství neboli Liberté, equalité, fraternité". Účastníci byli oblečeni do tradičních národních krojů. Navzdory nízké účasti jsou pořadatelé optimističtí a věří, že se jim podobně jako před 6 lety podaří oslovit větší masu lidí. Jde jenom o to, zda se to nebude míjet účinkem stejně, jako tomu bylo v případě homosexuálního manželství.

První část návrhu zákona liberalizující dosavadní zákony, které umožňovaly umělé oplodnění pouze heterosexuálním manželům, tedy párům tvořeným mužem a ženou, přijalo Národní shromáždění v září. "Dva roky neúspěšných pokusů o dialog nám ukázaly, že jediný způsob, jak být slyšet, je vyjít do ulic," řekla předsedkyně La Manif Pour Tous Ludovine de la Rochére novinářům. Tato paní byla také hostem semináře "Proč potřebujeme ústavní definici manželství", který se letos na jaře uskutečnila na půdě Poslanecké sněmovny. V ČR se momentálně diskutuje o tom, zda by homosexuálové měli mít na místo registrovaného partnerství právo uzavřít manželství v klasickém slova smyslu.

Nechá si Macron "zlomit vaz" stejně jako Hollande?

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil ve své předvolební kampani v roce 2017, že prosadí zákon otevírající cestu k asistované reprodukci lesbickým párům a osamělým ženám, a to navzdory odporu pravicové opozice, římských katolíků a jiných konzervativních skupin. Otázkou je, zda riskne, že mu to politicky uškodí stejně jako jeho předchůdci v prezidentské funkci Francoisovi Hollandovi. Naopak jeho sokyně Marine Le Penová chtěla zrušit homosexuální manželství a nahradit je vylepšeným registrovaným partnerstvím.

Dnes už platný zákon o homosexuálních sňatcích a adopcích prosazoval Hollande zuby nehty, a to navzdory silnému odporu, a to i v řadách jeho vlastních voličů, ateistů a dokonce i některých gayů a leseb. Největší protest, který se v té době uskutečnil v Paříži, čítal 340 tisíc účastníků. Organizátoři uváděli, že byl v ulicích milion lidí. Demonstrace provázaly střety s policií, která proti nim používala obušky, vodní děla a slzný plyn.

Přestože se homosexuálním párům otevřela v roce 2013 možnost svatby a adopce dětí, zákon o specifických zdravotních službách zůstal nepozměněn. Lesbické páry bez ohledu na to, zda žijí nebo nežijí v manželství, se, pokud chtějí mít děti, musejí "spokojit" se zdlouhavým adopčním procesem. Další variantou, která se jim nabízí, je cesta do zemí s liberálnějšími zákony. Francouzské soudy v takovém případě ne vždy přiznají manželce biologické matky rodičovská práva k nově narozenému dítěti.

To všechno by měla vyřešit nová legislativa. Ta také nově zavádí úhradu veškerých nákladů souvisejících s umělým oplodněním z veřejného zdravotního pojištění pro všechny ženy mladší 43 let. Děti ze zkumavek, které dosáhnou 18 let, by měly právo získat informace o svém biologickém původu. Dárci by tedy byli odanonymizováni. V případě schválení se Francie zařadí po bok Spojeného království, Belgie, Nizozemska, Španělska, Portugalska a Skandinávie, které mají takto liberální legislativu týkající se přístupu k asistované reprodukci. 

V ČR mohou umělé oplodnění na klinice podstoupit pouze heterosexuální páry bez ohledu na rodinný status. Této trhliny v zákoně často zneužívají svobodné ženy a lesbické páry. Prostě seženou nějakého muže kamaráda, který udělá takříkajíc muří nohu, a nechají se oplodnit. Zejména gayové a lesby si takto často "vypomáhají". Dárci spermií jsou taktéž anonymní. Změnit tento zákon se pokoušely některé konzervativní skupiny, ale bez úspěchu. Bývalá ministryně práce Michaela Marksová Tominová z ČSSD zase naopak chtěla, aby asistované reprodukci mohly podstoupit i svobodné ženy, což ale neprošlo.

Děti mají právo na otce

Odpůrci nového zákona argumentují právem dětí vyrůstat v tradiční rodině, tedy s mužským a ženským vzorem, otcem a matkou. Adopce odložených dětí z dětských domovů homosexuálními páry přeci jenom nevyvolává takové vášně jako plánované dětství bez otce. "Moje etická hranice je tam, kdy se dítěti ještě nepočatému plánuje, že nebude mít vlastní rodiče, a že ho nebudou vychovávat. To si myslím, že je hrana, za kterou já opravdu nemůžu jít," řekla PhDr. Ludmila Trapková ve videu Aliance pro rodinu, která vede kampaň proti legalizaci homosexuálních sňatků v ČR. Gayové a lesby u nás mohou od roku 2006 uzavírat registrované partnerství.

Pořadatelé demonstrací si v říjnu zamluvili několik rychlíků TGV a 100 autobusů, které rozváželi lidi ze všech koutů Francie do Paříže. Vydali také něco okolo tří milionů propagačních materiálů. "Rodina složená z matky a otce je ekosystém, který potřebuje ochranu. Dnešní svět si hraje na Pána Boha!," řekl Christian Kersabiec (68 let), který do Paříže přijel až z bretaňského Vannes. Mezi lidmi panují také obavy z dalšího posouvání hranic, včetně legalizace náhradního mateřství, které je ve Francii zakázané.

Méně bouřlivá debata

I tak se ale většina analytiků spíše kloní k názoru, že debata o rozšíření asistované reprodukce na svobodné ženy a lesbické páry bude méně bouřlivá než ta týkající se legalizace homosexuálního manželství a s ním souvisejících adopcí dětí. V roce 2013 se přeci jenom jednalo o mnohem revolučnější změnu podobně jako zrušení trestu smrti. Dnes už většina Francouzů na ochranu tradiční rodiny neslyší.

"Je velmi obtížné předvídat, jak se to bude dále vyvíjet, ale za mě umělé oplodnění leseb a single žen nerozděluje společnost tak moc jako před 6 lety stejnopohlavní manželství," řekl ředitel Ifop Frederic Dabi AFP. Protestů se navíc nezúčastnil ani pravicový prezident francouzského Senátu Gerard Lacher, který před 6 lety oficiálně demonstrovat proti homosexuálním sňatkům. "Většina zúčastněných jsou lidé, kterým je to vesměs jedno. Pouze cítí jako morální povinnost tam jít, než se doopravdy snažit zvrátit přijetí toho zákona, řekl Yann Raison de Cleizou z konzervativního Katolického hnutí proti rodinným reformám.

Související

Více souvisejících

Francie Homosexuálové rodina umělé oplodnění Lesby

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy