Začíná operace Irini. Lodě a letadla EU budou hlídat zbrojní embargo v Libyi

Evropská unie ve středu zahájí u břehů Libye společnou operaci, jejímž hlavním cílem bude dohlížet na dodržování zákazu dovozu zbraní do země sužované občanskou válkou. Na podrobnostech námořní a letecké akce pojmenované Irini se dnes shodly členské země. Naopak definitivně bude ukončena dlouhodobě nefunkční operace Sophia, která měla sloužit primárně k zachraňování uprchlíků z vod Středozemního moře.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye, který stanovila Organizace spojených národů, se v lednu shodli politici řady velmocí včetně samotné EU. Unijní ministři zahraničí poté v únoru navrhli nasadit lodě a letadla členských zemí do nové operace označené řeckým výrazem pro mír. Irini by měla dohlížet na dodržování embarga zvláště na problematickém východě Libye, kudy do země proudí velká část zbraní.

We are launching a new #CSDP operation today. With #IRINI, the EU significantly contributes to efforts aimed at ending the conflict in #Libya and shows that even amidst #COVID19 crisis, we are committed to promote peace. https://t.co/FfIuRGXhcH #EUDefence pic.twitter.com/1sTVVkYbNQ

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 31, 2020

"Vím, že je mnoho zemí, které chtějí k misi přispět," nechtěl dnes šéf unijní diplomacie specifikovat, jaké státy vyšlou do Středozemního moře svá plavidla či letouny. Mandát operace sice formálně začne běžet ve středu, konkrétní datum rozmístění plavidel však bude podle Borrella záležet na rozhodnutí vojenských velitelů a bude to v horizontu příštích dnů.

Řídící centrum Irini bude stejně jako v případě Sophie v Itálii. Povede ji kontradmirál Fabio Agostini.

Některé země požadovaly záruky, že nová operace nebude motivovat migranty, aby se v místech operace častěji pokoušeli o cesty do Evropy v naději, že je zachrání plavidla unijních zemí. Státy se nakonec shodly na tom, že lodě a letadla budou moci měnit svá působiště kdykoli bude hrozit, že by v nějaké lokalitě mohla jejich přítomnost vést ke zvýšení frekvence cest migrantů.

Pokud však lodě narazí na moři na plavidlo v nouzi či lidi vyžadující pomoc, podle Borrella je v souladu s mezinárodním právem vezme na palubu. Na tom, kam v takovém případě převézt zachráněné lidi, se podle španělského politika země v rámci nové mise předem dohodly.

"Víme, jak postupovat a velitel plavidla bude vědět, co dělat,“ řekl novinářům Borrell bez dalších podrobností. Právě neochota zvláště ze strany migranty přetížené Itálie přijímat další lidi nalezené v moři paralyzovala předchozí operaci, která byla přes formální prodlužování mandátu už více než rok nefunkční.

V Libyi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye. Boje pokračují navzdory výzvám mezinárodního společenství i tomu, že místní úřady minulý týden registrovaly první případ nákazy koronavirem.

Operace Irini nebude mít pozemní část, což podle kritiků výrazně omezí její dosah, neboť většina zbraní do Libye proudí po zemi. Podle Borrella pomůže tento nedostatek vyrovnat nasazení letounů a satelitů. Vedle zbraní by měla monitorovat také zakázaný export ropy a ropných produktů. Jejím úkolem bude také pomáhat ve výcviku libyjské pobřežní stráže a rozbíjení gangů pašujícících lidi, tedy úkoly končící operace Sophia.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Libye Operace Sophia Operace Irini (EU-Libye) Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy