Jako v Černobylu? Po explozi ruské jaderné rakety zní z USA tvrdá slova

NÁZOR - Krátce poté, co minulý čtvrtek raketovou testovací základně Něnoksa v severním Rusku otřásla exploze a došlo ke krátkému zvýšení radiace v oblasti, přešel Kreml do krizového módu, konstatuje editorial serveru New York Times. Americký deník tvrdí, že ten znamená zatajování informací, ujišťování, že se nic závažného nestalo, že takové věci se stávají všude a že vláda má vše pod kontrolou.

Vážná rána pro Putina

Situace podle editorialu připomíná situaci bezprostředně po havárii jaderné elektrárny Černobyl. Tentokrát se naštěstí zdá, že únik radiace neohrožuje obyvatele oblasti a zvýšené hodnoty nebyly naměřeny ani v sousedním Finsku a Norsku, přiznává newyorský server. Konstatuje však, že patetická, okamžitá vyhýbavost ruských úřadů znovu ukázala, že Kremlu jde mnohem víc o utajování než o informování vlastních občanů a světa, co se stalo a jaké je riziko.  

Poté, co stanice nedaleko města Severodvinsk po explozi ohlásily prudký nárůst radiace a lidé se v panice snažili získat jód, který brání štítné žláze vstřebávat radiaci, Moskva reagovala tak, že nechala odstranit informaci z městského webu, poukazuje renomovaný deník. Připomíná, že původní zprávy hovořily pouze o výbuchu raketového motoru na kapalné palivo a ujišťovaly, že takové nehody jsou běžným rizikem při důležitých výzkumech a udály se také v Japonsku a Spojených státech.

"Pět vědců, kteří zahynuli, rusové hrdě označili za velké hrdiny, kteří dostanou vysoká vyznamenání a jejich rodiny mnoho rublů," píše prestižní server. Dodává, že o dva dny později již úřady přiznaly, že vědci se podíleli na údržbě isotopového zdroje v motoru na kapalné palivo, načež následoval silný vědecký žargon bez konkrétních informací, na čem tito nešťastní vědci - které podle některých zpráv výbuch odmrštil do Bílého moře - pracovali.

Po utřídění stop, které šlo z ruského prohlášení vyčíst, americké tajné služby oznámily, že jeden z projektů, který mohl výbuch způsobit, ze zabývá vývojem střely s plochou dráhou letu na jaderný pohon schopné překonat po dlouhém letu americkou protiraketovou obranu, uvádí New York Times. Dodává, že NATO označuje střelu jako Skyfall, Rusové jako Burevestnik, a ruský prezident Vladimir Putin se jí vychloubal v loňském projevu o stavu země.  

Pokud je informace správná, zpoždění programu bude vážnou ranou pro Putina, a to v době, kdy čelí pravidelným demonstracím v Moskvě, kterých se účastní desítky tisíc Rusů pobouřených vyloučením opozičních kandidátů z voleb do moskevského zastupitelstva a obecně poklesem životní úrovně, deklaruje americký server. Doplňuje, že jaderná havárie v nákladném zbrojním programu, který Putin veřejně vychvaloval, není to, co prezident potřebuje.

Instinktivní lži

"Pošetilá akcelerace postsovětské studené války je velký problém sám o sobě, stejně jako Putinova iluze, pocházející ze Sovětského svazu, že vojenská moc, jakkoliv neúměrně nákladná a zbytečná, značí velikost země," pokračuje newyorský deník. Dodává, že z tohoto pohledu je utajování zásadní pro každý zbrojní program, aby byl protivník vyveden z míry, a Moskva je vždy posedlá tím, aby své vojenské programy zakryla před nepovolanými zraky.

Kreml by však měl po Černobylu naprosto jasně chápat, že ohledně jaderných havárií nelze nic utajovat, bez ohledu na jejich rozsah a zdroj, tvrdí renomovaný server. Tvrdí, že pokud by po černobylské havárii bylo vydáno včasné varování, zachráněny mohly být tisíce životů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Havárie v Bílém moři neštěstí není Černobyl a s největší pravděpodobností nebude dále ohrožovat lidské životy, přiznává americký deník. Dodává, že skutečnou hrozbou pro Putina není selhání raketového testu a to, do jakého světla staví ruský jaderný program, kterým se prezident tak veřejně chlubí.

"Největším nebezpečím je, že instinktivní lži a zapírání vlády učiní ruskou a světovou veřejnost ještě nedůvěřivější vůči všemu, co Putin či jeho přisluhovači řeknou nebo udělají, až udeří další krize," uzavírá New York Times.

Související

Více souvisejících

Rusko Jaderné zbraně raketa 9M730 Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall) Vladimír Putin Rakety

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy