Gašparovič míří do Maďarska. Nečekaný zvrat v napjatých vztazích?

Budapešť - Po dlouhých devíti letech přijel dnes slovenský prezident na dvoudenní oficiální návštěvu Maďarska. Nečeká se ale žádný zásadní průlom. Maďarsko-slovenské vztahy nikdy nebyly úplně standardní.

Gašparovič se během dvoudenní návštěvy jižního souseda Slovenska sejde kromě jiného s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. Naplánovanou má rovněž schůzku s krajany.

Vztahy mezi Maďarskem a Slovenskem, kde se 8,5 procenta obyvatel hlásí k maďarské národnosti, se vyostřily zejména v letech 2006 až 2010 za první vlády nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica. Jeho kabinet tehdy například prakticky vyloučil možnost dvojího občanství pro občany země pod Tatrami v obavě, že by obyvatelé maďarské národnosti hromadně usilovali o získání maďarského občanství.

Gašparovič připomněl, že slovenským zákonem o zamezení dvojího občanství se nyní zabývá ústavní soud, který pravděpodobně dospěje k řešení.

V roce 2009 zase došlo k diplomatické roztržce, když Slovensko odepřelo tehdejšímu maďarskému prezidentovi László Sólyomovi vstup na své území. Vydal se v rámci neoficiálního výletu na jižní Slovensko do Komárna odhalit sochu Sv. Štěpána, zakladatele uherského státu. Sólyom se musel otočit na hraničním mostě přes Dunaj a vrátit se domů.

„Je to návštěva nevítaná, hrubě provokující, hrubě urážející Slováky, protože jede oslavovat maďarskou státnost na území Slovenské republiky," řekl tehdy premiér Fico.

Podle Gašparoviče je tento incident minulostí a měl by jí i zůstat. Slovenská strana se ale tehdy nedopustila porušení žádných mezinárodních dohod, dodal slovenský prezident.

Problematické vztahy mezi Slovenskem a Maďarském vyplývají i z jiných příčin. Násilný odsun svých krajanů – spolu se sudetskými Němci – z Československa roku 1945 je pro Maďary stále traumatizující. Svůj jazyk – malý lingvistický ostrůvek uprostřed Evropy – chtějí chránit a s ním i všechny promaďarsky orientované obyvatele regionu, píše tisk adresovaný Maďarům a maďarské menšině žijící na Slovensku. To je ovšem nepřijatelné pro Slováky, v jejichž zemi Maďaři představují téměř 10 % populace, což z nich dělá nejvýznamnější maďarskou menšinu v Evropě.

Představitelé obou zemí v poslední době sice tvrdí, že mají zájem na zlepšení vzájemné spolupráce, ovšem slovenská vláda při každé vhodné příležitosti vytáhne strašáka maďarské autonomie na jižním Slovensku.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Ivan Gašparovič Slovensko Maďarsko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 5 hodinami

před 11 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy